azzylc
azzylc (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Canon 450d Dogru Tercıh Mı?

s.aleykum. ıyı gunler.

bayadır fotograf makınelerıne ılgı duyuyorum ve arastırıyorum. forumu yeterı kadar olmasada okudum. fotografcılıga yenı baslıcam ıns. ve metroelektronik.ten 1400 liraya canon 450D almayı dusunuyorum. yanında cantası ve kartını.da hedıye edıyorlar. gerek makıne gerek yenı baslıyacagım acısından, bu makıneyı tercıh etmem sızce mantıklımı? veya sızın bana onerebılecegınız bır makıne varmı?

sımdıden cok tesekkur ederım. saygılar.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 16:11 - İp: 88.***.**0.250
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

Üstüne 100tl daha koyda ist doğubank yada hayyamdan Canon 550D al hem 15.1 mb hemde 1920x1080 video çekimi var hem türkçe menü hemde live live özelliği var.bu işi iyi biliyorsan git 1400 tlye 3 yıl önceki modeli al canon 450D yi...daha mantıklısı benim dediğim değilmi,

Tarih: 25 Ağustos 2010, 16:30 - İp: 85.***.**7.72
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

Garanti için okadar para vermek yerine, @Zeysil'in dediği gibi Hayyam'dan aynı makinayı çok daha uygun alabilirsiniz.
Eğer video çekimi çok önemli değilse 500D tercih edebilirsiniz. Bu bütçeyle, alabilirsiniz.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 18:37 - İp: 88.***.**9.227
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

şimdiii birincisi, makineler hakkında az cok fikir sahıbı olan birileri sunları bilir.

1. 550d 18 megapikseldir. 15mp olan 500d dir.

2. bir makinenin megapikselinin yuksek olması onu kesinlikle daha iyi yapmaz,hatta bu piksel yogunlugunu ve fotograf kalitesini dusuren bir ayrıntıdır.

3. yuksek megapikseli iyi sananlar, bu makinelerde daha iyi (ve tabi cok daha pahalı) lensler kullanılması gerektiginide belirtme geregi duymazlar. belki bilmediklerinden belki işlerine gelmediginden

4.video cozunurlugu fotograf makinesi, ustelik bir dslr alırken bakılması gereken
belkide son kıstastır. zira bu makineler video cekerken otofokus bile yapmıyorlar. bunlar ancak ve ancak tripod uzerınde fotografik karelerle video cekebileceginiz makineler, misal makro cekerken aynı zamanda videoyada alabilirsiniz manuel fokusla..
akıcılıgı olan surekli filmler cekmek için epeyi bir harcama daha yapmanız gerekecektir.
30 yıllık sinemacı gibi filmler cekecegini sananlar var, yazıktır paraya.

4. 1080p ile 720p video arasınaki farkı anlamanız için uste makine parasından biraz daha fazla vereren 40 inch bir full hd lcd almanız gerekir.
19 inch bilgisayar monitorunden hiçbir fark anlayamazsınız.
haa 40 inch lcd yetmez, bu videoları işlemek için bilgisayarınızıda guclendirmeniz gerekir. hatta 1080p videoyu sırf izlemek için bile ayrı codec pack ler kurmanız gerekir.
ama kimse bunlardan bahsetmez.

şimdi gelelim hangi makineyi almalı sorusuna.
1400 lirayı gozden cıkarmıssınız.
guzel para.
450d uzerıne iki model cıkmasına ragmen bu fiyata satılıyor,ama malesef maksimum 1100 liralık bir makine bana gore.
bu nedenle sirkeci hayyam gibi bir yerden daha yenı bir makine olan 500d almanızı oneririm. zaten gozden cıkardıgınızla aynı fiyata geliyor.
dersenizki 500d bana fazladan ne sunacak.
amacınız sadece fotograf cekmekse "hiçbişey" sunmayacak,sadece daha yenı bir model. ve aynı fiyata alınabiliyor. sırf buyuzden daha mantıklı.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 19:23 - İp: 217.***.**5.65
azzylc
azzylc (üye)

dedıgınızı tam olarak anlamadım.

Hayyam.dan yada dogubank.tan alıcagım makıne 2.el mı olcak? ve garantısı olcakmı? ve en onemlısı taksıt yapılcakmı? bı de guvenebılcekmıyım acaba?

fakat ne bılım sıfır aldıgım bı makıne daha mantıklı ve guvenılır olmazmı?

Tarih: 25 Ağustos 2010, 19:24 - İp: 88.***.**6.171
azzylc
azzylc (üye)

cok tesekkur ederım bılgılendırmenız ıcın gaıjın bey.
aslında bı tanıdık oranın bayisi oldugu ıcın 450D bana 1200 civarı bı fıyata gelıcek ıns.
amacım sadece fotograf cekmek. ve yukarıda dedıklerım kafamı karıstırıyor.
yenı model olayı pek de umrumda degıl.
gecen konu.da dedıgınız gıbı teknolojı yarıstırmıyoruz.
amacım foto cekmek sadece.
yukarıda sorduklarımla bırlıkte bır cevap alabılırsem cok memnun olurum.
cok cok tesekkur ederım.
hayırlı ıftarlar.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 19:35 - İp: 88.***.**6.171
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hayyamdan alacagınız makine tabiki sıfır olacak,taksit imkanı gireceginiz dukkana gore degişir.
garantide dukkanların verdigi garantidir.

zaten sizin için 450d yada 500d arasında bir fark olmayacaktır.
sadece almısken aynı fıyata daha yenı ve iyi bir model alma alternatifiniz oldugunu bilin.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 19:38 - İp: 217.***.**5.65
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

1200 lira gibi bir fiyata gelecekse almanızı oneririm,madem arada tanıdıgınıza var garanti gibi bir sorun yasayamazsınız.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 19:40 - İp: 217.***.**5.65
azzylc
azzylc (üye)

sorularımın tamamına cevap verıp benı bılgılendırdıgınız ıcın tesekkur ederım gaıjın bey.
metro.dan alcagımın nasıl bır garantısı olcak mesela.
ve su an kesın kararım 450D.
kararımla mutlu olcakmıyım acaba.
yoksa aldıktan sonra keske sunu alsaydım dıcekmıyım.
sonucta makıneye (ılerde) ıhtıyacıma gore lens takabılecegıme gore, bu makıne neden yetmesın bana.
1200tl.ye 8gb kartını, lensini ve cantasınıda alıcam ıns.
fıyat konusundada magdur olmam dımı.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 19:46 - İp: 88.***.**6.171
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

1200 liraya kart ve canta dahilse eger gercekten iyi fiyat, fiyat magdurıyetı yasamazsınız.
hiçkimse cıkıpta 450d bana yetmedi ihtiyacımı karsılamadı demez diyemez.
oyle bir durum yok.

metro elektronikin distributor garantisi verip vermedigini ogrenin, buyuk ihtimalle erkayalar garantisi degil kendi garantilerini veriyorlardır.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 20:04 - İp: 217.***.**5.65
azzylc
azzylc (üye)

cok tesekkur edıyorum gaıjın bey.
sayenızde kafamdakı bır cok soru cevap buldu.
ıns. makıneyı aldıktan sonrada makıne hakkında soruları sorabılırım.
sızın gıbı hayırsever ınsanlar oldukca rahatız ne guzel.
tekrar tesekkur edıyorum.
hayırlı aksamlar.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 20:34 - İp: 88.***.**6.171