nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Canon 350d Mi Nikon D50 Mi?

Merhabalar ben Canon 350d ile Nikon D50 arasında kararsız kalıyorum. Nikon'un ele daha iyi oturduğunu bizzat deneyerek gördüm, Canon'un da yapılan araştırmalarda sensör kalitesinin dha iyi olduğu söyleniyor. Ben makinemi tele objektif ile kullanmayı düşünüyorum ve 350d'ye tele objektif takınca zaten küçük olan gevde dahada küçülüp kullanım zorluğu doğuru mu acaba diye düşünüyorum.

Birde vizörden bakınca digital göstergeler nikonda daha belirgin göründü gözüme, vizör hidefleyiciside nikon'un daha belirgin gibi. Ben Dslr konusnda pek bir bilgiye sahip değilim ama forumda yazılanların büyük bir çoğunluğunu okudum. Tam olarak benim sorunumu karşılayan bir tahta olamadığı için bunu açıyorum.

Bu arada ben body olarak soruyorum, kit lensleri almayı pek düşünmüyorum.

İlgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 22 Ekim 2005, 13:46 - İp: yok
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Teşekkürler dadanagast verdiğin bilgiler için. Yine de tabi bekleyip örnek fotoları görmek lazım 18-200 için. O kadar uzun aralıklı bir lens olunca insan tereddüt ediyor haliyle. Görüntü kalitesi olarak 18-70 kadar tatmin edici olursa kesinlikle alınması gereken bir lens olur bence. Tek lensle hem geniş açı hem de tele. Crop yüzünden 300 mm ye denk gelecek, kuş fotoğrafı bile çekilir yani tek lensle. Birde şöyle inşallah 1/2 gibi bir makro varsa tadından yenmez yani.

Tarih: 7 Kasım 2005, 19:22 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

okyanus, bu lensin 1:2 macro olmasi bence cok zor, ama olsaydi harika olurdu tabii..
tahminime gore 1:4 gibi birsey..
ama tabii herbirseyi bir kenara birak, VR II teknolojisi sayesinde 4 stop'a kadar destekliyormus.. diger yandan, 18-200 gibi bir lens her zaman lazim olacak bir lenstir; her zaman yaninda iki-uc tane lens gezdirmek zordur..
..ben d200 alirsam, bugunden eminim ki, 18-200 de alirim..

Tarih: 7 Kasım 2005, 19:38 - İp: yok
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

dada.. bir soruda ben sorayım lensin desteklediği stop sayısından kasıt tam olarak nedir acaba?

Forumdan anladığım kadarıyla stop sayısı arttıkca VR ya da IS gibi özelliklerin işlevi artıyor.

Teşekkürler...

Tarih: 7 Kasım 2005, 20:49 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gorkemkgo tabii ki sor, ne yani, senin basin kel mi?..
stop olayini aciklamama gerek yok sanirim.. ama dur elim degmisken aciklayayim..
simdi.. f/8 ve 1/100 de cekim yaptigini dusun.. 200mm'de kullaniyorsun objektifini de..
normal sartlarda; titreme olmamasi icin enstantaneyi 1/400 (1/2xfokal deger) olarak secmen gerekir.. ama iste IS sayesinde; normalde, 3 stop'a kadar kazanirsin.. bu su demek:
1/400-1/200-1/100-1/50-1/25... her bir atlamada bir stop farklilik vardir.. 1/400 ile 1/200 arasinda 1, 1/200 ile 1/100 arasinda 1..vs.. o halde 3 stop farklilik demek, titresim olmadan 1/50 de cekim yapabilmen demektir..
ama iste bu nikon'un yaptigi VR II teknolojisi sayesinde 4 stop'a kadar destek sagliyormus.. yani 1/25 bile yapinca sarsinti olusmayacak demektir..
yani tek kelimeyle muthis bir olay..
soyle dusun.. aperture'i da arttirmakla da enstantaneyi yavaslatabilirsin ve sarsinti olusmasini engelleyebilirsin..
eger ki olaya sadece sarsinti engellemek acisindan bakarsan; iste nikon'un bu lensinde extradan bir stop daha kazanacagindan sanki 18-200 f/2.5-4 IS lens kullanmis oalcagini dusunebilirsin..
ama tabii ki IS ile yuksek aperture ayni olaylar degildir.. yuksek aperture, olayi dondurmak icin ve az miktarda alan derinligi verebilmek icindir.. oysaki IS'in amaci sadece elle cekimlerde sarsintiyi onlemektir..
o yuzden zaten hem yuksek iso'lu hem yuksek aperture'li hem de IS'li (hatta VR II'li) lens kullanmak en iyisidir..
pazarbey, bunun tadina hicbir zaman varamayacak.. cunku compact'larda hersey cok sinirli.. yazik..

