ozgurburak
ozgurburak (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 20d Vs. 30d

Bir yıla yakın süredir forumu takip ediyorum. Nihayet makine alma asamasındayım.. Tam karar vermisken kafam karisti ve buradan size danismak istedim.. Kararim suydu:

Canon 20D body,
Canon 17-85 IS USM,
Canon 70-300 IS USM,
2 GB CF

Amerika'dan satın alıyorum, toplam butce USD 2500 civarında. Adres b&h photo..

Ancak.. Simdi Canon 30D cikti ve arada 200-300 USD gibi bir fark olusuyor toplamda. Eger degecekse, bu farki verebilirim. Neticede zaten onemli bir para odeniyor.. Ama deger mi iste onu bilmiyorum.. Ote yandan Nikon D200 de goz kirpiyor. 28-200 VR ile. 20D'de karar kilmisken kafam karismis durumda..

Yorum ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Simdiden tesekkurler,

Saygılarımla,

Burak

Tarih: 2 Nisan 2006, 23:25 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tamer, biliyorum saka yaptigini..
...
yani 1153 pound'a karsilik 1374 pound.. aradaki fark cok daha az gibi tabii.. yine de 221 pound farklilik var..
burada neredeyse 1.5 misli gibi olmus fiyatlar..
her hafta fiyatlar degisiyor, takip edebilmek de imkansiz gercekten..
cunku gecen hafta 1100 pound'du 30d..
bu durumda, 30d de cok iyi bir tercih olmus oluyor.. ki hadi 300 pound ekledin d200 aldin, uzerine 400 daha ekleyip 5d de alabilirsin.. (ne mantik ama.. fiyat iki katina cikiyor..)

............
turkiyede olsaydim, d200 agir basardi tercihimde.. fakat burada, 30d de agir basiyor isin dogrusu..
nasil da oynatiyorlar bizi..

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:37 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

İlker merhaba
Benim arkadaşım D200 ü 2300usd.+%18 kdv.ye aldı.Sadece body.
D200 konusundaki düşünceleri ise pil ömrünün kısalığından ve noise performansından yakınıyor.Geçenler de yanına uğradığımda tam dolu batarya ile 400-450 foto çekebildiğini söyledi.Şuan aklında sadece D2X var anlıyacağın D200 den pek hoşnut değil.

Tarih: 3 Nisan 2006, 22:37 - İp: 85.***.**3.173
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yuksek iso'daki ozellikle shadow noise'un varligi (iso 800'den sonrasi) ve pil omrunun 500 cekim kadar olmasi bilinen birsey ama as..
d200 alan kisi, yaninda bir tane de yedek pil almali.. o da gunluk kullanimda degil, uzun sureli disarida kalindiginda ihtiyac olunur gibime geliyor..
bilemiyorum, ben simdiye kadar hic 500 fotografi bir gunde cekemedim..
ceksem ceksem 50-60 tane.. hadi bilemedin 100.. 500 fotograf cekme kapasitesi 5 gun gider..
tabii benim gibi amatorler acisindan..
.....
diger yanda d2x var tabii.. pil omru muthismis..
(tabii d200'e de vertical grip takarak pil sorununu yenebilir arkadasin.. ille de d2x almasi gerekmez sirf bu yuzden..)
ama yine yuksek iso'da noise barindiriyor, canon'larla karsilastirmak yanlis olur gibime geliyor..
..........
bu arada sadece body fiyati 1560 pound'a denk geliyor.. acikcasi inanilmaz fazla..
d2x'in fiyati nedir turkiyede? burada 2700 pound seviyesinde..

Tarih: 3 Nisan 2006, 23:22 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

yapmayın ya demek d 200 ün pil ömrü çok azmış ha.

Tarih: 3 Nisan 2006, 23:33 - İp: 88.***.**3.60
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Nikon D2x 4230$+%18

Tarih: 3 Nisan 2006, 23:37 - İp: 193.***.**2.10
as
as (Üye)

D2X garantisiz yaklaşık 4250usd.+%18kdv.civarına satılıyor.

