merva..
merva.. (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 500d Almalı Mıyım?

merhabalar,
fotoğraf konusunda öyle pek profesyonel sayılmam, ama bir yerden başlamak gerektiğini düşünüyorum, bu anlamda incelediğim makineler arasında canon 450D ve 500D ilgimi çekti, ikisi arasında kararsız kaldım, adana'da yaşıyorum, burada 450D fiyatı için en düşük 1150 ve 500D içinse 1500 dediler. bunun yanında nikon D80 hala aklımda ve tabi sony a350X ..
yani kafam epey karışık...bilen birilerinin yazacakları cümleler belki biraz daha net karar vermeme yardımcı olur.
şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 11 Eylül 2009, 14:09 - İp: 88.***.**3.181
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

450d nin işlemcisi dgıc 3 tür,500d nin dgıc 4 yani daha iyidir.ıso oranı 450d de 1600 dür,500d de ise 12800 dür mp.sel olarak 500 d daha yüksektir..artı 500 de full videp özelliği ile rakiplerine fark atmaktadır,tabi ben belki ihtiyaç duyarım video çekmeye diyen kişiler 500d yi tercih etmeliler.yeni başlıyan biri için 450d bile çok fazla yeterlidir.arada çok fazla fiyat farkı yoktur.220 tl fiyat farkı vardır.profesyonel kullanıcılar lens seçimi dolayısıyle şimdilik canon ve nıkon modellerinin dışında bir modele grmemektedir.gece çekimlerinde ıso oranlarını daha iyi ve başarılı olması sebebiyle bir çok kullanıcı canon modellerini tercih etmektedir.

Tarih: 13 Eylül 2009, 06:05 - İp: 88.***.**3.144
merva..
merva.. (üye)
İstanbul / Amatör

pekala..
şimdi d80 den, o hayalimin makinesinden vazgeçtim sayılır..
sony de tavsiyeler üzere uzak dursun bakalım..
elimizde ne kaldı, 450d ve 500d
bu ikisi arasındaki fyat ve özellik farklılıkları bir süre tereddüt ettirdi ama sanırım yapılan yorumlar doğrultusunda 500d ye karar verdim..
ne de olsa 'aeron'un bahsettiği gibi daha yeni model
bunun yanında 'ironman'ın değindiği farklar da dikkat çekiciydi..
buna değer sanırım..
'facetk', 'paperman' tavsiyeleriniz için sağolun.
ilgilenen herkese teşekkür ederim.
ışığınız bol olsun )

Tarih: 14 Eylül 2009, 02:35 - İp: 88.***.**4.33
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Makinelerin bir önceki modelleriyle yada bir sonraki modelleriyle aralarında birtakım teknik farklılıklar elbette vardır ve olması da doğaldır..herhangi bir fark olmasa o halde bir önceki modelin yenisi olmanın bir anlamız kalmaz..ancaaaaaaaaaak ;

bu teknik özelliklerin kullanıcıya ve de fotoğraf kalitesine ne gibi ciddi katkıları var, işte önemli olan budur..ironman'ın dediklerini parti parti ele almak istiyorum İ

450D'nin işlemcisi Digic 3 iken 500D'nin işlemcisi Digic 4 demiş..Evet..doğrudur..ancak işlemci Digic 3'ten Digic 4'e geçince arada ciddi bir fark mı oluyor ? Yanıt : Hayır..çünki bu bir teknik değişimdir, teknik farklılıktır..son kullanıcı bununla ilgilenmez..

450D'nin maksimum ISO'su 1600 iken 500D'ninki 12800'dür demiş.Evet, doğrudur..Ancak bırakın ISO 1600'leri, 12800'leri, ISO 800'de dahi ciddi kumlanmalar belirgin hale gelmeye başlıyor..yani ISO 1600 ve 12800'de çekilen fotoğrafla kaliteli baskı almak imkansız..ikincisi bir ortamda kullanıcı fotoğraf çekmek için ISO 800'lere 1600'lere ihtiyaç duyuyorsa, o ortamda fotoğraf çekmek için yeterli ışık zaten yoktur..üçüncüsü hayatımızda hangimiz ISO 800 ve üzerindeki bir değere kaç kez ihtiyaç duyduk ?

EOS 500D'nin çözünürlüğü 3 MP daha fazla..evet..bu da doğrudur..ancak EOS 450D'nin mevcut çözünürlüğü ile dahi A3 ebatlarnda baskı alınabilirken bu işe yeni başlamış hobi amaçlı uğraşan bir kullanıcıya 15 MP bence zaten gereksizdir..

Ve son olarak..aralarındaki fiyat farkı 220 Türk lirası değil, 250 abd doları, yani bu yazıyı yazdığım andaki kurdan hesaplarsak 375 Türk lirasıdır ki bu paraya bir adet 50mm f/1.8 alınıp üzerine de 175 türk lirası para kalır..

Bu yazdıklarımdan asla 500D'nin kötü makine olduğu çıkarmayınız..Sadece söylemek istediğim kağıt üzerindeki teknik özelliklerin ve farklılıkların, gündelik hayatımıza ne denli etkidiği önemlidir..Başka bir ifadeyle teorideki bilgilerin pratikte kendini ne kadar gösterdiğidir önemli olan..

Tarih: 14 Eylül 2009, 03:12 - İp: 94.***.**4.34