slaytanic
slaytanic (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 450d 500d Ve Sony Serisi Hangisi?

İyi günler,aşağıdaki makineleri biraz araştırdım bunlar arasından bir seçim yapmak istiyorum, Bu sorunun defalarca sorulduğundan eminim bir çok mesajda okudum ama şirket için alacağımdan sizden fikir almak istiyorum.
Market inserti için ürün çekimleri yapıyorum ışık ekimanı için 2 adet para plash kullanıcam yeri olmadığı için buraya yazmıyorum.Benim istediğim keskin ve canlı renkler marka olmuş marketlerin ürün resimlerine yakın bir görüntü.Aşağıdaki makinelerden hangisi benim için daha uygunsa sizden öneri bekliyorum.yarın alıcam.

Canon 450D 1200tl (Yanlış Duymadıysam Doğubankta)

Canon 500D 1600tl (Yine Doğubankta 75/200 objektifli) Gözüme en hoş gelen ve istediğim makine

Sony A 350 18/75 1600tl

Sony A 200 18/55 1,130 (yalçınlarda indirim)

Sony A 450 1700tl

Nikon D80 1800tl (Sanırın SLR )

Konu benim için çok önemli patronuma karşı mahçup olmak istemiyorum

#slaytanic' tarafından 16.07.2009 14:10:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2009, 13:51 - İp: 85.***.**9.198
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

konu başlığnızı değiştirmelisiniz Slaytanic....
böyle başlıklar kilitleniyor, emeğinize yazık olmasın...

sonra,yardımcı olunacaktır...sizi mahçup etmek istemeyiz patronunuza...

Tarih: 16 Temmuz 2009, 13:58 - İp: 88.***.**3.68
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

sıraladığınız makinaların hiçbiri sizi pişman edecek makinalar değil.
ürün fotoları çekecekseniz, zaten yeterli ışığınız olacaktır.
Canon biraz daha doğal ve pastel (denebilir belki) renkler veriyor.
sony'nin renkleri daha canlıdır. bu sebeple de, tercih edilebilir.
Ama bu makinaların üzerindeki , kit lensler, yeterli olmayabilir. tabi neyi fotoğraflayacağınız da önemli.

Sony A200 ve A350 arasında görüntü kalitesi olarak pek fark yok, (liveview ve hareketli LCD olması ve 14 MP olması dışında) A200 + bir macro lens alıp, canlı renkler alabileceğiniz, fotolar alabilirsiniz. çok büyük baskı almayacaksanız MP olarak da yeter de artar bile.
bu benim yorumum,başka arkdaşlar da yorumlayacaklardır... kolay gelsin...

Tarih: 16 Temmuz 2009, 14:40 - İp: 88.***.**3.68
dıgıdık
dıgıdık (üye)
İstanbul / Amatör

Ukalalık etmek istemem ama...

"marka olmuş marketlerin ürün resimlerine yakın bir görüntü elde etmek" için iyi bir tecrübeye ve ışık bilgisine sahip olmanız gerekir. Ürünlerin üzerinde oluşacak objektif ve ışık yansımalarını yok etmek bayağı zor bir iş olacaktır çünkü.

Yukarıdaki seçenekler arasından kişisel kanaatim Canon 500D'den yana olur. Bir de düzgün bir makro lens. Muhtemelen 60 ve 100 mm civarı (Canon lenslerini bilmiyorum) odak mesafelerinde lenslere ihtiyacınız olacaktır. Ama 100 mm de yetebilir.

Çekim tecrübeniz yoksa, paraflaş yerine kuvvetli sabit ışık kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece yansımaları canlı olarak görürsünüz...D80 ve A200'den uzak durun derim. Günümüzdeki beklentileri karşılamayabilirler. Ayrıca D80'e 1800 TL çok fazla. Ben 2 sene önce 1500'e almıştım. Prim yapmış mübarek )

Ürün çekiminin ustaları çok daha iyi ve kesin akıl verebilirler diye düşünüyorum...sitede ürün fotoğraflarını bulun. Sonra sahiplerine mesaj atın yardımcı olacaklardır...

Tarih: 16 Temmuz 2009, 15:21 - İp: 78.***.**4.29
slaytanic
slaytanic (üye)
İstanbul / Amatör

Designwish
ilgin için teşekkür ederim eğer pastel tonlar önemli o yüzden Canon diyorum ilk olarak çekeceğim reismlere gelince konserve ürünler Kağıt havlu bakliyat gibi poşetli ürünler.

Dıgıdık
Tabikide söylediklerinizi ukalalık olarak algılamıyorum nedeni ise amatör bile değilim ve benimle bilginizi paylaşıyorsunuz, marka olmuş market konusuna gelince bende biliyorumki bu tesisatı alsamda olmıcak çünkü profesyonel değilim, ama en azından yaklaşmak istiyorum şimdikinden %50-70 daha iyi olsun istiyorum.Yine Canon D500 ozaman.
Son olarak çekim tecrübem çok fazla değil ama ucuz bir sabit ışık aldırırsam tekrar bişey aldırma şansım çok az,dükkan sahipleriyle konuştuğumda bana açıkta paraflash ile daha gerçekçi sabit ışık ve çadır ile daha yapay görüntü alacağımı söylediler.

Tarih: 16 Temmuz 2009, 15:55 - İp: 85.***.**9.198
  • 1