nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Canon 350d Mi Nikon D50 Mi?

Merhabalar ben Canon 350d ile Nikon D50 arasında kararsız kalıyorum. Nikon'un ele daha iyi oturduğunu bizzat deneyerek gördüm, Canon'un da yapılan araştırmalarda sensör kalitesinin dha iyi olduğu söyleniyor. Ben makinemi tele objektif ile kullanmayı düşünüyorum ve 350d'ye tele objektif takınca zaten küçük olan gevde dahada küçülüp kullanım zorluğu doğuru mu acaba diye düşünüyorum.

Birde vizörden bakınca digital göstergeler nikonda daha belirgin göründü gözüme, vizör hidefleyiciside nikon'un daha belirgin gibi. Ben Dslr konusnda pek bir bilgiye sahip değilim ama forumda yazılanların büyük bir çoğunluğunu okudum. Tam olarak benim sorunumu karşılayan bir tahta olamadığı için bunu açıyorum.

Bu arada ben body olarak soruyorum, kit lensleri almayı pek düşünmüyorum.

İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 22 Ekim 2005, 13:46 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Evet Dadanagast Chicago'da yasiyorum...

Bu arada bu gun Amerikanin hatiri sayilir fottograf malzemesi zincirlerinden ritz photo'ya bugun ugradim ve d200 icin on siparis aldiklarina dair ilaanlari her yere asmislar. bu arada 50 dolar aylik taksitlede cihazi satacaklarmis nerdeyse az daha siparisi yapacaktim kendimi zor tuttum...

cihaz amerikadada daha satilmiyor anlayacaginiz, ayni sey 18-200 icinde gecerli kenrockwell o objektifi nerden bulmus ondan dolayi sasirdim ve fiyatindan suphelendim...

Dadanagast dedigim gibi bundan sonra gidip genis aci telezoom yatirimi yapmak istemiyorum biraz kendimi tutup, para biriktirip soylee ortalamanin ustunde bir telezoom istiyorum. bildigim birsey varki telezoom biraz kaliteli olacak cunku bu mm.lerde biraz ucuz modeller camur gibi goruntu veriyorlar. nikonu dusunmememin sebebi sigma telezoom'lari icin cok iyi fiyat performans orani verdiginin soylenmesi, ben nikonun 300 dolar civarinda daha pahali oldugunu biliyorum sadece

Tarih: 9 Kasım 2005, 05:32 - İp: yok
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

arkdaşlar ben de kendime bir dslr alıcam sizlere fiyat konusunda yardımcı olmak istedim....sadece bodyleri yazıyorum..

eos 350D--------920$
NB-2LH Battery Pack, Battery Charger, Power Cord for Battery Charger, USB Interface Cable, Video Cable, Neck Strap,Viewfinder & Body Caps, EOS Digital Solutions CD-ROM (ZoomBrowser EX, ImageBrowser, ArcSoft PhotoStudio), Digital Photo Professional 1.6 CD-ROM (for RAW file conversion), Instruction Manual CD-ROM (PDF versions of the instruction manuals), User's Guides. 1-Year Canon U.S.A. Limited Warranty

D70s------------1050$
• Rechargeable Li-ion Battery (EN-EL3a)

• Quick Charger (MH-18a)

• USB Cable (UC-E4)

• Video Cable

• Carry Strap

• Body Cap

• Eyepiece Cap (DK-5)

• Rubber Eyecup (DK-20)

• LCD monitor cover (BM-5)

• PictureProject CD-ROM

• User's Guide

• 1-Year U.S.A. Limited Warranty

D50-------------775$

• Rechargeable Li-ion Battery (EN-EL3)

• Quick Charger (MH-18a)

• USB Cable (UC-E4)

• Video Cable

• Carry Strap

• Body Cap

• Eyepiece Cap (DK-5)

• Accessory Shoe Cover

• Rubber Eyecup (DK-20)

• PictureProject Software CD-ROM

• User's Guide

eos 20D--------1350$

• BP-511A Lithium-Ion battery
• CB-5L Battery Charger
• CR2016 Lithium Battery (for Date/Time Functions)
• USB Cable (IFC-400PCU)
• Video Cable (VC-100)
• Eb Eyecup
• Neck Strap
• EOS Digital Solutions Software CD-ROM
• Digital Photo Professional 1.1 Software CD-ROM
• Adobe Photoshop Elements 2.0 Software CD-ROM
• User's Guide

D70------------950$
• EN-EL3 Rechargeable Li-ion Battery
• MH-18 Quick Charger
• MS-D70 Battery Holder (for using 3x CR2 batteries)
• USB Cable
• Video Cable
• Strap
• Body Cap
• Eyepiece Cap
• LCD Monitor Cover
• Software CD-ROM (PictureProject)
• User's Guide
• 1 Year U.S.A. Limited Warranty

Tarih: 5 Aralık 2005, 13:28 - İp: 81.***.**1.37
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, bende DSLR alma aşamasında biriyim. Yine benim gibi satınalma aşamasında karar vermeye çalışan diğer arkadaşlarım gibi elimden geldiği kadar çok araştırmaya, sormaya soruşturmaya çalışıyorum. Benim tüm bunlar sonucunda vardığım yargılar şunlar;

