mormavi
mormavi (üye)
İstanbul / Amatör

Can Eos 350d /nik D40 / Oly E-420se

Merhaba,

Öncelikle sitede bilgilerini paylaşan, emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Sorumu sormadan önce elimden geldiğince forumu araştırarak sormaya gerek kalmadan cevap bulmaya çalıştım ancak kesin bir sonuca ulaşamadım.

Her ne kadar amatör bir fotoğrafsever olarak mühim olan fotoğrafı çeken kişidir ve sonrasında da objektiftir mantığına katılıyor olsam da kararsız kaldığım noktada sizlere danışmak istiyorum.

Öncelikle ne amaçla fotoğraf çekmek istediğimi açıklayayım. istock ve benzeri, fotoğraf upload edilerek her download başına birkaç kuruş kazanılabilen sitelere fotoğraf göndererek hem hobimi gerçekleştirmiş hem de az da olsa kazanmış, kazanabilme heyecanını yaşamış olmak istiyorum.

Halihazırda sahip olduğum Kodak EasyShare DX6490 makinam özellikle 4Mp değeri sebebiyle bu çalışmalar için yeterli olamıyor. Yeni bir DSLR makina almak istiyorum ve bütçem de ancak aşağıdaki makinalara yetiyor:

Canon EOS 350D
Nikon D40
Olympus E-420SE

Bu makinaların hepsi de 900 YTL civarında.
Canon 8 MP
Nikon 6,1 MP
Olympus 10 MP

Nedense birçok başlık altında, her ne kadar daha üst sınıf modeller de olsa Canon ve Nikon marka birçok makinaya değinilmişken Olympus'un fazla dile getirilmediğini gördüm. Bilmediğim bazı özelliklerden (eksilerden) dolayı Olympus'u baştan kafamdan silmeli miyim?

Objektifler üzerine hiçbir bilgim yok. Objektif almayı düşünsem de 500 YTL üzerine çıkamayacağım. Özellikle yoğunlaştığım bir çekim tipi yok (manzara-portre vs...)

Bu 3 makina arasında seçim yapmamda fikirlerini paylaşacak olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 2 Temmuz 2008, 22:58 - İp: 81.***.**6.155
koray80
koray80 (üye)
İstanbul / Meraklı

Olympus analog makinalarda iyiydi...
Dijitallerde aynı başarıyı yakalayamadı...
Bu sebeple Olympusu geç derim ben..

Canon ile Nikon arasında da Canonu tercih et, Nikonu görüntü kalitesinde ikiye katlar... Nikonun mp'si düşük, ihtiyacını görmez...

Tarih: 3 Temmuz 2008, 17:05 - İp: 85.***.**0.122
ysfxx
ysfxx (üye)
İstanbul / Amatör

yeni bir 350d kullanıcısı olarak kesinlikle 350d yi öneriyorum.. bende makineyi alırken diğer verdiğin modelleride elimde kontrol etme imkanı buldum ama bence ikiside 350d nin yanına yaklaşamaz.

Ayrıca forumda arama yaparsan 350d d40 topiclerini göreceksin. İyi alışverişler..

Tarih: 3 Temmuz 2008, 19:31 - İp: 78.***.**3.4
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

olympusu ele direkt..

350d eskidi iyice..

alırsan d40 al. ama d40x olanından alırsan alacağın lenste motor varmış yokmuş derdine düşmezsin.

iki makineyide kullandım. buyüzden d40 dedim.

Tarih: 3 Temmuz 2008, 22:30 - İp: 78.***.**2.205
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Mormavi,

Bir kere yola çıktığın bir numaralı kriterin yanlış :

Megapiksel tamamen pazarlamacıların uydurduğu bir satış kandırmacasıdır.

Günümüzde baskı cihazlarının hassasiyeti 300 DPI falan. 6MP'lik bir resmi kayıpsız bastırabilmen için en az A4 boyutunda kağıt kullanman lazım. Peki 300 DPI'yi kimin gözü seçer ? 6MPlik görüntüyü, piksellerini insan gözünün seçebileceği boyutta basarsan 90x60cm boyutuna falan gelmen lazım. 90x60'lık bir resme 30 cm'den bakmak ancak pazarlamacı milletinin verdiği akla uyacak saflıkta insanların işi.

Baskıda işler böyle, peki ya monitörde nasıl ?
İster 10MP olsun, ister 20MP, sonuçta resme 1600x1200MPlik monitörde bakıyorsun. MPnin zerrece bir önemi yok.

Dİyelimki sinema perdesi kadar büyük monitör kullanıyorsun veya çektiğin bütün resimleri 90x60 bastırıp 30cm'den elinde mercekle değerlendirecek kadar titizsin, olay halloluyor mu ?

Herbir pikselin tek tek anlam kazanabilmesi için aynı keskinlikte lens kullanılmış olması gerekir. Yetmez, bu lensin tastamamam doğru fokuslanmış olması gerekir. 3 boyutlu bir dünyada yaşadığımız hesaba katılırsa, tastamam fokusa oturan bölge resmin çok küçük bir kısmıdır aslında. Yeter mi ? Asla. Piksel boyutuna erecek keskinlikte fotograf çelmek için tripod kullanmak gerekir, nesenenin hareketsiz olması gerekir vs. vs.

