caday
caday (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 450 D Nikon D60 D80 :c

fotograf çekmeye yeni başlamış biri olarak kursa gidiyorum fotograf makinası alıcağım ve tabikide iyi birr makina olsun istiyorum çok karar sızım 3 hafta içinde alıcağım canon cu olanlar 450d diyip tavsiyeler veriyolar nikoncu yeni başlıyo sun d60 al ama eniyisi d80 diyorlar o kadar kafam karıştıki inanamazsınız

Tarih: 2 Mart 2009, 00:44 - İp: 88.***.**4.247
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Test sonuclari CHIP Foto-Video (yabanci) dergisi Haz 2008 sayisindan. Inanmiyaniniz varsa scan edip yollayayim ( online var mi bilmem ) - dergi onumde . Tekrar hatirlatayim - 1600 ISO Hıgh Noise testi bu .... ISO 400 ve 800'deki filan degil .

Paperman, valla ben istiyorum bunun taranmışını mümkünse. ne 40D nin ne de 450D nin, D80 den daha fazla gren oluşturacağına inanamıyorum. Hani bu, tüm bildiklerimi değiştiriyor.

Tarih: 8 Mart 2009, 21:36 - İp: 85.***.**2.29
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

450 D dogru secim ( yeter ki sirf sensorden dolayi yapilmasin )... tum testlerde D80 bir tek resim kalitesinde Canon 450 D'yi yakalamis .

D80 iyidir dedigimi hatirlamiyorum zaten ...

Linke bakilirsa , High ISO'da 450D , D60'dan iyiymis ...D80 kiyaslamasi yok . 450 D ile zaten D60 ayni kefeye konarak zaten Canon'a ayip edilmis ...

-------------

SENSOR-GURULTU olayina gelirsek - asil konustugum ...... testteki High ISO Noise rakamlari asagida ( yukseldikce kotulesiyor ) 300-350 arasi kabul edilebilir oran ...

ISO 800 450D : 280 , 40D : 310 Nikon D80 : 160
ISO 1600 450D : 410 , 40D : 370 Nikon D80 : 220
ISO 3200 450D : n/a , 40D : 550 Nikon D80 : 380

Tek uzerinde durdugum , sensor tipi - noise baglantisinin dogru olmadigi . Makina kiyaslamiyorum .

-----------------

Elinize aldiginizda hangi makinaya yakin hissediyorsaniz onu alin ...Olay bir tek su an sectiginiz makina degil - secenekler arasinda dunya farklar yok . Biri diyelim ki otekinden %5 daha iyi ....Peki siz o %5 'i bulacak kapasitede misiniz ? ...Belki bir ust sinifta rakip daha ileri veya ilerde daha iyi olacak - kim bilir ? 20-30 yil kalacaginiz bir markayi seciyorsunuz ve onu omrunuz boyunca savunacaksiniz ...O sebeple - icinizden ne geliyorsa , O .....

Tarih: 8 Mart 2009, 21:37 - İp: 96.***.**9.175
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Ornegi verme sebebim , Canon'un noise seviyesini gostermek degil ....Daha az enerji harcadigini bildigimiz CMOS sensorun , dediginizin aksine daha fazla noise vermesi ...SEnsorlerin teknik kiyaslamalarinda , birinin oburunden daha fazla noise verdigi konusunda bir sey goremedim . Zaten ayni sensoru kullanan SONY makinalarda gurultu hepsinden kotu - yani gurultu seviyesinde is sensorde degil -MAKINADA .

Ayrıca buna da katılmıyorum. Noise sensör tarafından üretilir. Ancak işleme esnasında başarılı bir şekilde yok edilir ya da edilemez.

Tarih: 8 Mart 2009, 21:39 - İp: 85.***.**2.29
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

T Yaman ,

Scan ettim de siteye nasil yuklenir bilmiyorum- bilen soylesin ....Olmuyor ise mail atayim ...

Yanlis yazmisim - sadece 1600 degil , 800'de de daha iyiymis Nikon

Tarih: 8 Mart 2009, 21:46 - İp: 96.***.**9.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

paperman verdigin bilgilerin dogru olma olasılıgı dahı yok.
verdigim linke tıklarsan gozlerinle gorecegin seyden bahsediyorum ben.

ayrıca fotograf kalitesi incelemelerde
d80 8/10 =%80
450d 9/10 = %90 iken d80 bir tek fotograf kalitesinde yaklasmıs demek cok yanlıs
-----------------------
450d yi hadi bir kenara bırakalım ama bunun ımkanı dahı yok.

40D : 370 Nikon D80 : 220
40D : 550 Nikon D80 : 380

boyle bir sonuc cıkması mumkun degil.
o ornekleri bende istiyorum acıkcası.

d80de nr acık olsa dahi yok.

Tarih: 8 Mart 2009, 21:48 - İp: 78.***.**7.42
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

tamam; bak mail olarak
[email protected]
adresine yollarsan ben buraya eklerim.

Tarih: 8 Mart 2009, 21:49 - İp: 85.***.**2.29
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ayni seyi demiyor muyuz o zaman T Yaman ...Sensorde noise zaten olusuyor , temizleyip temizleyememek makinaya bagli ....IS sensorde degil noise'u yok edebilen makinada ...

--------------------

Sony degerlerini gorunce , Sony sahipleri makinalarini kirabilir

Tarih: 8 Mart 2009, 21:50 - İp: 96.***.**9.175
ozge71
ozge71 (üye)
Ankara / Amatör

benim bunca tartışmadan anladığım tek bir şey var, o da sizler galiba makinelerinizi testlere bakıp da alıyorsunuz.. 1,5-2 milyarlık bir cihazın kendisini denemeden (ne de olsa üzerinde ki kit objektif oluyor bu nedenle tercihen size uyacak objektifi belirleyip mümkünse onu deneyip ya da kullananların fotoğraflarını görmeden) neyini konuşuyorsunuz allah aşkına... önerdiğiniz makineleri kullanıyor musunuz ya da denediniz mi ondan haber verin.. denediyseniz eyvallah lafım meclisten dışarı... ama yukarda kafası karışık bir insan var konu açmış olan ve benim görebildiğim kadarı ile onun kafası artık daha da karışık..

Tarih: 8 Mart 2009, 21:54 - İp: 78.***.**5.41
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Yok sevgili papeman aynı şeyi demiyoruz.

Şöyle açıklayayım, sensörün görevi noise üretmemek
işlemcinin görevi, üretiliş olanı, detayları yok etmeden mümkün mertebe temizlemek.

Noise nedir?
Her sistemde gürültü mevcuttur. Ancak biz düşük ışık koşullarında iso yu yükseltir ve sensöre fazla enerji yollarız ve varolan titreşimleri de yükseltiriz. Bu da gren olarak fotoğrafa yansır. Az enerji tüketen sensör az gürültü oluşturur (CMOS), çok enerji tüketen sensör çok gürültü oluşturur (CCD).

Ancak Nikon oluşan gürültüyü işlemcide temizliyordur fakat bu işlem esnasında mutlaka detaylar da gider. Bu gren konusunda Canon lider diyebilirim.

Tarih: 8 Mart 2009, 21:55 - İp: 85.***.**2.29
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nikon d80in 1600 iso fotografları iso800 den daha iyidir noise konusunda, nr sebebiyle.
yani d80 sensorden gelen fotografa noise reduction uyguluyor ve bildigim kadarıyla bu ozellik kapatılamıyor.

Tarih: 8 Mart 2009, 22:00 - İp: 78.***.**7.42