libertaman
libertaman (üye)
Diyarbakır / Amatör

Canon 500d

arkadaşlar merhabalar öncelikle . ilk kez makina alacam ve bulunduğum şehirde malesef bu dslr makinaları satan bir kaç tane yer var onlarda oldukça yüksek fiyatlar üzerinden satıyorlar ben de internet araştırdım ve 1300 tl ye canon eos 500 d buldum üzerinde de 18-55 mm slr kit var . ne diyorsun şimdi arkadaşlar bunu sipariş edeyim mi . ayrıca aynı sitede 75-300 mm lens de 475 tl . bunları alayım mı ? ayrıca bu lens konusunda kararsız kaldım şimdi almasam da biraz daha öğrendiğim de mi alsam ne diyorsunuz? destek sunan arkadaşlar teşekkür edeirm

Tarih: 11 Ocak 2011, 10:45 - İp: 88.***.**0.39
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

çok fazla kamera tecrübe etmedim
sony a200 kit lenste azdı, tamron 75-300'de bolca vardı a200 ile

550D+ 18-135mm'de fazla rastlamadım, olanlar da pozlama hatalarındandı.
genelde ucuz telefoto lenslerde daha sık görülür CA

Tarih: 12 Ocak 2011, 15:08 - İp: 85.***.**1.93
samettopal
samettopal (üye)
Ordu / Amatör

designwish ''Bu yorum Canon tercih edecek olanlara, caydırıcı bir yorum olmasın elbette'' demişsiniz fakat ben eğer ilk kez dslr alacak olan biri veya canon kullanıcısı olmasaydım''500D oyuncak gibi... insan o kadar parayı verince taş gibi birşey bekliyor, bi bakıyosun obez kompakt kıvamında
Eğer manuel çekim yapacak kadar bilgili değilseniz ve kit lens kullanıcısıysanız mor mor saçaklar da cabası... '' bu yorumunuzu gördükten sonra değil 500d canon'a yaklaşmazdım bile bence yorumunuz bira ağır kaçmış.ben 18-55te kullandım doğru pozlamada doğru ışıkta renk sapması eser derecede ya da bir çok lenste olduğu kadar oluyordu.o da çok dikkatli baktığınızda.ayrıca zaten otomatik çekimde dslr kullanıcıları genlede iyi fotoğraf çekmek için değil foroğraf çekebilmeyi öğrenmek için bakış açısı vs. kazanabilmek hatta denklanşöre basıp birşeyler çekmek için kullanırlar.bir çoğu hiç kullanmaz.o nedenle yazınız biraz karalama gibi algılanabilir.

Tarih: 12 Ocak 2011, 16:51 - İp: 88.***.**4.124
bahattinakkaya
bahattinakkaya (üye)
Ankara / Meraklı

bende 500 d kit lens kullanıcısıyım o bahsettiğiniz saçaklarla karşılaşmadım hiç

Tarih: 12 Ocak 2011, 17:02 - İp: 88.***.**0.246
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

samet bey valla, doğru söz biraz keskindir işte, yapacak bişi yok...
zira ben de 500D kullanıcısıyım. Yeni bir kullanıcıyım ama kullanıyorum yani

"oyuncak gibi" olması konusunda da yapacak bişey yok, zaten alıcı gördüğünde bunu farkediyor.
Zira annem makinayı görünce " bu muydu okadar para verdiğin şey" deyiverdi, dışardan bakan bir göz olarak

Bu işin şaka kısmı tabi... Eğer yanlış anlaşıldıysa kusura bakmayın.

---------------------------------------------------

bahattin bey, siz karşılaşmadınız ise, ben karşılaştım ise, benim makina da mı problem var demektir ? bilemiyorum. ama emin olun Nikon ya da Sony satıcısı falan değilim. Canon'a kastım yok.

Tarih: 12 Ocak 2011, 17:37 - İp: 88.***.**5.163
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

önceden daha sık yorum yazıyordum makine alımları kategorisine. genelde vurgulamak istediği şey şuydu hep;

1- marka ile yaşıyorsunuz ve yatırım yapıyorsunuz
2- sınıf önemlidir. giriş ve pro ve girişle pronun ortası (adına her ne deniliyorsa bunların)
3- belirlediğiniz markanın belirlediğiniz sınıfında ergonomik yöndende tatmin edici olması.

yani elin büyükse ve büyüklük önemli ise xxx. markanın xx serisinde xx ebatlarında makina tercih etmeli.

not: küçük dslryi duvara çarpasım gelir. (boyum küçük 1.63 ama huyum büyük)

ayrıca yeni makina alacaklarda şöyle bir şey oluyor;
compact
dslr like
dslr

yani bu mantıkla;

compact 3x5cm ise, dslr like 5x10cm slr 10x20cm dir yanılgısı. büyük bişey beklerken ufacık bir makine geliveriyor karşılarına. lens bile makineden büyük kalıyor."napalım yeni trend buymuş demekki" demekten başka çareleri kalmamakta keza

Tarih: 12 Ocak 2011, 18:06 - İp: 78.***.**4.102
libertaman
libertaman (üye)
Diyarbakır / Amatör

d90 aldım en sonunda )

Tarih: 18 Ocak 2011, 10:06 - İp: 88.***.**1.121
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı olsun ... İyi bir seçim yapmışsınız.Umarım alışırsınız makinaya.
Işığınız bol olsun...

Tarih: 18 Ocak 2011, 11:54 - İp: 88.***.**5.163