poettime
poettime (üye)
Ankara / Amatör

Canon 10d mi 350 D mi ?

İKİ MAKİNE ARASINDA TERCİH YAPAMIYORUM 350 KULLANMAMA RAĞMEN 10D NİN GÖRÜNTÜ KALİTESİ DAHA İYİ GELDİ BANA

Tarih: 22 Haziran 2006, 09:24 - İp: 85.***.**3.240
pantazia
pantazia (üye)
Yurtdışı / Amatör

10D 20D 30D yarıprofesyonel düzeyindeki ve daha dayanıklı kameralar. 350D amatörler için üretilen kameradır. 10D içinde bildiğim kadarıyla eski tip mikroişlemci var. 350D ise DİGİK 2 mikroişlemci bazında üretilmiştir. Görüntü kalitesi ise kameradan çok lenslere bağlıdır. 350D-nin fokusu 10D ile oranla daha hızlıdır. 350D'nin, 10D'den sonra üretildiğini dikkate alarak, 10D ile aşağıya kalan tarafı olmadığını düşünüyorum.

Tarih: 22 Haziran 2006, 12:36 - İp: 213.***.**9.10
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kesinlikle asagi kalmaz 350d, aksine uste cikar rahatlikla..

selam poettime..

pantazia merhaba, foruma hosgeldin..

goruntu kalitesi kameradan cok lense baglidir demissin pantazia.. aksine en onemli etken, kullanilan goruntu islemcisidir yani bu durumda DIGIC veya DIGIC II..
goruntu islemcisi ile birlikte kameranin her alanda hizi arttigi gibi fotograf kalitesi de yukselir..
buna ek olarak, pilin daha da uzun sure dayanmasini saglamakta digic II.. daha etkili sonuclar verir kamera, beyaz ayari, renkler olsun.. herseyde..
ve daha az noise..

http://www.astrosurf.org/buil/20d/20dvs10d.htm adresine bir bakiver poettime lutfen, orada 20d ile 10d'yi karsilastirmislar, ama 350d'nin 20d'den fazla bir farki olmadigindan, 20d yerine 350d'yi de dusunebilirsin..

acikcasi ben digic II'yu digic'e her gun tercih ederim..

oncelikle aralarinda tabii ki farklar var; 10d'nin artisi, daha dayanikli bir govdeye sahip olmasi.. ama eger ki zorlu sartlarda calisan bir pro fotografci degilsen, 350d de sana hayli hayli yetecektir..
kaldi ki 10d'yi de oyle cok zor sartlarda kullanamazsin.. sonucta bir 1d serisi kamera degil..
ve zaten bizler amator oldugumuzdan kameralarimiza gozumuz gibi bakariz..

diger yandan 10d'nin body'si ele daha iyi oturur.. eger ki 350d'nin body'sinin eline iyi oturmadigindan sikayetci degilsen, sorun yok demektir..

......................

350d'nin yerine baska bir kamera olsun dersen, bence, en azindan bir canon 5d'yi alabiliyorsan dusun.. 30d'ye bile upgrade etmenin geregi yok, 10d surada kalsin..

yerine, pantazia'nin bahsettigi lens konusuna egilmeni tavsiye ederim poettime.. iyi bir lens kullanimiyla fotograf kalitesi inanilmaz derecede artar.. dene goreceksin..

(bir sonraki sorunun, nedense, peki hangi lensi alayim olacagini dusunuyorum.. eger soracaksan, hangi aralikta bir lens istedigini ve hangi fiyata kadar odeyebilecegini belirtirsen, fikrimi soylerim.. )

Tarih: 22 Haziran 2006, 19:55 - İp: 62.***.**2.10
poettime
poettime (üye)
Ankara / Amatör

bilgilerin için çok teşekkür ederim dadanagast haklısın aslında sorunum lens 18-55 kit var üzerinde forumlardan yazdıklarını takip ettiğim kadarıyla

eski bir canon s2 kullanıcısına zoom özelliğini kullanabilmesi açısından sigma 18-200 önereceksin
bende sigma 18-200 ile 28-300 arasında kararsızım

birde sormak istediğim canon s2 de 48 kat zoom yapabiliyordum

28-300 lens aldığımda o zoom u yakalayabilecek miyim yoksa daha iyi mi olacak kötümü ?

alternatif lens önerilerin var mı?

çok ayrıntılı açıkladığın için çok teşekkür ederim

ocaklilar abim lens konusunda senin fikrini almamı söyledi

Tarih: 22 Haziran 2006, 20:06 - İp: 85.***.**3.240
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kolaya kacip buraya da kopyaladin yaziyi, oohh..

poettime, 18-55'i o kadar da kucumseme.. aslinda iyi bir lens.. fiyati gozonune alininca tabii..
lensden iyi kalite alabilmek icin, birkac stop kismalisin diyaframi.. eger ki genel olarak otomatik modda cekim yapiyorsan, diyafram maksimumda calisiyordur.. diyaframi f/8 ila f/16 araligina kismani tavsiye ederim..(tabii ki f/8 degil de f/5.6 kullanacagin durumlar olacaktir, ama iste o zaman da cok yuksek kalite bekleme lensden.. her lens maksimum diyafram degerlerinde yuksek kalite vermez, genel olarak 2 stop dusurmek gerekir..
bir de L serisi lensler var tabii.. fiyatlari yuksektir ama en acik diyafram degerinde bile yuksek kalite verirler..)

ben de sana birsey sorayim.. 350d ile 10d'yi karsilastirmissin, peki 10d'nin uzerinde hangi lens vardi?

ve hangi ayarlarda cekim yapiyorun genel olarak?
mesela raw modunda cekim yapiyorsun degil mi? raw cekersen, renkleriyle, keskinligiyle oynama sansin var, fotograf bozulmadan.. ozellikle canon'un digital photo pro'sunu kullan raw fotograflari icin ve ayarlarini yap program yardimiyla.. ve sonuclari nasil burada soyle..

Tarih: 22 Haziran 2006, 20:45 - İp: 62.***.**2.10
poettime
poettime (üye)
Ankara / Amatör

dadanagast ben 10 d hiç kullanmadım bir kaç poz çekim haricinde ben gittim paşa paşa 350 d aldım yurtsever colordan girp ile bilrikte aynı ryerden s2 ile de 350 d ile de fotoğraf çekiyourm s2 dekiler daha kaliteli 350 d ile 28-300 sigma lensi aldığımda s2 deki 48 x zoomu yakalar mıyım ? döver miyim dayak mı yerim

yada hangisi ile döverim ??

Tarih: 22 Haziran 2006, 21:07 - İp: 85.***.**3.240
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

poettime mutlaka bir yerlerde yanlislik yapiyorsundur, cunku 350d, s2 is'den cok daha kaliteli fotograflar verir.. uzerindeki 18-55 lensine ragmen..

48x zoom'u yakalarsin, ki zaten anlattim bunu..(ama diger konu altinda anlatmisim..)

son olarak doversin tabii ki..

Tarih: 22 Haziran 2006, 21:29 - İp: 62.***.**2.10
poettime
poettime (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim dövünce haber vercem sana

Tarih: 22 Haziran 2006, 21:52 - İp: 85.***.**3.240
  • 1