acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 400d mi ? - Pentax K10d mi ?

DSLR ye geçmenin vakti geldi diye düşünüyorum.
Bu iki makina arasında kaldım gerçi K10D hakkında yorum yapmak için belki biraz erken ama makina yavaş yavaş kendini gösteriyor şimdiden başlarsak vakit kaybetmeyiz.
Aslında gönlümde 400D vardı taaki K10D çıkana kadar. K10D daki bazı özellikler beni ona yöneltiyor mesela SR, suya toza karşı dayanıklılık, daha sağlam body bunlar belli başlı olanları tabiiki. buna karşılık 400D nin lens çeşitliliği, 2.el piyasasının daha geniş olması, iso konusunda daha başarılı olması vs..vs..
İki arada bir derede kaldım siz üstadlardan ricam bana bu konuda yardımcı olmanız.
Makinaları sadece body olarak almayı düşünüyorum tabii önereceğiniz makina ile kullanılmak üzere geniş açı ve tele olmak üzere 2 tanede lens önerirseniz çok makbule geçer.
Lensler için ayırdığım rakam toplam 1000 ytl.

Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler..

Tarih: 7 Aralık 2006, 14:02 - İp: 81.***.**8.56
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Hiç de öyle ikisi arasında kalınacak modeller değil bence bunlar.

Fonksiyonlarına baktığımızda hangisinin daha üstün olduğu zaten belli.

"Lens çeşitliliği" diyenlerin, ellerinde kaç lensi vardır hep merak etmişimdir.

Makineleri için aradıkları her hangi bir lensi arayıp da bulamamışlar mıdır, fiyat/performans açısından üçüncü parti lens üreticilerin lensleri işlerini daha da iyi görmemiş midir ki çoğunlukla onlar tercih edilmiştir, hep merak etmişimdir.

Bir başka merak ettiğim konu da, makinesini alıp, fotoğraf çekmekten zevk alarak gün geçirmek varken, neden insanlar makinelerini ellerinden çıkartacakları günü düşünerek hareket ederler, bunu da hep merak etmişimdir.

Tarih: 7 Aralık 2006, 15:34 - İp: 85.***.**5.234
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

sayin ocaklilarin merak ettiklerini benede merak ediyorum...
şimdi benim pentax makinemin elimdeki mevcut objektiflerinin yeterisiz kalacağı günü düşünüyorum....şu anda türkiyede pentax uyumlu 15-20 çeşit objektiflerini de alırsam(2. eller hariç)ya bunlarda bana yetmezse ya 40-50 çeşit objektifim olmasını istersem..ne yapacağım ben... bir amatör olarak.

Tarih: 7 Aralık 2006, 15:55 - İp: 88.***.**2.141
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Pentax lenslerin hepsini alınca sigmaya geçersin ral

Tarih: 7 Aralık 2006, 15:58 - İp: 88.***.**4.67
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 7 Aralık 2006, 15:59 - İp: 88.***.**2.141
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın ocaklılar yazılarınızı ve yorumlarınızı yakından takip eden biri olarak dediklerinize aynen katılıyorum, sizin merak ettikleriniz benim sorumun cevabıdır. zaten kullanacağım en fazla 2 veya 3 çeşit lens olacak (tabii şimdilik ) benim gibi DSLR ye yeni geçecek biri için piyasadaki lens çeşitliliğinin ne kadar önemli olup olmadığını bilmediğim için bu şekilde sormak gereği duydum. zaten almayı düşündüğüm lensler sizin üçüncü parti lens üreticileri dediğiniz sigma (17-70 ve 70-300 apo macro) nın ürünleri.
Birde son paragrafınızı tam anyalabilmiş değilim. eğer benim '' DSLR ye geçmenin vakti geldi diye düşünüyorum.'' cümlesine karşılık söylediyseniz şu an Canon S3 kullanıyorum, çok büyük bir zevkle fotoğraf çekiyorum, ve satmayı kesinlikle düşünmüyorum.

ral sana yardımcı olduğun için, asinan sanada katkılarından dolayı çok çok teşekkür ederim.

Tarih: 7 Aralık 2006, 16:28 - İp: 81.***.**8.56
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Birde son paragrafınızı tam anyalabilmiş değilim. eğer benim '' DSLR ye geçmenin vakti geldi diye düşünüyorum.'' cümlesine karşılık söylediyseniz şu an Canon S3 kullanıyorum, çok büyük bir zevkle fotoğraf çekiyorum, ve satmayı kesinlikle düşünmüyorum.

Hayır, yanlış anlaşılmış. "400d'nin 2.el piyasası daha geniş" sözü üzerineydi o kısım.

Tarih: 7 Aralık 2006, 16:32 - İp: 85.***.**5.234
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

Hayır, yanlış anlaşılmış. "400d'nin 2.el piyasası daha geniş" sözü üzerineydi o kısım.

Tamam üstad kusura bakma ben yanlış anlamışım.

Tarih: 7 Aralık 2006, 16:39 - İp: 81.***.**8.56
2681071
2681071 (üye)
Adana / Firma

Ben Canon 400D derim arkadaşım.Lens olarak da orta açı tek bir lensle (diyafram açıklığı en çok olan) işinizi görün derim.

Tarih: 7 Aralık 2006, 17:34 - İp: 85.***.**2.244
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

ral kardeş al istedigin pentax objektif olsun

#murat71' tarafından 07.12.2006 23:21:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2006, 23:21 - İp: 88.***.**5.137
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

acemi38

K10D , ayrica kim sana soyledi ki pentax'in lens yelpazesi genis degil diye.

Simdi su sayfaya bir liste yapmaya kalkarsam yetmez sayfa, sende sonunu getiremezsin.

Cok guzel makina K10D.

Tarih: 7 Aralık 2006, 23:51 - İp: 195.***.**2.71