- Nikon D50 body olarak parasal anlamda çok cazip.
- Nikon ailesi içinde D50 olmayıp düşünülecek diğer alternatif D70S, ancak amatör veya pro-amatör bir kullanıcı için fazladan para ödemek dışında elde eldilecek ciddi bir fayda yok.
- DSLR makinalarda özellikle Canon 350d ile Nikon D50 gibi birbirinin çok dengi makinalarda body'nin resim kalitesine etkisinden çok kullanılan objektif çok daha belirleyici.
- Ben buraya kadar alternatifleri ikiye indirdim; Nikon D50 veya Canon 350D.
- İlk önce Canon 350d işte budur derken daha sonra aradaki fiyat farkının sadece body'de yaklaşık 400$ olduğunu gördüm.
- Yaklaşık 400$ olan bir farkla cidden çok daha iyi bir lens alınabilir ve bunun etkisi fotoğraf kalitesine çok daha büyük olur.
- Yani aynı paraya Canon 350d almak yerine Nikon D50 ve çok daha kaliteli bir lens almak bana daha cazip ve mantıklı geliyor.
- Evet, megapixel söylenildiği gibi önemsiz değil, önemli ancak çekilen fotğrafları A3 ebatları gibi yüksek boyutlarda büyütüyorsanız. Ama fotoğrafı büyütünce dibinden zaten fotoğrafa bakılmıyor 1-2 metre uzaktan A3 ebatındaki fotğrafa baktığınızda 6 ile 8 megapixel farkını anlayacak adamı bulmak cidden zor. Ama kaliteli bir lens ile çekilmiş, netliği/keskinliği daha yüksek, renkleri daha canlı ve gerçeğe daha yakın bir fotoğrafı bir çocuk bile anlayabilir.

Bu açıdan ben DSLR makinalarda body teknolojilerinin D50, D70, D70s, 350d birbirinin dengi olduğunu ve aynı ayar lensler kullanıldığında fotoğraf kalitesinin çok farketmeyeceğine inamaktayım.

Eğer bu tip eşdeğer makinalar içinde body'yi daha ucuza getirip, alternatifleri ile arasındaki farkı daha kaliteli bir lense yatırdığınızda çok daha iyi sonuçlar alacağınız bence KESİN.

Yani sonuçta, param çok 400$ fazla öderim derseniz başka, ama bence olayı body seçimi ile bitmeyen DSLR makinalarda objektife daha fazla para harcayıp daha iyi bir kombinasyonu elde edebileceğiniz seçenekleri öne çıkarmak lazım.

Ben açıkçası D50'nin body'sindeki ciddi ekonomik farkın daha kaliteli bir lense yatırılması ile çok daha iyi sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum. Ayrıca, D50, D70s, 350d aynı ayar makinalar. D50 seçen bir amatör veya pro-amatörün kaybedeceği ciddi birşey olmayacaktır.

Düşünce ve yorumlarım bunlardır, bu konuda benden çok daha bilgili ve tecrübeli arkadaşların varsa yanlışım düzeltmesini rica ederim.

Saygılarımla...

Tarih: 5 Aralık 2005, 18:58 - İp: 81.***.**2.127
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Bu arada geçen hafta sirkeci piyasasından aldığım body (lens hariç) fiyatlarını vereyim.

Nikon D50 = 802$+KDV = 1285YTL
Canon 350d = 1191$+KDV = 1908YTL

Fiyatlar nakit fiyatlar değil, ürünler kaçak değil, garantili.

Bu fiyatlar konusunda yorumlarınızı alabilirmiyim?

Tarih: 5 Aralık 2005, 19:20 - İp: 81.***.**2.127
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar, kusura bakmayın, arka arkaya mesaj yazıyorum ama, daha öncekilerini düzeltme şansım olmadığından.

Bugün aldığım bir fiyat var; (nakit olarak alınır ise)

- Nikon D50 body
- Nikon AF-S DX 18-55mm f/3.5-4.5G IF-ED lens
- 1 GB SD Bellek kartı
- Çanta
Hepsi toplam = 890$+KDV = 1425YTL

Lens konusunda çekincem var, daha iyi bir lens almayı düşünüyorum. Ama o zamanda body fiyatı oluyor 805$+KDV. Nikon AF-S DX 18-70mm f/3.5-4.5G IF-ED lens ise 296$+KDV.

Bu arada nakit olursa Canon EOS 350D için 1015$+KDV'ye inildi. Daha önce yazdığıma göre 350d fiyatı düştü Ama D50 oldu 805$+KDV. Bu arada düzeltmemi yapayım. (fark yaklaşık 300$ oldu)

D50 için başka lens alternatifiniz varmı?

Geniş açı benim için önemli olduğundan min. 17-18mm'de ısrarlıyım. Alternatif lens olarak "Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 Autofocus Zoom DC Aspherical" var, fiyatı 393$+KDV. Ancak, f/3.5-6.3, bu kısmı düşündürüyor. Nikon 18-70mm ile Sigma 18-200mm arasında kalmış durumdayım, fotoğrafların keskin çıkması önemli benim için. Sizin bu ikisi arasında öneriniz ne olur bu durumda? Elbette farklı bir önerinize de açığım.

