mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 40d

Arkadaslar ben normal digital makineden SLR makineye geciyorum. Hicbir bilgim olmadigi icin makine seciminde cok zorlaniyorum. En son bana tafsiye edilen canon 40D herhalde bu makineyi alacagim ama halen kararsizim sizden tavsiye bekliyorum.

Ayrica bana makineye gore lense tavsiye edebilirmisiniz?

Tarih: 4 Kasım 2008, 18:35 - İp: 81.***.**4.197
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

40D, bugüne kadar üretilmiş en başarılı ve en kaliteli APS-C sensörlü iki makineden biridir..Süper ötesi bir ISO başarımı vardır..ISO 1600'de çektiğiniz fotoğrafları A3 ebatlarında baskı alabilirsiniz.Tabii markası ve modeli ne olursa olsun bir SLR makineden iyi bir performans alabilmek için iyi de bir lens kullanmak şart..Daha çok ne tür çekimler yapıyorsanız ( mesela portre mi, manzara mı..) ona göre lens seçimi yapınız..Tabii bu işin ayırdığınız bütçe de lens seçiminde rol oynayan et önemli etkenlerden biri..Ama 40D'yi gözünüz kapalı alabilirsiniz..Üstelik 50D çıkmışken fiyatı da iyice düştü..

Tarih: 5 Kasım 2008, 01:01 - İp: 88.***.**0.7
mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

simdi bana tavsiye edilen lens 17-50 ve 75-300 ben manzara resmi cekmeyi cok seviyorum

Tarih: 6 Kasım 2008, 13:39 - İp: 81.***.**4.197
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Manzara için illa ki şöyle özelliklerde bir objektif alınmalı demek yanlış.Yerine göre her objektifle manzara çekilebilir..O sizin yaratıcılığına bağlı..ama sonuçta 17-50 geniş açı olduğu için tabii ki daha avantajlı..

Tarih: 6 Kasım 2008, 17:14 - İp: 88.***.**9.24
mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

simdi internette geziyordum ve sigma lenslere takildim sizce bu lensler nasil 18-50mm f3.5-5.6 DC HSM ve 70-300mm F4-5.6 APO DG MACRO

Tarih: 7 Kasım 2008, 10:33 - İp: 81.***.**4.197
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sigma 18-50 yerine kesinlikle Tamron 17-50 tercih edilir..Tek tek anlatmaya gerek yok; çok bariz bir şekilde daha kaliteli bir lens..
Telefoto zoom lens olarak da herhangi bi markanın 70-300 lensi yerine daha kaliteli optik ve de değişen zoom aralığına göre daha istikrarlı optiğe sahip olan 70-200 f/2.8 lensleri tavsiye ederim..Mesela Tamron 70-200 f/2.8 spot 800 dolar civarında ve çok kaliteli bir lens..

Tarih: 7 Kasım 2008, 13:37 - İp: 88.***.**7.200
mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

basinizi agritiyorum ama internette bu uv filitreleri degisik tarz da filitreler goruyorum onlarida almam gerekiyormu?
ne isime yariyacak?

Tarih: 7 Kasım 2008, 15:17 - İp: 81.***.**4.197
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Başım ağrımıyor..

Filterelerin, kullanılan filtreye göre çeşitli kullanım amaçları ve de fotoğrafa farklı etkileri var..Fotoğraf çekmek için ihtiyacınız olan tek şey, bir adet fotoğraf makinesi.. zamanla kendinizi geliştirecek, baskın yönünüzü keşfedecek ve gerekli aparatları (filtre gibi..) ona göre satın alacaksınız..Şimdilik filtrelere felan kafanızı yormayın..Önce hangi filtrenin ne amaçla kullanıldığını araştırın ve ihtiyacınız varsa alın..Yani demek istediğim ilk etapta şart değil filtre..

Tarih: 7 Kasım 2008, 20:00 - İp: 88.***.**7.200
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

EOS 40 D ile kullanılacak en kaliteli geniş açı lens -bence- Canon EF 17-40F4 L USM 'dir.Fiyatı biraz yüksek olsada temiz ikinci el veya spot piyasada daha uygun fiyatlara bulmak olasıdır.

Bu lens pahalı derseniz yine Canon EF-S 17-85 iyi bir alternatiftir.Hem geniş açı hemde 85mm lik telesi optimal kullanımda işe yarıyor...

Hangi sigmayı takarsanız takın Canon lensler kadar keskin detay alamazsınız....

Tarih: 8 Kasım 2008, 01:03 - İp: 88.***.**9.206
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Canon L serisi objektiflerin renk doygunluğunu ve detayı, üçünci patri lens üreticilerinin lnsleriyle tabii ki elde etmek zor ama fiyatları da ona göre şekiileniyor..Bugün Tamron 17-50 spotta 450 dolarken Canon 17-40 850 dolar..yani neredeyse direk iki katı..Kişinin parası vardır, gider alır ancak amatörler için önemli olan, en ekomoik çözümlerle en kaliteli olan ürünü elde etmektir..

Canon 17-40 f/4 L önerinize katımakla birlikte Canon 17-85 önerinize katılmadığımı belirtmek istiyorum..Çünki fiyatının pahalılığının çok gerisinde, ypüksek miktarda distorsiyon ve kromatik sapma üreten, Canon'un vasat lenslerinden birisi..

Tarih: 8 Kasım 2008, 02:01 - İp: 88.***.**7.200
mustefe
mustefe (üye)
İstanbul / Amatör

cok ozur dileyerek bir sorudaha sorabilirmiyim? soylemis oldugunuz lenslere baktim ama suanda benim butcemi asiyor ben o kadar para veremem suan icin o yuzden benim icin olacak lensleri onerebilirmisiniz? 18-55 nasil bir lens? yaza kadar ben internet sitesi icin urun cekimi yapacagim o yuzden yazin gercekten guzel bir lens alacagim
simdilik bana $150 ile $200 arasi bir lens lazim. sansima abd den arkadasim gelecek ve ona getirtmeyi dusunuyorum lensi

Tarih: 23 Kasım 2008, 00:57 - İp: 173.***.**7.37