hakankaya
hakankaya (üye)
Sakarya / Amatör

Canon 30d Yardım...

Merhaba,

30D özellikleri içerisinde bir nokta kafama takıldı...

"100,000 shot shutter cycle"

Yanlış anlamadıysam 100.000 basımlık denklanşör demek.

Bunun tam olarak anlamı nedir anlayamadım.

100.000 çekimden sonra makinaya ne olacak ?

30D almak üzereyim: Yurtdışı, bana geliş fiyatı 2.300 YTL. Fiyat değerlendirmenizide öğrenmek isterim.

Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

İyi günler...

Tarih: 21 Nisan 2006, 23:12 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hayırlı olsun makineniz.
en az 100.000 kez kullanabilirsiniz demek, Canon böyle diyor. Bundan çok daha uzun kullanma olanağınızda olur.
Deklanşör/perde sistemi arıza yaparsa değiştirilebilir. Ancak şöyle bakın, ayda 1000 çekim yapsanız (pek kolay değil her ay 1000 çekim) size en az 4 yıl dayanır. Aslında 100.000 bu endüstride verilen en yüksek rakam galiba.
Tepe tepe kullanın derim.

Tarih: 21 Nisan 2006, 23:53 - İp: 85.***.**9.243
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

vay beee.. Hayırlı olsun makinen arkadaş.. Darısı başımıa...

Tarih: 22 Nisan 2006, 00:04 - İp: 85.***.**4.248
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

#omergin' tarafyndan 22.04.2006 23:46:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2006, 01:42 - İp: 85.***.**3.225
hakankaya
hakankaya (üye)
Sakarya / Amatör

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.

Makine ile Canon 17-85 IS Lens kullanmayı düşünüyorum.

O da yurtdışından ve fiyat 750 YTL. (Sizce fiyat nasıl?)

Aslında bu lens ile ilgili bir çok yerde pek hayırlı olmayan yzılar okudum ama IS özelliği beni cezbediyor.

Ve de 17-85 aralığı benim kullanım amacıma uygun gibi.

Eğer bu aralıkta ve fiyata yakın ve kalite olarak daha iyi lensler var diyorsanız.

Önerilerinizi bekliyorum.

Tarih: 22 Nisan 2006, 14:13 - İp: 88.***.**0.231
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hakankaya merhaba.. foruma hosgeldin oncelikle..
30d harika bir makine, ustune de 18-55 yerine 17-85 alacak olmanla daha da harika olacak..
17-85 IS'in araliginda ve kalitesinde baska bir lens yok.. 5x optik zoom ve IS onceligi.. ve L kalitesine yakin kalitesi lensin..
tabii ki L serisi lensler daha iyiler.. ama ayni aralikta, 1.6x crop icin uygun olan bir lens de yok L serisinde..
cok memnun kalacagina eminim..

......
perde omrunu mffoto'nun dedigi gibi hic dert etme.. uzun yillar gider zaten.. ustelik bozulsaa bile degistirebilirsin..
zaten degistirmene de gerek olmayacaktir, cunku, iki-uc sene sonrasinda makineni yenilersin.. her sene harika makineler yapiyorlar, iki-uc sene sonrasinda, eminim 30d'yi satip yerine daha ust modelinden almayi dusuneceksin..

ileride full frame makineler bayagi ucuzlayacaklar.. ki canon 5d bunun bir gostergesi.. bir-iki sene sonrasinda full frame bir dslr da almak isteyebilirsin; o yuzden alcagin lensleri de ff ile kullanabilecegin sekilde secersen daha mantikli olur gibime geliyor..
17-85'i full frame ile kullanamazsin ne yazik ki..
eger dersen ki, hayir ben birkac sene , bu makinemi kullandikca iyi bir performans alayim yeter bana; o halde, 17-85 kadar kullanisli baska bir lens daha yok sanirim canon'da.. (tabii ki nasil cekimler yapacagin da etkiler bunu.. ama genel kullanim amacli dersek 17-85 harika..)
ve ileride makineni degistirmeyi dusundugunde lensini de kolaylikla satabilirsin.. cunku canon 1.6x croplu makineleri uretmeye devam edecek..
....
ama ki ff ile de kullanabileyim dersen; canon 17-40 f/4 L'i tavsiye ederim.. araligi 17-85 gibi degil.. IS'i de yok.,. ama fotograf kalitesi tek kelimeyle muthis.. kesinlikle pisman kalinmayacak bir lens..

sen bilirsin..