Teşekkürler, sağlıcakla kalın...

Tarih: 5 Aralık 2005, 20:01 - İp: 81.***.**2.127
realsanto
realsanto (üye)
Bursa / Amatör

kendim için düşündüm ve yazdıklarına hak verdim farkı objektife yatırma konusunda..ancak verdiğim üstteki fiyatlara bakmadınız sanırım.ben 8 ay önce kendime suriyeden bir laptop aldım buradaki fiyatından 1450 dolar daha ucuzdu.hala sorunsuz çalışıyor.suriyeden alınan böyle ise neden amerikadan almayı denemiyorsunuz.

Tarih: 5 Aralık 2005, 21:00 - İp: 81.***.**1.37
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

@realsanto; arkadaşım verdiğin fiyata baktım. Nikon D50 farkı 25$. BU fiyata garantisiz, kaçakvari bir ürün almayı tercih etmem. 2 senelik garanti içinde eğer makinama birşey olursa o 25$'ı kat be kat fazlası ile benden çıkarırlar. 25$ için garantisiz bir ürün almayı kesinlikle tercih etmem.

Tarih: 5 Aralık 2005, 21:55 - İp: 85.***.**8.255
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

realsanto sanirim, amerikadan o makineleri getirebilecegini soyluyorsun.. bence bircok arkadasin isine gelecektir daha ucuza almak..
.....................
tekno merhaba..
yanlis dusunmuyorsun.. ki su an icin butun kalbimle soyluyorum, ki beni bilenler bu forumda 350D'yi savundugumu da bilirler; bence su an icin d50 almak cok daha mantikli.. aradaki farka da adam akilli bir lens alabilirsin..
(nikon d50'nin body fiyati 400 pound'a kadar geriledi burada, canon 350d'ninki ise 520 pound'da.. ayni sekilde nikon d70'inki ise 570 pound.. yani 350D ile arasinda 120 pound fark var.. hic de az bir rakam degil bu..)
..ayrica duyduklarima gore, d50 ile birlikte verilen nikon 18-55 lensinin kalitesi de nikon 18-70'den hic de az degilmis.. biraz daha hafif olmasi, optiginin kalitesiz olmasi anlamina gelmiyor..
18-55 lensini soyluyorum, cunku, burada nikon d50 ile 18-55'in kit fiyati 460 pound.. yani lens 60 pound'a geliyor.. oysaki ayri bir sekilde alinacak olunsa 170 pound..
benim sana tavsiyem kit seklinde alman d50'yi..
uzerine de 70-200 veya 70-300 gibi bir lens alman..
......
kit lensden bence sasma tekno.. fiyati cok ucuza geldiginden dolayi kacirilmayacak kadar iyi..
zaten merak etme, d70s ile aralarindaki farki baska yerlerden kolaylikla cikartacaksin..
mesela hafiza karti alacaksin.. canta alacaksin..
ayrica filtre..
sana tavsiyem makinenle birlikte bir tane de circular polarizer filtresi alman..
.......................................

bu arada nikon 18-200 VR lensi buraya aralik sonunda gelecekmis.. http://www.warehouseexpress.com/ adresinde yazan fiyata gore 489 pound'dan satilacak..
sanirim lens ciktiktan sonra 400-450 pound araligina dusecek fiyati..
sonuc itibariyle bir d50 kit fiyati.. az degil ama harika bir araligi ve VR'i ile kacirilmayacak bir lens gibi..
belki de bu lensten almayi dusunebilirsin tekno.. yani d50 ile sadece bu lensi alabilirsin..
...................................
sana son bir onerim de konica 5d'yi incelemen olacak.. image stabilizer olayinin body'de olmasi harika bir olay ve 5d, herkesden tam not almis durumda..
..realsanto sana da ayni oneriyi getiriyorum tabii..

Tarih: 5 Aralık 2005, 22:03 - İp: 62.***.**2.10
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @dadanagast; objektif ve mantıklı yorumların için çok teşekkür ederim. Önerilerini kesinlikle ciddi bir şekilde üşüneceğim.

Tarih: 5 Aralık 2005, 22:07 - İp: 85.***.**8.255
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @dadanagast Şimdi birada Konica Minolta Dynax 5D Kit hakkında bilgi toplamaya başlayacağım. Türkiye'de kit halinde fiyatı Nikon D50 kit ile tamamen aynı fiyat, yani 890$+KDV.

Bana öncelikle Nikon D50 ile karşılaştırmalı olarak Minolta 5D'nin artı ve eksilerinden bahsedermisin. Öncelikle fotoğraf kalitesi konusuna çok önem veriyorum. Resimin keskinliği önemli ve canlı renkleri severim. Birde sonradan lens temin etme konusunda Nikon gibi rahat edebilirmiyim? Şimdiden yorumların için teşekkürler.

Tarih: 5 Aralık 2005, 22:38 - İp: 85.***.**8.255