laciii
laciii (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 40d - Nikon D80

Hemen hemen birberlerine cok benziyorlar...
Fiyat araliklari da ayni.
Tercih sebebiniz ne olur acaba.

Tarih: 6 Eylül 2007, 12:21 - İp: 212.***.**3.252
emre563
emre563 (üye)
İstanbul / Meraklı

d80 eos 400d den kesinlikle üstün bir makinedir ama 40d için yorum yapmayı biraz erken buluyorum. biraz beklemeni kesinlikle öneririm. ancak şunu kesinlikle belirteyim ki nikon ccd sensorleri gece cekimleri dışında 400d sınıfı makinelerdeki cmos sensorlerden daha başarılı sonuclar veriyor ama gece cekimlerinde cmos senor daha başarılı ve daha az parazit veriyor zaten daha başarılı derken bu kastediliyor. tabii bu fark cok büyük değil bana göre.

Tarih: 26 Ekim 2007, 00:12 - İp: 85.***.**7.150
hkursat
hkursat (üye)
İstanbul / Meraklı

Bence 40d ile kıyaslanacaksa Pentax k10d'yi kıyslamak lazım d80 biraz hafif kalıyor.(belirtmek isterimki makinem yok Pentaxçı değilim ) en azından Dpreview öyle yapmış.

Tarih: 26 Ekim 2007, 00:25 - İp: 88.***.**8.199
emre563
emre563 (üye)
İstanbul / Meraklı

bir de şunu söylemek istiyorum. şu an d80 klullanıyorum ve sigma 17-70 f2.8 kullanıyorum. ancak d70s benimkinden daha eski bir makine ama d70s üzerine takılı daha iyi bir lens kesinlikle daha i,yi sonuç veriyor. kısacası bir fotoğrafcı yatırımı kesinliklşe lense yapmalı. sonucta d2xs yada eos1d gibi bir gövde almadıkca diğer gövdeler hep aynı ve yapılan yenilikler pazarlama hileleri. yerinizde olsam lens için her kuruşu arttırmaya calışırdım. gövde mutlaka eskir ve değiştirmek gerekir ama lens 10 yıllarca kullanılır.

Tarih: 26 Ekim 2007, 00:33 - İp: 85.***.**7.150
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

excalibur:''..fakat nıkon nıkondur ..sadece fotograf makınası uretır.. nikondan şaşmayın..''değerli excalibur arkadaşım; kesinlikle kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum ama yanlış bilgilerinle insanları da ayanlış yönlendirmemem için bikaç açıklamada bulunmak istiyorum:Öncelikle ''Nikon nikondur.nikondan şaşmayın'' şeklinde bi cümle kullanmak, takım tutar gibi marka tutmaya benzer..yani nasıl ki takım tafartarı iyi günde de kötü günde de takımının yanındaysa, nikon kötü makine yapsa da nikon ikondur..bu o anlama geliyor..İkincisi nikon sadece fotoğraf makinesi üretir yazmışsınız.Nikon fotoğraf makinesi ve lens dışında başta harita olmak üzere inşaat,maden ve jeoloji mühendislerinin kullandığı ve arazide alan, uzunluk,yatay açı,dikey açı gibi değerleri ölçen nivo,teodalit,distomat..gibi aygıtların da üretimini yapar.Ayrıca fotoğraf makinesi lensleri dışında mikroskop da üreticisidir.Kaldı ki fotoğraf makinesi dışında bu saydığım ürünleri üretmesin ve sadece fotoğraf makinesi üretiyor olsun.Bir markanın birden fazla sektörde yeralmsaı, o markanın yaptığı iş yada ürettiği üründe kötü bir firma olduğu anlamına kesinlikle gelmez değil mi?Mesela honda otomobil dışında su motoru,jet ski,klima,uçak motoru da üreten bir firma.hepsinin temelinde motor teknolojisi yatsa da birbirlerinden farklı sektörler.Ama bu demek değildir ki hondanın otomobilleri kötüdür..sonra nikon analog makinelerini kendisi üretiyordu ama dijital makinelerinin sensörlerini sony'den alıyor.Yani sizin dediğiniz gibi sadece fotoğraf makinesi üretiyor olsa bile onun da en önemli parçasında sony'ye bağlı..bu yazdıklarımdan sakın nikon'un dijital fotoğraf makineleri kötüdür sonucuna kimse ulaşmasın..sadece bazı yanlış düşünce ve bilgileri düzeltmek istedim..