Tarih: 3 Nisan 2006, 23:41 - İp: 85.***.**3.173
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

peki garantili fiyati ne as?
garantisiz fiyat 4250 dolar arti kdv ise, buradaki fiyatla hemen hemen ayni.. 200 pound kadar fazla sadece..
...ama tabii, eger ki d2x gibi bir kamera aliyorsan, kendi ulkenden almak istersin herhalde.. diger yandan, d2x gibi kamerasi olan vatandaslarin, yedekte de kameralari oluyor, bozulma durumunda falan..

Tarih: 4 Nisan 2006, 13:14 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)

İlker garantili D2X 7.500.ytl.anlıyacağın Canon ve Nikon ların Tr fiyatlarında yurt dışına göre anormal bir fark var.Yanına bir de Nikon 28-70MM F2.8 AF-S Zoom Nikkor D Lens lens alırsan toplamda 11.000 ytl.ye geliyor.yani alınacak gibi değil.Burası yeri değil ama şimdi sana sormak istiyorum ben R1 1550ytl ye aldım.D2X yaklaşık aynı ölçülere sahip lens ile 11000ytl.sen olsan tercihini bu fiyatları gördükten sonra nasıl yapardın.Aralarında ortalama 7-8 kat fiyat farkı var.

Tarih: 4 Nisan 2006, 13:55 - İp: 85.***.**3.173
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

amanin.. gercekten ne para ama.. cok gorunuyor valla..
..simdi baktim, her ikisi de (lens ve kamera) buradaki fiyatlardan 500 pound daha fazla.. hadi d2x olabilir desek (3200 pound'a karsilik 2700), 28-70 biraz ucmus oluyor acikcasi.. neredeyse 1500 pound.. yazik valla..
............
sordugun soruya ise cevap vermek pek de mumkun degil as..
biri elma biri armut aslinda.. ikisi de meyve tamam ama cok farkli kullanici gruplarina seslenen makineler..
senin durumunda, print buyuklugu olarak alirsak sorunu, tabii ki 24-120 araligi yetiyorsa R1 cok daha iyi tercih..

Tarih: 4 Nisan 2006, 23:20 - İp: 62.***.**2.10
as
as (Üye)

İlker konu sadece print büyüklüğüde değil.Türkiyede kaliteli bir dslr ve kaliteli bir kaç çeşit lens almaya kalktığında bir servet ödemen gerekiyor.Böyle cihazlarıda spot piyasadan garantisiz almak çok büyük bir risk.
Peki bizler amatör kullanıcılar bir servet ödemeden kaliteli fotoğrafa en yakın nasıl ulaşacağız.Bizim esas mesleğimiz fotoğrafçılık değil bunu hobi olarak yapıyoruz bazen hafta sonları bazende ekstra vakit ayırdığımız zamanlar.
Sitedeki bir çok arkadaşta bu durumda.Üstelik insanlara buradan tavsiyede bulunurken sahip olduğu makinede özelliklerin bir çoğunu kullanmıyacak arkadaşlara dslr tipi bir makina tavsiyesini o yüzden yanlış buluyorum.

Arkadaşlarımızın çoğunluğu manzara fotoğrafı,bazen macro,bezen de portre falan çekiyordur.Bu insanlar için saniyede 3-5-8 kare hızı ne kadar önemli.
Zaten böyle ekstra özellik isteyenler gidip kendilerinin işini ne görecekse onu alıyorlar.
Ben R1 i kaliteli fotoğraf için en kestirme yol olarak öneriyorum.En azından verdikleri paranın karşılığını alabilecekleri bir makina olduğu için,yoksa ben dahil herkes bir D2X sahibi olmayı elbette ister ama fiyatları görüyorsun.

Ben eğer bir 30D alsaydım çektiğim her fotoğraftan sonra ,belki kendi yaptığım bir çekim hatasından sonra bile acaba L serisi bir lensim,veya IS özellikli bir lensim olsaydı bu fotoğraf böyle kötü olmazdı ikilemini yaşamamak için R1 aldım.O yüzdende tavsiye ediyorum senin bu tavsiye konusunda ne düşündüğünü bilmiyorum ama Tr deki fiyatları detaylı bilsen her halde sende benim gibi düşünürdün.

#as' tarafyndan 05.04.2006 00:14:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2006, 00:08 - İp: 85.***.**3.173