rotleoni
rotleoni (üye)
Yurtdışı / Amatör

Canon 400d Hangı Objektıf

SELAM ARKADASLAR BENDE FOTOGRAF CEKME MERAKLISIYIM AMA
ÖYLE SIZLER GIBI ANLAMIYORUM FAZLA,TUTTUM BIR CANON 400D ISMARLADIM ACABA IYIMI YAPTIM BEN GENELDE EVDE COCUKLARI FALAN CEKIYORUM.RESIMDE TEK ARADIGIM SEY NETLIK.ACABA BASKA OBJEKTIF ALMAM GEREKIRMI,BANA YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVINIRIM SIMDIDEN HEPINIZE TESEKKÜR EDERIM

Tarih: 3 Kasım 2006, 23:49 - İp: 87.***.**6.62
rotleoni
rotleoni (üye)
Yurtdışı / Amatör

24-105 lens 1000euro civrinda
17-85 IS USM 600euro civarinda
ben heralde 17-85 lensi alacam
verdiginiz bilgiler icin sagolun

Tarih: 4 Kasım 2006, 01:17 - İp: 87.***.**6.62
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

gefung 17-85 IS USM lens fiyat olarak 24-105 L ye göre daha makul olması lazım.Bu lensin IS si 24-105 L kadar etkin.Test te göreceğin gibi keskinlik olarak çok iyi performans gösteriyor.Ben keskin fotoğrafları sevdiğim halde bu iki lens ile 30D nin üzerinde Sharpnes ayarını +7 ye kadar arttırma imkanım olmasına rağmen genelde +5 te tuttum.17mm den başlıyan geniş açısı çok kullanışlı.
Ayrıca ben olsam IS si olmayan bir lensi kesinlikle almam.Çünkü çektiğimiz fotoğraflarda en çok fireyi titreme sorunu yüzünden veriyoruz.Ben her iki lensin IS sinden çok memnun kaldığım için tavsiye ediyorum.

Tarih: 4 Kasım 2006, 01:19 - İp: 88.***.**0.153
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ben size önce kit lensiniz ile bir süre fotoğraf çekmenizi öneririm.Bakarsınız bu lens size istediğinizi sunar ve fazladan masraf etmenize gerek kalmaz.Anladığım kadarıyla ilk kez manuel ayarlara sahip bir fotoğraf makinası kullanacaksınız.O halde bir inceleyin kit lensinizin performansını.Nasıl olsa aile-ev içi çekimler yapacaksınız.Hem bu arada deneyim ve ayarlar hakında bilginizi arttırırsınız.Sonrası kendiliğinden gelir.

17-85mm Is zaten hep burada,bir yere kaçmıyor.İstediğiniz zaman gidip alırsınız.

24-105mm L,400D'nin dengesini bozar mı onu merak ediyorum.

Makinadan neredeyse daha büyük ve ağır bir lens

Adnan abi bu büyüklükteki bir lensin çapıda büyük oluyor.400D'nin sağ elle oluğu tutan parmak kısmı bir miktar dar.Peki bu geniş çaplı lensler,bu makinayı kavradığımız kısmı daha da daraltmıyor mu??

Görüntü olarak nasıl durur makinanın üzerinde?

Tarih: 4 Kasım 2006, 14:13 - İp: 85.***.**9.117
rotleoni
rotleoni (üye)
Yurtdışı / Amatör

selam osmanli,haklisin ben önce kit lensle biraz kendimi gelistiriyim,canon ixus700,kullandim simdiye kadar öyle pek fazla manuel ayar yapilmiyo zaten.dedigin gibi lensler kacmiyo gene alirim sonro,birden gaza geldim nerdeyse lensde ismarliyacaktim,sagol önerin icin

Tarih: 4 Kasım 2006, 15:03 - İp: 87.***.**9.130
gefung
gefung (üye)
İstanbul / Meraklı

Osmanlı, ben de senin gibi düşünüyorum. Eğer tercihim 400d'den yana olursa, sadece gövdeye göre zaten çok az daha pahalı olan kit lensi ile alıp, ilk Dslr tecrübemi bununla başlatmak isterim. Bazı durumlarda daha iyisinin neden gerekli olduğunu ve tam olarak ihtiyacımızın ne olduğunu belirleyebilmek için belki de vasattan başlamak gerekiyor; ki öyle olsa bile aslında 400d ile elimdeki kompakta göre yinde de çok daha iyi bir noktada olacağım.

Fakat ben kendim adına ev içi-aile arası çekimler yapmak üzere Dslr'a geçiyor olmadığımı da söylemeliyim. Hatta böyle bir düşüncem olsa idi sanırım bu lenslerle ve (çoğunluğun hala anlayamadığım şekilde pek bayıldığı dev gövdeli makinalarla) uğraşmaz, gider Canon S3 gibi tam manuel, 12x zoomlu, IS özellikli, kompakt ama çok maharetli bir kamera alırdım.

Şimdi aklımda şöyle bir fikir var. Türkiye fiyatlarını baz alarak hesapladığımızda Nikon D80 (18-135 kit lensi ile birlikte) ve Canon 400d (17-85 IS lens ile birlikte) hemen hemen aynı fiyata geliyorlar. Bu durumda 400d ile zoom'dan yana biraz kaybederken aynı paraya IS özellikli bir lens almış olacağım.

