ikidiriki
ikidiriki (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 17-85 Is Lens Neden Kötü?

Ustalar bilenler kullananlar mutlaka vardır. Sürekli forumda şikayet edildiği okudum. Canon'nun 17-85 IS usm lensi neden beğenilmiyor? Hemen herkes onun yerine tamron öneriyor. Memnun kalmadığınız yönlerini belirtirseniz sevinirim.Şimdiden tüm cevaplar için teşekkürler

Tarih: 22 Şubat 2008, 12:14 - İp: 88.***.**3.175
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Kötü değil ama kalitesi için pahalı görülüyor.F/P oranı olarak Tamron öneriliyor bu yüzden.

Tarih: 22 Şubat 2008, 13:53 - İp: 144.***.**0.153
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Kendim kullanmadım ama okuduğum kadarıyla distorsiyonun yüksek miktarda olduğu bir lens..Sayın mavi_izci'nin dediği gibi kötü bir lns değil ama verdiğine göre fiyatı çok pahalı..

Tarih: 22 Şubat 2008, 14:14 - İp: 88.***.**0.10
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

ama diğer taraftan tamrona göre artıları:

- 35 mm ekstra zoom
- titreşim engelleme

ben şahsen gayet memnunum. belkide forumdaki birçok kişi bu lensi denemeden yorum yapıyor.

Tarih: 23 Şubat 2008, 00:36 - İp: 88.***.**3.130
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Evet mesela ben denemedim,ama 3.çoğul şahıs kullandım

Tarih: 23 Şubat 2008, 23:41 - İp: 144.***.**0.222
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Değerli arkadaşlar,
Ben 17-85 is kullandım, gezi amaçlı sonuçları son derece memnun bıraktığını söylemeliyim.
Gerek geniş zoom, gerek is nin performansı amatör sevincimi yaşattı.
Burada karışan konu şu.
17-85 is ile bir stüdyo açılıp müessese çalıştırmak uygunmudur? Hayır.
Geziye şahane bir prime lens ile çıkıp (100mm macro) Manzara, portre sportif çekimleri birarada yapmaya çalışsak uygunmudur? Hayır.
Maalesef donanımı hiç denemeden sadece belli bir dalda uzman arkadaşlarımızın, belli bir konuya ait sözlerini yasa gibi anlatıp etrafını etkileyebilen arkadaşlarımız oluyor.
Ben 40D ile 28-135 is gibi bir lense sahip olduktan sonra hemen yerini doldurmadan satıveren gençlere, bakıyor, üzülüyorum.
Görüntü kalitesine yüzde beş etki edecek bir farka ticaretle uğraşmayan amatör arkadaşların 4 kat para ödemesi benim içimi yakıyor.
Önce fotoğrafın neresinde olduğumuzu, sonra kendi ve donanım soran arkadaşımızın bütçesini hesaplıyalım, sonra görmeyip duyduğumuz f:12,8 filanca lensi önerelim.

Sonuç: Bir amatöre, gezide tek lens kullanmak isteyene, tripod taşımayı sevmeyene, EF-S 17-85 is çok güzel bir tak yürü lenstir.
Stüdyo kurup vesikalık çekmek isteyene, moda fotoğrafçısına, maç ve spor görüntülerine hevesliye, loş tiyatro salonu çekimi yapacaklara, yaramaz Sakın almayın.

O halde, önce ne yapılacağına karar verin.
Saygılarımla.

Tarih: 24 Şubat 2008, 01:16 - İp: 88.***.**9.198
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Özcan Ağabey.. Çok güzel anlatmışsınız, elinize sağlık..

Teknik detaylara o derece takılan arkadaşlar varki, önlerinden geçip giden muazzam fotoğraf karelerini göremiyorlar.. Muhabbetle kalın..

Tarih: 24 Şubat 2008, 13:27 - İp: 85.***.**6.104
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

17-85 incelediğim kadarıyla çok çok keskin bir lens değil, ama çekilmiş örnek fotoğrafları gördüm, beni tatmin etti.

