gunayo2000
gunayo2000 (üye)
İzmir / Amatör

Canon 500d

herkese merhabalar,
yaklaşık üç gün önce canon 500D makina aldım ve yıllardır sabırla beklediğim hayallerime kavuştum. Makinanın 18-55 kit lensi üzerinde geldi. bugün arkadaşımdan ödünç olarak 50mm f/1.8 lensini aldım. bu lensle çok zevkli çekimler yapabilirsin dedi ancak anlattıklarından da pek birşey anlamadım maalesef. Elimde şu anda 2 adet lens var ve sormak istediğim, bu lensleri doğru bir şekilde kullanabilmek için nasıl bir ayar ve ortam kullanmam gerekiyor? 50mm lens ile 18-55mm lens arasındaki farkılılklar nelerdir? arkadaşımın önerisi üzerine 55-200mm ya da 18-200mm lens almam için erken midir? Bir de, manzara çekimi için nasıl bir lens kullanmam uygun olur? Öğrenme aşamasında daha çok hangi ayarları kullanabilirim?
Tüm cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Aranıza katılmaktan dolayı son derece mutluyum.

Günay

Tarih: 22 Eylül 2010, 20:36 - İp: 178.***.**1.17
raulgs21
raulgs21 (üye)
Adana / Meraklı

Selamlar.Anladığım kadarıyla yeni başladınız.Bence hemen lens için acele etmeyin.Bende 2 ay önce aldım makineyi.18-55 ile çekim yaptım sürekli.geçen hafta cuma günü 50mm 1.8 bende aldım.oldukça güzel bir lens.keskin bir lens.diyafram açıklığı az ışıkta filan işe yarıyor.yalnız ben 18-55 lensi yine yanımda taşıyorum.mesela bugün çekmem gereken yer için geriye gitmem lazımdı 50mm ile ama o şansım yoktu.çıkardım 18-55 i aslanlar gibi çektim aralarındaki farkı bence düşünüp boşa kafanı bulandırma.birisi daha kaliteli olarak düşün.birisi prime lens,birisini kısa aralıklı bir zoom lens olarak düşün.55-250 olayına gelince bence yine acele etme bence iyice elindeki lenslerle bol bol foto çek.sonra duruma göre bakarsın.kendi adıma konuşayım ben zaten öyle başka lens filan alamam zor.çünkü pahalı şu anda 18-55 lensim ve 50mm lensim var yaklaşık yıl sonra 1 lens daha olacağım kısmet olursa o kadar.sonrası zaten beni aşar.sende acele etme.başka forumlara dalıp kafanı bulandırma.başka yerlerde hemen şunu al,bunu al deyip insanı hem cezbediyorlar hemde insan tam öğrenemeden işi kafasını bulandırıyorlar.sen şimdilik bekle masraf yapma boşa.forumda da sürekli konulara bak inan çok ama çok işine yarayacak...

Tarih: 22 Eylül 2010, 22:49 - İp: 92.***.**5.101
gunayo2000
gunayo2000 (üye)
İzmir / Amatör

ilgi ve tavsiylerin için çok teşekkür ederim. Uzun zamandır meraklı olduğum fakat şimdilerde imkan bulabildiğim bir ilgi alanı benim için fotoğraf. Tavsiyelerin benim gibi yeni başlayan biri için çok önemil. Diğer forumlara pek göz atmamaya çalışıyorum. Dediğin gibi insanın kafasını bulandırmaktan başka bir işe yaramıyor. Daha makinamın ve lenslerimin özelliklerini tam olarak öğrenmeden masraf yapmamın bir gereği yok. Sanırım zamanla benim için en uygun araçları anlayabilirim.
teşekkürler..

Tarih: 22 Eylül 2010, 23:43 - İp: 178.***.**0.214
  • 1