Bu iki konfigürasyondaki lens kalitesini mukayese edebilecek olanlar var mı? (İlker, yeni görevler seni bekliyor ) Ben her durumda 2-3 stop arası avantaj sağlayacak bir IS lensi tercih etmeliyim diye düşünüyorum. Çünkü zor ışık şartlarında, loş ortamlarda, yarı karanlıkta, akşam üzeri vs. çekim yapmak (ve özellikle mimari-kentsel nitelikli) ihtiyında olacağım. Ahbap ortamında bile çekim yaparken flaş kullanmaktansa nispeten karanlık ama doğal ışıkta çekim yapmak isterim. Okuduğum review'lerde bu IS ozelliğinin gerçekten (bir noktaya kadar - ki o kadarı bile gerekli) işe yaradığı izlenimini edindim. Sizler ne diyorsunuz?

D80 + 18-135 lens kiti mi?

400d + 17-85 IS lens mi?

Tarih: 4 Kasım 2006, 15:23 - İp: 85.***.**9.215
rotleoni
rotleoni (üye)
Yurtdışı / Amatör

arkadaslar forumda biraz gezindikten sonra aklima söyle bisey geldi,ben dedigim gibi genelde evde veya Türkiyeye izine falan gelince cok fotograf cekiyorum,acaba kaliteli compakt bi makina alsam dahami iyi olur.400d,yi halan geri gönderebilirim.
siz ne derseniz acaba su makinalardan hangisini tavsiye edersiniz.
PANASONIC DMC-FZ50
SONY DSC-R1
CANON S3
FUJI S9600
Bu makinalarlada,cok kaliteli resimler cekebilirmiyim acaba,dogrusu biraz kafam karisti,bu lens olayina.
degisik degisik lensler var hangisiyle nasil olur hic bir bilgim yok,cokta merakliyim fotograf cekmeye,birazda ögrenmek istiyorum bu isi bana bi akil verin ya,neolur iyice sasirdim

#rotleoni' tarafından 04.11.2006 15:50:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Kasım 2006, 15:38 - İp: 87.***.**9.130
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ahan da yettim..
erdem, 18-135 icin iyi denmiyor.. onun yerine 18-70 almak daha mantikli bence.. hatta 18-70 yerine de sigma 17-70..
400d ile 17-85 iyi tabii ki.. ama 17-85'in kalitesi bir tamron 17-50 kadar degil.. IS yok ama olmasin o da.. telephoto alirsan, dikkat et mutlaka ama..
soyledigin gibi IS'siz yasayamam, biz amatorler icin cok onemli falan diyor arkadaslarimiz; bence de canon s3 is gibi bir kompact almak cok daha dogru o halde.. dslr kullanacaksan niye kullanacaksin? fotograf kalitesi icin, hizi icin.. hiz icin 17-50 gibi bir lens harika..(17-85'in IS'i hizi dondurmuyor, sadece hareketsiz cekimlerde ise yarar..) fotograf kalitesi departmaninda, 17-50, canon 17-40 kadar iyi..
ben yerinde olsam, alirdim saglamindan bir tripod.. bir de gider d80 ile 17-70 alirdim.. yeterince iyi bir set olmus olur..
ama yok benim icin IS cok onemli diyorsan, 17-85 alacaksin baska caren yok gibi.. ha bir de sigmanin 18-200 OS lensi cikmak uzere.. onun fiyati da mantikli olacaktir.. hatta almisken, lens degistirme zorlugu da yasamazsin..
....
rotleoni merhaba.. sen de avrupadasin herhalde, euro dedigine gore..
sana tavsiyem tamron 17-50mm f/2.8 lensine bakman ve bir tane 430ex flash alman.. farki goreceksin..

Tarih: 4 Kasım 2006, 15:47 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Rotleoni ben DSLR de kalmanı dilerim.Yani 400D gibi iyi bir tercih yapmışken bu kararlılığını bozma ve bu makina ile bu fotoğraf çekme hevesini devam ettir.

Alt sınıf makinalar ile uğraşma,çünkü sana pek bir getirisi yok onların.Ben mesela 9500 kullanıyorum.Ben bile merak ve isteğimden dolayı ilk fırsat bulduğumda DSLR sınıfına atlamak için sabırsızlanıyorum.Ve biliyorum ki isteyipde bu sınıfa geçemeyen ama bu makinaların kıymetini bilen çok insan var.

İllaki lens ile uğraşmayayım dersen sadece ve sadece Sony R1'e bak.Ama bana sorarsan şu anki tercihin yerinde.

Tarih: 4 Kasım 2006, 16:01 - İp: 85.***.**9.117
rotleoni
rotleoni (üye)
Yurtdışı / Amatör

sagol osmanli,cok yardimci oldunuz bana arkadaslar benimde zaten karar veremediyim nokta buydu,compaktmi, dslr,mi.400d almisim zaten,
ben bundada kaliyim yani,ilerde yardimlariniza ihtiyacim olacak zaten,iyiki bu forum var eksik olmayin

Tarih: 4 Kasım 2006, 16:19 - İp: 87.***.**9.130
logy
logy (Üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba Arkadaşlar;

Ben öncelikli tercih 17-85 derim (Daha bende alamadım)...

http://urun.gittigidiyor.com/Canon-EF-S-17-85mm-f-4-5-6-IS-USM_W0QQidZZ2816132

İkinci olarakta 28-135 derim ama 17-85'i açısı daha iyi
set olarak bakmak gerekir bencece...
17-85 ve 70-300 iyi bir set olur diye düşünüyorum...

Tarih: 6 Kasım 2006, 16:57 - İp: 85.***.**4.196