Tarih: 22 Nisan 2006, 23:06 - İp: 62.***.**2.10
jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

Yurt dışından 2300 ise ve uluslararası garantisi yoksa bence büyük hata olur. Çünkü 30D'nin Türkiyedeki fiyatı zaten 2.480 YTL. İki yıl Erkayalar garantisiyle. Body fiyatı.
Yalnız sorun şu ki Türkiye'de nereden alacaksın. Sirkeci'de durum nedir bilmiyorum ama şu an Afyon, Isparta, Antalya'ya baktım ben bayilerinde yok. Geçen hafta 30 tane mi ne gelmiş Türkiye'ye, onlardan birini almak nasip olmadı. Üç haftayı geçtik makina bekliyorum. Bakalım bu hafta ne olacak; Çarşamba gün gelecek dediler ne olur bilemiyorum. Mahvettiler beni. Bir sürü planım suya düştü. Bir sürü gezi yaptık elimde çatı katlarından bulduğum bir zenit ile fotoğraflar çekip duruyorum. Sonuç ise stüdyoların standart kötü/özensiz amatör işidir nasılsa diye baştan savma banyoları neticesinde kötü fotoğraflar. Dün aldım 112 fotoğraf hepsi berbat dükkandan çıkıp baktım ve ve ilk rastladığım çöp kutusunun yanında yırtıp attım hepsini.
Büyüğünü bastırmaya değecek bir tane bile yoktu.
Burası Türkiye... Neredeyse 1 aya yakın zamandır 30D bekliyorum. Gelecek... Gelecek...
Paranla makina yok işte.

Nikon D200'ün bayisine demosu için bir ekip gelmiş makinaylan o tanıtıma çağırdılar katıldım. Adamlar makinayı tanımıyorlar sorularım cevapsız kaldı hep. Örnek fotoğrafları bilgisayarda gösteriyorlar falan. Hep yanlış ayarlarla çekilmiş kıytırık fotolar... Stüdyoya 18-200 tavsiye ediyorlar mükemmel bir objektif diye. 70-200 VR dedim, yaramaz o dediler Sigma 18-50 f/2.8 dedim bırak abi ya dediler. Antalya'da 20D'yi inceledim adam kit lensle satmak istiyor ben body almak istiyorum. Bir objektif için fokal çarpan hesabı yaptım satıcı/fotoğrafçı dedi ki: neymiş o yav, yok öyle bir şey ne çarpanıymış nereden uyduruyorsun bunları fotoğrafçıyım ben ömrümde duymadım bu dediğini, sen ne fotoğraftan ne makinadan anlamıyorsun dedi. Almayınca kızdı. Burası Türkiye... Yok, bilgi de yok, makina da yok, insana saygı da yok, ilgi de yok. Bayiye her cuma akşamı gidiyorum geldi mi diye her cuma önümüzdeki çarşamba kesin geliyor diyor. Bu cuma yine öyle dedi. Neyse sen en iyisi dışarıdan al bari.

Bıktım usandım yav nedir bu be. İşin ilginci bu geçtiğimiz cumartesi antalya-kemer-çıralı-olimpos güzergahında turdaydım. Tam iki turistin elinde 30D gördüm delirdim. Yani ellerinde gördüm kenardan. Adamlar hep canon nikon slr lerle geziyor bizimkiler de cep telefonlarıyla ya da kuçucük oyuncaklarla çekiyorlar. "Onlar" heykelin fotoğrafını çekiyor bizimkiler heykeli arkalarına fon yaparak poz verip kendilerini. Kurşunlu şelalesinde yabancılar köprünün birinde elinde 350D ve 17-85 lensle fotoğraf çekerken sen geçecek olunca işlerini durdurup yol veriyorlar bizimkiler cep telefonuyla çekerken bi saniye bekle bilader diyorlar. Geçemiyon köprüden. O güya 1.3 mp telefonla fotoğrafını çekene kadar beklemek ya da kavga etmek zorundasın. ne zor ya bu ülkede yaşamak. Burası benim ülkem delireceğim be insaf ya.

