caday
caday (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 450 D Nikon D60 D80 :c

fotograf çekmeye yeni başlamış biri olarak kursa gidiyorum fotograf makinası alıcağım ve tabikide iyi birr makina olsun istiyorum çok karar sızım 3 hafta içinde alıcağım canon cu olanlar 450d diyip tavsiyeler veriyolar nikoncu yeni başlıyo sun d60 al ama eniyisi d80 diyorlar o kadar kafam karıştıki inanamazsınız

Tarih: 2 Mart 2009, 00:44 - İp: 88.***.**4.247
ozgurcakici
ozgurcakici (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba;
Ben iki ay araştırdım.
Kesinlikle 450D, zaten her yerde, herkes aynı şeyi söyleyecektir. Canon'un pahalı modellerinde kullandığı tüm özellikleri olan bir canavarı bu resmen.
Ben oldukça memnunum.

Tarih: 2 Mart 2009, 22:17 - İp: 88.***.**8.156
caday
caday (üye)
İstanbul / Amatör

başka fikri olan yokmu acaba arkadaşım çok güzel açıklamış teşekkür ederim ayrıca ama bu ilk dijital makinam olduğu için çok teredduteyim nikonda d60 mı d80 mi aşağı yukari aynılar gibi duruyor

Tarih: 6 Mart 2009, 22:47 - İp: 88.***.**4.247
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

@caday

Bencede 450D, bir kere Nikonların giriş seviyesi modelleri daha eski teknoloji sensör CCD livewiew yok sensör temizleme yok birde nikon cmos sensör teknolojisine geçmiş olsada İSO performansı canon'dan çok geri kesinlikle 450D diyorum bende kit lensle alırsınız ilerde daha iyi bir lense terfi edersiniz saygılarımla

Tarih: 6 Mart 2009, 23:16 - İp: 88.***.**4.87
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d80i cıkar aradan, 450 bence daha dogru bir secim.

Tarih: 7 Mart 2009, 01:12 - İp: 78.***.**7.42
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Hocam bana kalırsa söylediğiniz tüm makinalar çok güzel, hangisini alırsanız alın memnun kalacağınıza eminim.
Dikkat edeceğiniz en önemli husus kendinizsiniz. Yani kendi zevkleriniz, vücut anatominiz. Normalden biraz büyük ellere sahipseniz 450D ve D60 elinizde kaybolacaktır. Ayarlara ulaşmakta zorlanacaksınız.
Bu nedenle her makinayı önce elinize alıp incelemenizi tavsiye ederim.

Giriş seviyesi makinalarla bir üst serilerin en büyük farkı body yapısı,boyutları ve ayarlara kolay erişim oluyor. Bu nedenle güncel giriş seviyesi bir makina yerine, bir kaç sene önce çıkmış ancak üst seri modelleri de göz önüne alabilirsiniz.

Aklıma gelen en iyi örnek Canon 20D. Birkaç sene öncesinin harika çocuğu artık tahtını yeni nesile bıraktı ama eğer temiz bir ikinci el bulabilirseniz bence sizi hepsinden daha çok mutlu eder. Kağıt üzerinde baktığınızda 450D çok daha performanslı duruyor. Ama bir de kendiniz deneyip görün. Çünkü kağıtta yazan çoğu şeyin varlığından yokluğundan haberiniz bile olmaycak kullanırken.

#bmadran' tarafından 07.03.2009 06:08:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Mart 2009, 06:04 - İp: 88.***.**7.247
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ergonomi evet onemli bir ozellik ama fotograf kalitesi herseyden onemlidir, fotograf makinesi bir aractır,ufak ergonomkik kusurlar diger artıların yanında hos gorulebilir.
d80 pozlama tutarsızlıgı ve eski teknolojisi ve neden bilinmez hala cok yuksek fiyatıyla degerlendirilmeyi bile haketmiyor bence.
--
d60 ve 450d arasında ise benım tercihim cmos sensoru nedenıyle 450d den yana olurdu..

Tarih: 7 Mart 2009, 14:37 - İp: 78.***.**7.42
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sevgili gaijin,
son yanıtını okuyunca,size"neden cmos sensörü,bunun nedenini de açıklasaydınız"diye sormadan önce,bir tarama yapayım,belki cevabını bulurum diye düşündüm.Sitede bulduğum bir topikte bir arkadaş konu ile ilgili açıklamalarda bulunmuş ve şöyle yazmış:

".............................CMOS sensörlerin avantajlarından birkaçı;yüksek hız,düşük maliyet ve müthiş düşük enerji tüketimidir"

ve yaptığı bazı ilave açıklamalardan sonra sonucu da şöyle bağlamış,"ama kamera seçimini belirleyen etken kesinlikle CMOS/CCD farkı olmamalıdır".

Bu açıklamalardan sonra sizin neden CMOS sensör farkı nedeniyle 450d seçeneğini tercih ettiğinizi merak ettim.Sitede yorumlarınızı okuyorum ve değerli buluyorum.Açıkçası ben de 450d almayı planlıyorum da!

Slm ve sevgiler......

Tarih: 7 Mart 2009, 22:02 - İp: 92.***.**4.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d80i eleme nedenimi yazmıstım,
d60da acıkcası d40dan farklı bir makine degil benım gozumde.
ve aslına bakarsanız 450d ile aralarında cmos sensor dısında kayda deger bir farkta yok..
-----------------
neden cmos sorunuza gelirsek.
o yazıyı kim yazdı bilmiyorum ama gayet iyi acıklamıs.

maliyeti markayı ilgilendiren bir husus bizim ıcın cok onemli degil ancak dusuk guc tuketımı cok onemli..
tek pille yapacagınız cekim sayısının artması oldukca onemli birsey..
cmos sensorler ccdlere gore daha zor ısınır.
bu ne fayda saglar.
birincisi noise olusumu daha az olacaktır.
ikincisi hot piksel olusumu daha az olacaktır.
aynı boyutta sensore yuksek megapiksel iso basarımını azaltır ve noise artar,cmos bu konuda daha sanslı...
bırde aynı sensor boyutuna aynı megapiksel degerinde olduklarını dusunursek fotograf kalitesinin ve iso basarımının daha ust seviyede olması teknik olarak ımkansız gibi birsey.

----------------
iki makine arasında onlarca ufak tefek fark yazılabilir belki ama bence, cmoc-ccd farkı dısında kayda deger bir ozellik farkı yok.
ve madem ikisi arasında işime yarayacak baska bir fark yok neden daha iyi olan cmos sensorluyu almayayım sorusunun cevabıda yok..
--
fotograf kalitesinin yanında ergonomi kesinlikle bir kıstas olamaz bana gore.
ayrıca bildigim kadarıyla d60da canlı onızlemede yok.
buda 450d den bir eksigi..
buda cok onemli bir ozellikmi?
bence degil, ama neden aynı paraya
(nikon biraz daha pahalıda olabilir) daha iyi bir makine almayasınız? tabi marka fanatigi degilseniz?

Tarih: 7 Mart 2009, 22:23 - İp: 78.***.**7.42
akhisarli
akhisarli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Eyvallah!Çok teşekkür ederim.Slm

Tarih: 7 Mart 2009, 22:47 - İp: 92.***.**4.67
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

rica ederim bendende selamlar saygılar

Tarih: 7 Mart 2009, 22:56 - İp: 78.***.**7.42