Tarih: 7 Kasım 2005, 23:43 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

sanirim nikon AF-S DX VR Zoom-Nikkor 18-200mm f/3.5-5.6 G IF-ED SWM M/A SIC (Tam olarak lemsin ismi buymus) goruntu kalitesi cok iyi bir lens olarak geliyor, 11X olmasina ragmen!.. ve sanirim genis aci telezoom lenslerinde bu gune ulasilmis en yuksek kaliteye sahip olacak...

ben bu lensin 699 dolardan satilacagindan suphe duymaya basladim, 17-55 2.8'i 1200 dolardan satan nikon sayet benim yillardir kullandigim, bildigim nikonsa bu lensi cok yuksek bir fiyattan satar. umarim yaniliyarumdur.

dadanagast lensin fiyati hakkinda bilgiyi nerden edindin? saglam bir kaynaktir issallah...

bugun dslr'a yatirim yapilacaksa firmalarin body disinda olan, hatta daha onemli olan lens konusundaki uretimlerine bakilmali. su an canon ve nikon bu konuda cok iyiler, belkide ilginc gelicek ama kendisi tam anlamiyla bir body yapimcisi olmasa bile sigmanin lens garajinin cok saglam olmasi sd serisi dslr'lari cekici yapiyor.sunu ozellikle belirteyim avrupada ve amerikada sifir ve ikinci el piyasada her marka icin her tur lens bulmak kolay iken ayni seyi turkiye icin soyleyemem. yatirimlarinizi buna gore planlayin.

#polaris' tarafyndan 08.11.2005 03:24:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Kasım 2005, 03:16 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

http://www.kenrockwell.com/nikon/d200.htm
adresinde ken rockwell, 670 dolar'a aldigini soylemis polaris..
ayrica dpreview'de fiyatini 699 olarak vermislerdi..
....
17-55 dX ile kiyaslamak pek de dogru olmaz polaris.. 17-55'in kalitesi, mtf grafiklerinden gordugum kadariyla fazlasiyla iyi.. prime'lar kadar iyi.. ustelik f/2.8..
bu lensi, canon veya nikon 24(veya 28)-70 f/2.8 lenslerle karsilastirmak gerekir..
..18-200 VR lensi zaten bizim gibi amatorleri hedef alan bir lens..
..benim tahminim canon da benzeri bir lens cikartacak.. cikartmak zorunda aslinda..
....
polaris sen de almayi dusunuyor musun 18-200'den?

Tarih: 8 Kasım 2005, 18:16 - İp: yok
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

dada.. teşekkürler. Maaşallah diyorum sana. Salladıkça bilgi dökülüyor senden

Bu stop özelliği müthiş birşeymiş. Açıklamandan hareketle ben de bir yorum yapayım. Bakalım doğru olacak mı?

Stop sayısı arttıkça titreme olmadan aynı aperture değerinde enstantaneyi yavaşlatma yeteneği bize ISO'yu arttırmadan çekim yapabilme imkanı sağlayacağı için dolaylı olarak fotograftaki noise miktarını da azaltacaktır. Bu yüzden stop sayısının artması lensin özellikle az ışıklı ortamlarda kabul edilebilir miktarda noise ile çekim yapmasına da yardımcı olacaktır.

Bu yorumum doğruysa bende yavaş yavaş DSLR olayına ısınıyorum demektir.

Tarih: 8 Kasım 2005, 18:58 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gorkemkgo, acik soylemek gerekirse kullandigin cumleleri anlayamadim..
IS veya VR'in faydasi, elle cekimlerde sarsinti olusumunu engellemek icindir.. sarsinti neden olusur?
diyaframi kistikca daha uzun sureli enstantane degerinde cekim yapman gerekir.. ama iste kullandigin odak uzunluguna bagli olarak bir enstantane degeri belirlemezsen; elle yapacagin cekimlerde sarsinti olusur.. sarsinti olusmamasi icin 1/2xodak uzunlugu seklinde enstantane belirlemek gerekir..
iste isigin az oldugu yerlerde, dogru pozlama icin enstantane suresi de uzun olmak zorundadir..
bu durumlarda yapilacak, ya diyaframi acarsin ya da iso'yu yukseltirsin..
tabii IS kullanimiyla iso'yu yukseltmek zorunda kalmayacagindan dolayi, noise free fotograflar alirsin..
sanirim ayni seyleri anlattik..
yani artik sana da bir dslr yakisir gorkemkgo.. [>:D

Tarih: 8 Kasım 2005, 19:40 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bilemiyorum aslinda cok guzel bir lens ama benim hayvan fotografi saplantim cardir biraz, aslinda ben biraz hayvanat bahcesi fotografcisiyimdir, yani su siralar bir tele istiyorum.simdi dusunursek 18-200 un anlami 35 -300 gibi oluyor am 650 700 dolara daha buyuk bir mm.li bir model bulabilirim ozellikle sigmanin teleleri cok hos ozellikle sigma APO 80-400mm F4.5-5.6 EX OS gonlumde yatan aslan bundada yine titresim onleyici var fiyati 1000 dolar ama alirsamda bunu alirim herhalde.

Tarih: 8 Kasım 2005, 21:03 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

polaris sen amerika'da mi yasiyorsun?
..
burada, 80-400'un fiyati 800-900 pound'lar civarinda.. oysaki 18-200'un fiyati 400 pound gibi birsey olacaktir..(hatta daha da ucuz..)
tabii her ikisi de ayni klasmanlarda olan lensler degil ama eger ki elinde 18-55 veya 18-70 varsa da 80-400 almak cok daha mantikli..
ben de cok istiyordum aslinda 80-400 alabilmeyi.. ama fiyati cok yuksek oldugundan alamadim..(benim asil hedeim 100-400'du ama sonraki secenegim de 80-400'du..)
nikon 80-400'u de dusunebilirsin.. fiyati cok da farkli degil.

Tarih: 8 Kasım 2005, 21:10 - İp: yok