emresenol
emresenol (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 400d / Sony A 100

arkadaşlar merhaba
taze gireceğim fotoğraf hobisine direk DSLR ile başlamayı düşünüyorum. Aklımda ve bütçeme uygun olabilecek bi kaç marka var. yardımlarınızı, görüşlerinizi ve belirtilen fiyatların mantıklı (öğrenciye göre) olup olmadığını söylerseniz çok güzel olur

Canon 400 D 18-55 kit :
sıfırı spot piyasada 950-1000ytl arası değişiyor. bellek falan vermiyorlar. bellek alırken neye dikkat etmem gerektiğini de bilmiyorum açıkçası

ikinci elde ise genelde kit halinde 900 ytl gibi fiyatlar söyleniyor (mağazalar dışında bireylerin sattığı)

Sony a 100 18-70mm sony lens:
ikinci el, 6 7 ay kullanıl(mış), garanti yok. fiyatı 850 ytl. bide yanında sigma 70-300mm lens alırsam 1100ytl olacak.

Nikon D40x 18-55 kit:
0 'ı 1000 ytl civarı. birde garantisi devam eden 2.el 950 ytl

bi de biyerde nikon D70s e bi arkadaş 600 dolar dedi

bu belirtilen aletler için bu fiyatlar nasıl? sizce uygun mu yoksa gözü kara pazarlıkl yapılabilir rakamlar mı? şimdiden teşekkürler

Tarih: 25 Nisan 2008, 18:04 - İp: 85.***.**1.96
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Merhaba, o fiyatlara hiç birinin 2. eline girmederim.İkinci el fiyatları neredeyse spot 0 fiyatları ile aynı fiyatı çekiyorlar.A200 sony spot al derim.Selamlar.

Tarih: 25 Nisan 2008, 18:13 - İp: 78.***.**5.255
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Gorbi67'ye aynen katılıyorum.

2.el malzemenin, sıfırının en az %30'u daha ucuzuna satılmıyorsa yüzüne bile bakmamak gerekir. Tabii antika değeri taşımıyorsa

#antika' tarafından 26.04.2008 01:06:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Nisan 2008, 00:39 - İp: 85.***.**2.219
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

canon ve nıkon bu iki makine üzerinde seçim yapmanı önerirm

Tarih: 26 Nisan 2008, 00:48 - İp: 81.***.**1.232
emresenol
emresenol (üye)
İstanbul / Amatör

o halde sanırım 2. ellerde kıyasıya bir pazarlığa girebilirim. yok kardeşim ben bu kadara aldım hayatta bu kadara bırakmam diyen olursa da burayı gönül rahatlığıyla referans verebilirim . peki bi de şey sorayım. sony canon ve nikon arasında,daha sonrasını düşünerekten lens kalite ve fiyat açısından hangi marka avantajlı olur?? bi de lens uyumluluğu için bi ara aparat varmış, takıyomuşsun canon lensi sony body ile kullanıyormuşsun. bu performansı çok çok mu etkiler??

PS: gorbi ve antika kardeşlerim peki bu model aletlerin genelde ,k,nc el piyasası nasıl olur. yani pazarlığa açık olanlara nasıl bi fiyatla gitmem iki tarafında hakkını verir?

Tarih: 26 Nisan 2008, 01:16 - İp: 85.***.**1.96
kartal53
kartal53 (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaş önce alacağın markayı ve mödeli kafanda belirle ondan sonra lens konusunda yardımcı oluruz ikinci el ve sıfır satın almak istesen gittigidiyordan gönül rahatlığı ile satın alabılırsınız ben oradan bir çok alişveriş yaptım önce ürünü alıyorsun sonra ödeme emri verıyorsun ok

Tarih: 26 Nisan 2008, 01:57 - İp: 81.***.**1.232
emresenol
emresenol (üye)
İstanbul / Amatör

ya aslında lens bulunabilitesi ve alınabilitesi de model kararımda etkili olacak. şimdi sony alırsam acaba ilerde lens bulmakta sıkıntı çekermiyim (hem kalite açısından hem de fiyat açısından)? sonuçta body yi alınca uzun süre kullanıp, biraz lens e yatırım yapmak niyetindeyim. hani canon un ve nikonun bu modelleri acaba bu fiyatları kaldırır mı? (yai bu fyatlara alırsam -3 aşşağı 5 yukar-) kazıklanmış olur muyum?

Tarih: 26 Nisan 2008, 02:11 - İp: 85.***.**1.96
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Emresenol,

Burada yazılanları referans göstermesen iyi olur, %30 tamamen benim sübjektif olarak belirlediğim bir rakam. Ama 2. el alırken şunları bir gözönünde bulundur :

1. Garantisi bitmiş veya bitmek üzere olan mal. Bence en %10-15 değeri düşer.

2. Demode olmuş veya demode olmak üzere olan mal. Tabii birşeyin demode olması kullanılabilirliğini etkilemeiyor ama değerini düşürür. Mesela bugün Canon 400D'nin değeri 1-2 ay içinde çıkacak 450D ile en az %10 düşer, zira bu iki ürünü tezgahta yanyana koyduğunda arada bir fiyat farkı olması gerekir.

3. Risk ve yıpranma faktörü : 2.el makinanın daha önce nasıl kullanıldığını ve başına neler geldiğini bilemezsin. Çok iyi kullanılmış olsa bile malzemenin bir ömrü var, metal yorgunluğu var vs. bence en az %10 fiyat düşmeli.

Ben bunları düşünerek en az %30 diyorum, tabii bu benim görüşüm, satıcılar ellerinde olsa sıfırından pahalıya satarlar.

Sony lens olayına gelince, lens işinde ne kaaa ekmek, o kaaa köfte, hangi markayı alırsan al. Sony de, eğer parayı bastırırsan, en az Niikon ve Canon kadar kaliteli lensler sunuyor. Acaip egzotik işler yapmayacaksan Canon'da Nikon'da olan herşey Sony'de de var. Sony ile ilgi en büyük problem 2.el lens piyasasının çok dar olması.

#antika' tarafından 26.04.2008 11:42:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Nisan 2008, 02:49 - İp: 85.***.**2.219
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Merhaba A200 önermemin sebebi o fiyata Canon ve Nikonda eski jenerasyon olan makineleri alıyorsun.Sony bu açıdan avantajlı bence...Lens olayına gelince.Sonynin kit lensleri fena değil.Çekilen fotolara sitede bir göz at.Para verdiğin taktirde diğer markalardaki gibi sony dede lens sıkıntının olacağını sanmıyorum.Selamlar.

Tarih: 26 Nisan 2008, 09:10 - İp: 78.***.**8.164
jdf_burak
jdf_burak (üye)
Trabzon / Meraklı

ustad sony a200 derım. neden: oncelıkle sony konıca mınoltayı alarak pıyasaya cok ii bir giriş yaptı.demode modellerı gecelım d40x 400d bunlar kotu degıl .bunlara artılar ekleyerek sony makıne yaptı af motoru daha guclu odak hızı cok ıı goruntu kalıtesı super ccd zaten herkes resımlerden anlamış.gecenlerde bende benzer bır konu actım.1200 lıra verırım dersen kıt lensı ıle alabılırsın letsgodigitalden once bır karsılastır bak .içine sinecektır onerım.saygılarımla......

Tarih: 3 Mayıs 2008, 18:40 - İp: 85.***.**0.121
  • 1