bluetorch
bluetorch (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 450d - Acil Yardım Ve Fikir ?

Merhabalar öncelikle, benimde sizler gibi fotoğrafa ve fotoğraf çekmeye aşırı bir ilgim var. Tabi profesyonel olarak değil amatörüm bende bir çoğunuz gibi.Bu güne kadar dijital olarak “Sony - W7” fotoğraf makinesini kullandım fakat tamamen dijital olduğu için beni tatmin etmedi.Bende amcamın bana verdiği “Zenit” marka analog makineyle biraz zaman geçirdim ama yine oda bana çok zor geldi hem eski olması hem de objektifinin yetersiz olması ve tabii ki film tab ettirme zahmetleri beni işin açıkçası sıktı.Ardından da video çekimlerine de ilgim olduğundan dolayı bir adet “Sony HDR-11E” aldım işin açıkçası bu kameradaki resim çekme özelliği beni cezbetmişti 10 Megapixel fotoğraf çekebiliyordu aynı zamanda da objektifin ucuna yaptıkları vida gibi bir şeyle resimlerinize “Manuel Focus” yapabiliyordunuz.
Uzun lafın kısası ben ciddi olarak fotoğraf çekme meraklısıyım ve bunların hiçbiri beni bir sebeple de olsa bugüne kadar tatmin etmedi. Aklımda her zaman yarı profesyonel fotoğraf makineleri vardı.
Şuanda da yine ciddi olarak bir adet “Canon EOS 450D” almayı planlıyorum. Fakat internette bazı araştırmalarım olmasına rağmen herhalde konuya tam hakim olamadığım için kafamda bazı soru işaretleri var…

Örneğin; yine internetteki araştırmalarım ve isteklerim doğrultusunda;

“Canon EOS 450D” (sadece body olarak) alıp onunla aşağıdaki şu iki objektifi kullanmayı planlıyorum…

-Sigma 10-20mm f/4-5,6
-Sigma 18-200mm f/3.5-6.3

Birinci objektifi istememin nedeni alan derinliği olan fotoğrafların aşırı derecede ilgimi çekmesi... İkincisindeki düşüncem ise Canon’un verdiği kit’teki objektifin 18-55mm olması ve “Nasıl olsa bir objektif almak zorundayım,onuda bari bununla değerlendireyim hem ek olarak bana daha fazla zoom şansıda veriyor” düşüncesidir.

Size sormak istediğim sorulardan bir tanesi;

- Yukarıda yazdıklarımda bir yanlışlık olup olmadığı yani düşünce tarzımda özellikle objektifler ve makine seçimi konusunda…

Bir diğeri ise;

- Bugün arkadaşımla bu mevzuyu konuştuğumuzda bana kendisinin “Nikon D80” alacağını ve o makinenin bazı özelliklerinin daha iyi olduğunu söyledi. Sizce bu iki makine yani “Canon EOS 450D” ve “Nikon D80” arasındaki farklar nelerdir?Bu ikisi kıyaslanabilir mi? Ya da neden Canon seçilir, neden Nikon seçilir?

Yazıyı biraz uzun tuttuğum için özür diliyorum ve bana bu konularda yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim…

Şimdiden çok teşekkür ederim…

Tarih: 18 Aralık 2008, 20:29 - İp: 88.***.**0.39
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Şu an Canon 450 d kullanıyorum.Daha önce Nikon d40x kullanıyordum.

Nikon d80 ile Canon 450d yi karşılaştıracak olursam;

Nikon d80 ccd sensör kullandığı için gece çekimlerinde noise fazla oluşturur ve elde çekim yapmak zorlaşır.
Canon 450d ise cmos sensör kullanır ve iyi ve kaliteli lenslerle 1600 iso da elde çekimde oldukça net ve iyi fotoğraflar elde edersiniz.

Genel olarak Nikon'un renkleri daha canlı ve güzeldir.
Canon'un renkleri ise daha sade ve doğaldır.
Canon 450d Nikon d80'den daha hafiftir.

Bunlar benim düşüncelerimdir.
Umarım size faydalı olur.

Tarih: 18 Aralık 2008, 21:01 - İp: 78.***.**8.179
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

neden Canon seçilir, neden Nikon seçilir?
Genel bir soruya genel bir cevap vermek istiyorum;

http://forum.netfotograf.com/search.asp?cx=partner-pub-6832756115393917%3Antqvje-gqgo&cof=FORID%3A10&ie=ISO-8859-9&q=canon+mu+nikon+mu%3F&sa=Ara#1341

Tarih: 18 Aralık 2008, 21:54 - İp: 85.***.**4.177
bluetorch
bluetorch (üye)
İstanbul / Amatör

Özellikle lensler konusunda fikirlerinizi bekliorm

Tarih: 19 Aralık 2008, 01:23 - İp: 88.***.**0.39
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Gözlerim 2.8'i aradı

Tarih: 19 Aralık 2008, 03:13 - İp: 85.***.**4.177
bluetorch
bluetorch (üye)
İstanbul / Amatör

Galiba bana yardım edecek pek kimse yok...

Tarih: 21 Aralık 2008, 14:29 - İp: 88.***.**4.203
alibali
alibali (Üye)
Osmaniye / Meraklı

Bence de doğal sonuçlar istiyorsan seçimin canon olsun ve ,Sigma 10-20mm f/4-5,6
-Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 lens seçimlerinde gayet iyi...

Tarih: 21 Aralık 2008, 17:02 - İp: 88.***.**8.168
bluetorch
bluetorch (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili "zenith_et"

"Bence de doğal sonuçlar istiyorsan seçimin canon olsun ve ,Sigma 10-20mm f/4-5,6
-Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 lens seçimlerinde gayet iyi..."

Herşeyden önce bana değer verip yazdığım yazıyı okuduğun için ve değerli fikrini benimle paylaştığın için çok ama çok teşekkür ederim...

Tarih: 21 Aralık 2008, 17:46 - İp: 88.***.**4.203
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba Bluetorch;

Sigma 10-20 nin çok güzel bir lens olduğunu düşünüyorum ve manzara, tarihi eser çekimlerinde çok kullanışlı oluyor. Bence iyi seçim.

Ancak Sigma 18-200 için aynı şeyi düşünmüyorum. Tabi bu biraz da DSLR kullanım mantığımız arasındaki farktan da olabilir. 18-200 aldınız mı o lensi makinaya takarsınız ve herşeyi çekersiniz doğrudur ancak uzun fokal aralığa sahip lensler genelde çok iyi sonuç vermez diye nitelendirilir. Zaten 10-20 de aldığınıza göre, bir daha 10-20 aralığına ihtiyaç duymazsınız.

Mesela genelde portre çekecekseniz Tamron 28-75 f2.8 tipi bir lense bakın derim. Manzarayı 10-20 ile çekersiniz, portreyi de Tamron 28-75 f2.8 ile. Daha sonra Tele için de Sigma Apo DG Macro 70-300 alırsınız ve aralık tamamlanır. Benim tercihim bu olurdu şahsen.

Tarih: 22 Aralık 2008, 13:06 - İp: 78.***.**5.148
  • 1