Tarih: 26 Ekim 2007, 00:57 - İp: 88.***.**9.91
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

hkursat
"Bence 40d ile kıyaslanacaksa Pentax k10d'yi kıyslamak lazım d80 biraz hafif kalıyor.(belirtmek isterimki makinem yok Pentaxçı değilim ) en azından Dpreview öyle yapmış."

hkursat bizim sitenin abileri ablalarına göre K10d yi bırak D200 ile karşılaştırmayı D40 ile karşılaştırmak lazım.D40 a hakaret olmasın Nikon nun D40 tan daha düşük özellikli bir makinası olmadığı için D40 deniyor.
Bizim sitenin abileri ablaları dpreview e bu konularda nal toplatır. Onlar bir testler yapar ,bir testler yaparki sorma gitsin.Piyasadaki bütün makinaları kullanmışlardır, hepsini en ince detayına kadar bilirler.
Onlar için D2X ten (şimdi D3 çıktı onunda pabucu dama atıldı) gerisi bütün makinalar aynıdır.O yüzden herkesin D40 alması lazımdır.
Ayrıca Canon nun makinalarıda çok kötüdür.Çünkü Canon video kamerada üretiyor.

Makinalara bakış açısı bundan ibaret olanlar burada makina tavsiyesinde bulunmuyorlarmı,gülermisin ağlarmısın.

#as' tarafından 26.10.2007 16:49:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ekim 2007, 16:40 - İp: 88.***.**0.106
hkursat
hkursat (üye)
İstanbul / Meraklı

Yaklaşık bir yıldır fırsat buldukça fotoğrafla ilgili siteleri takip etmeye çalışıyorum.Bu zaman zarfında fotoğraf makineleriyle ilgili yorumları ilgiyle izliyorum.Dikkatimi çeken şey insanların fanatiklik boyutundaki marka takıntıları.İnsanlara tavsiyede bulunurken amaç kişinin ihtiyaçlarına ve büçesine en uygun ekipmanı almasına yardımcı olmak olmalı.Bizler bu firmaların temsilcileri olmadığımız gibi onlardan zengin de değiliz en azından ben parayı ağaçtan toplamıyorum.
En komik bulduğum ise bir sorun pentax için kusur teşkil ederken nikon için problem yaratmıyor olması biraz garip değil mi? Örnek verecek olursak pentax için renklerin yeşil-sarıya kaçtığı söyleniyor peki nikon makinelerinde kırmızının baskın olduğunu neden konuşmuyoruz.

Tarih: 26 Ekim 2007, 22:13 - İp: 88.***.**2.59
mahmud13
mahmud13 (üye)
Bitlis / Amatör

ben de inşaallah d80+18-135 almak istiyorum ara sıra böyle satır aralarına sokuşturuveriyorum isteklerimi ama ben okadar kıyaslama okudum sadece birisinde 30d ile kıyaslamasında biri çıktı dedi ben ikisinide kullandım 30d bana daha iyi geldi.ama yine de hangi objektifler kullandığını da yazmadı.en doğru seçim alıp kullanmak ancak böyle tecrübe edinilir.
zaten en fazla kaç yıl kullanılırki neticede digital analog değilki...

Tarih: 28 Ekim 2007, 15:35 - İp: 88.***.**1.241
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Canon 40d nikon 200d ile 300d arasında bir yerde.
Yani 40d daha iyi tabii ki.

#sercan85' tarafından 29.10.2007 12:39:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ekim 2007, 12:38 - İp: 88.***.**1.159
freerapper
freerapper (üye)
İstanbul / Amatör

Olaya genel olarak bakmak laızm aslında.Dikkat ederseniz bütün magazincilerde canon vardır çünkü canon seridir magazincilerin beklicek zamanı yokur.Ama dikkat edin bütün stüdyo fotografçıları nikon kullanır çünkü nikon netlğin dibine vurur.Geçe çekiminde canon daha önde nikondan.Ama iyi ve tuzlu bir obcektif ile bunu da aşabilirsin.

Tarih: 29 Ekim 2007, 19:51 - İp: 88.***.**4.253
saidt
saidt (üye)
Kocaeli / Amatör

tabiki d80.
mete senin resminde ki canonun modelini merak ettim. ve lenste çok iyi duruyor. lens hangi lensi. cvplarsan sevinirim [email protected]

Tarih: 7 Kasım 2007, 10:23 - İp: 194.***.**2.122