Kendi insanımız da bizleri ikinci sınıf insan yerine koyuyor bir de. Köprüden yabancılar geçecekse yanında da bir kız varsa hele, dur bilader bekle demiyor yol veriyorlar. Özelleştirilmiş bir ören yerini gezeceksin; yabancılar grup indirimiymiş rehber getirmiş falan filan diye yarı fiyatına girerken ben ejdadımın mirasını/kendi öz malımı onların iki misli para ödeyerek gezebiliyorum.

Kusura bakmayım konu nereden nereye geldi. Çok doluyum bilemezsiniz. Bıktım usandım artık. Yoruldum daha bu yaşımda; insaf...

Herkesten özür dilerim.
Saygılar sunuyorum.

Tarih: 24 Nisan 2006, 00:03 - İp: 212.***.**2.146
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

30D dun elime ulastı makineyle ilgili soru olursa cevaplayabilirim

Tarih: 24 Nisan 2006, 00:35 - İp: 81.***.**7.209
pharmacist
pharmacist (üye)
Osmaniye / Meraklı

Arkadaşım Merhaba,
30D niz hayırlı olsun, Ben de geçen hafta aldım, daha önceden 20D vardı benim de, pek farkı yok aslında kullanım olarak. Fotoğraf geçmişim pek yok, o yüzden bunda ilk defa karşılaştığım spot ölçüm hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim, hangi durumlarda kullanmalıyım.
Teşekkür ederim..

Tarih: 24 Nisan 2006, 10:45 - İp: 81.***.**7.75
jeyon
jeyon (üye)
Isparta / Amatör

Sevgili Ömergin,
daha önce kullandığınız makina neydi?
Makinayla ilgili izlenimleriniz nedir nasıl buldunuz, umduğunuzdan iyi mi yoksa küçük de olsa hayal kırıklıkları yaşatıyor mu ve hangi lensle kullanıyorsunuz şu an?
Makina yurt dışından mı geldi yoksa bayilerden mi aldınız, kaç paraya aldınız?
Teşekkür ederim.

Saygılar...

Tarih: 24 Nisan 2006, 10:48 - İp: 212.***.**2.147
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

sevgili pharmacist,
spot olcum noktadan olcum demek vizorden gordugun yuvarlak icindeki alandan olcum yapar mesela bir kisinin yuzune cok kuvvetli bir ısık vurdugunu dusun adamın yuzune spot olcum yaparak sadece adamın yuzunu aydınlık tum arka olanı siyah yapabilirsin.
sevgili jeyon,
daha once kullandıgım makine 350d idi aslına bakarsan oncelikle ergonomi problemi icin sattım 30D gercekten cok guzel bir makina ele cok guzel oturuyor tusların yeri aslında kolay ama ben daha tam alısamadım. 350d jpeg de daha duzgun sonu veriyor gibi geldi ama daha tam deneyemedim o yuzden kesin birsey soylemeyeyim su anda en buyuk sorunum camera raw ın 30D yi destekleyen surumunun bulunmaması. Kullandıgım lesler 17-40 f/4 L, 70-200 f/4 L, 50mm f/1.8 ozellikle 17-40 ve 70-200 le cok rahat tutus saglıyor ama ben 100-400 almak icin 70-200 u satıyorum reklamımıda yapayım buradan
http://www.netfotograf.com/ilan/addetail.asp?ad_id=5862
makineyi spot aldım eger spot almaya niyetin varsa yardımcı olabilirim

Tarih: 24 Nisan 2006, 11:00 - İp: 81.***.**7.209