Görebildiğim kadarıyla da Canon'da bu aralığa sahip ve ocant35 beyin de dediği gibi "tak yürü" tarzı kullanılabilecek nadir lenslerden biri.

photozone.de sitesinde gördüğüm kadarıyla sadece en geniş açıda (17 mm) ve en geniş diyafram açıklığında kenar çizgilerinde muazzam bir bozulma oluyor (hatta site bu bozulmayı bir rekor olarak tanımlamış). Ama diyaframı bir-iki stop kapatırsanız ciddi bir sorun kalmıyor.

ocant35 bey çok güzel yazmış. Profesyonel olmayan birine "onu alma bunu al" deyip sadece profesyonellerin ödeyebileceği tarzdan ekipmanları tavsiye eden arkadaşları anlamakta güçlük çekiyorum.

Tarih: 8 Mart 2008, 15:56 - İp: 192.***.**4.218
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

ocant35'e sonuna kadar katılıyorum,
ben uzun zamandır kullanıyorum, çok da keyifle hem de, sonuçları da çok iyi bana göre, fiyat-performans oranı da,
ki aslında çok ucuz da değil, belki bu yönü eleştiriliyordur, ama nerede ise bir ara 100 dolara satılan 18-55 lens seviyesine indirgeyen yorumlar görüyorum, sanıyorum bunlar lensi kullanmayan ve duyum yoluyla hareket eden arkadaşlar, ki ben 18-55 lensten de oldukça memnundum
ilker (dadanagast) aklıma geliyor, o fiyata o performans bence çok çok iyi idi,
17-85'te aslan gibi bir günlük lens, alıp makinayı nerede ise SLR-like gibi sürekli bu lensle dolaşabilirsiniz bile.

Şahsi fikirlerim bunlar.

Tarih: 11 Mart 2008, 17:22 - İp: 212.***.**1.146
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selamlar,

17-85mm'yi deneme şansım oldu. Geniş açıda o zamanlar kullanmakta olduğum 18-55mm kit lens ile belirgin bir farkını göremedim. Hatta daha kötüydü diyebilirim. Çektiğim tüm fotoğraflarda çok aşırı purple fringing ve barrel distortion vardı. Fakat 85mm'ye doğru bendeki EF70-200F4L ile yakın performansta çalıştığını söyleyebilirim. Çektiğim karşılaştırma fotoğraflarında pek bir fark göremedim. IS çok iyi çalışıyor. Güneş batarken bir vapurun tepesinden çektiğim fotoğrafta bile kabul deilebilir sonuçlar aldım. Aynı sonucu Tamrom 17-50mm ile alamazdım.

Tamron 17-50mmF2.8'in tavsiye edilmesinin nedeni 3'te biri fiyatına EF17-55IS performansına bile eşdeğer bir keskinlik sunması. Optik bozulmalar mevcut fakat çok makul seviyete. F2.8 bana göre kullanılabilir değil. Focus alanı bu diyafram değerinde bir düzlemden çok bir eğriye benziyor. Fakat F5.6 ve F8 değerlerinde tüm rakiplerinden daha keskin görünüyor.
Bende EF17-40mmF4L olmasına rağmen denemek için Tamron17-50mm siparişi vredim. Cumartesi elimde olacak sonuçları merakla bekliyorum.

Lens seçimi konusunda en detaylı bilgiyi http://www.photozone.de/canon-eos
adresinden alabilirsiniz.

Saygılar..

Tarih: 14 Mart 2008, 01:38 - İp: 88.***.**6.178
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Bu arada Ankara'da bir arkadaşım 40D ile kit olarak aldığı 17-85mmIS lensini satmak istiyor. Satma nedeni 40D^yi 70-200mmF4LIS ile tele için kullancak olması. Geniş açı için elindeki Nikon D80'i kullanacak. Lens ile sadece 30-40 kare çekim yaptı, ilgilenen olursa deneyerek alabilir. ABD fiyatına bırakacak...

Tarih: 14 Mart 2008, 01:43 - İp: 88.***.**6.178
  • 1