Yani anlayacağın MP olayına gelene kadar resmin keskinliğini etkileyecek binbir çeşit olay var. Sensörün üzerine yeterince keskin görüntü düşüremedikten sonra sensörün üzerindeki o fazladan MPler olsa olsa CPU'yu meşgul eden, hafıza kartında gereksiz yer işgal eden fazlalığa dönüşür bir anda.

MP olayı bir makinayı değerlendirirken en son kafaya takacağın şey olmalı.

Listene gelince :

Canon 350D eski teknoloji, LCD'si çok ufak.

Nikon D40 daha yeni makina, LCDsi büyük ve renkleri doğru. Ancak bir kötü bir tane de iyi haber var. D40, sadece Nikon AF-S ve AF-I serisi lenslerle tam uyumlu çalışır, (diğerleriyle AF çalışmaz, manuel fokus yapmak gerekir) AF-S ve AF-I lensler diğerlerinden biraz daha pahalı. İyi haber Nikon artık AF-S ve AF-I olmayan lens çıkarmıyor.

Olympus güzel makina üretir. Ayrıca endüstriyel optikte de önemli bir firmadır, anlayacağın kaliteli lens üretmeyi bilir. Olympus en iyi kit lensi verir. Olympus'un sıkıntısı objektif fiyatı, bulunabilirliği ve Türkiye'deki servisidir. Olympus'un 4/3 sistemi yeni olduğu için 2.el lens bulunmaz. Yine aynı şekilde 4/3 sisteminin daha kaç sene yaşayacağı bilinmez. Canon, Nikon, Pentax, Minolta(şimdi Sony oldu) sistemleri en az 25 senedir kullanılıyorlar.

Ben senin yerinde olsam o listeye Pentax K100D'yi de dahil ederdim. Diğerlerinde en büyük avantajı gövde üstündeki stabilizasyonudur. Zor ışık koşullarında stabilizasyon, MP çok ama çok daha fazla işe yarar bir özellik.

Tarih: 3 Temmuz 2008, 23:28 - İp: 85.***.**6.219
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

alırsan d40 al. ama d40x olanından alırsan alacağın lenste motor varmış yokmuş derdine düşmezsin.

tunj, bana yanlışın var gibi geliyor, D40 ve D40X in ikisinin gövdesinde de AF motoru yok, X olanının çözünürlüğü yüksek olması lazım bu sebeple ikisinde de lensinin AF-S veya AF-I olmalı.

Antika hocam tavsiyelerinizin hepsine de katılıyorum. MP in satış kandırmacası olmasına da katılıyorum ancak stock fotoğraf sitelerinde kabul edilen fotoğraflarda yüksek çözünürlük daha çok kabul görüyor diye biliyorum, yani yüksek çözünürlüklü fotoğrafların kabul edilme şansı daha yüksek(miş). Bu sebeple şu an mormavinin en az 10MP bir makina alması daha doğru olabilir diye düşünüyorum. Mesela Pentax K100D Super, Nikon D40X, Canon 400D, Sony A100/A200 filan gibi.

Tarih: 4 Temmuz 2008, 00:00 - İp: 85.***.**8.42
mormavi
mormavi (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Bugün bu bahsettiğim 3 makinayı elime almak, yakından görmek amacıyla muhtelif mağazalara gittim ancak 350D'nin satışının artık pek yapılmadığı (3 sene önce çıkmış piyasaya malum), D40'ın da zor bulunduğunu öğrendim. E-420 var ama yorumlardan da anladığım kadarıyla elenmesi gereken bir model...

Velhasıl çıtayı biraz daha yükseltmek zorunda kalmış bulunmaktayım. Şimdiki yeni seçeneklerimi aşağıya yazıyorum:

Sony A300K
Nikon D60
Canon EOS 400D

Bu makinaların da fiyatları 1300-1500 YTL arası değişiyor.
Forumu bayağı bir inceledim ve pantcom'un bu gece açmış olduğu başlık ve yorumlardan da bayağı faydalanarak Sony A300K'nın oldukça iyi bir tercih olacağına karar verdim. Live View özelliği ve okuduğum sayısız övgü beni bu makinayı tercih etmeye itiyor.

Siz ne dersiniz?

Tarih: 4 Temmuz 2008, 01:42 - İp: 85.***.**9.178
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

ilk sunduğun seçenekler içinde E-420
İkinci seçenekler içinde ise A-300
bu düşüncem sadece senin sunduğun seçenekler arasından tercih yapmam halinde geçerli.
aslında seçenekli sorulara başka cevap vermek de pek doğru değil, zira aydınlatmak yerine iyice kafa karıştırmaktan başka işe yaramıyor.

Her iki seçeneği birleştirirsek;
350 D ve D40 ı hemen eleyelim derim.
Geriye e-420, 400D, D60 ve a-300 kalıyor.
400D bir parça eski, E-420 ye lens bulmakta zorlanırsın, D60 gövdesinde AF motoru bulundurmuyor,
Dolayısıyla yine a-300 öne çıkıyor.
Tabi şunu belirtmek gerekir ki ben de a-300 aldım ve bu nedenle düşüncelerimin tarafsız olmadığını baştan kabul edebilirim.

Tarih: 4 Temmuz 2008, 02:57 - İp: 88.***.**2.148
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

fipar'a tamamen katılıyorum.İlk sunduğun seçeneklerden e420 ve ikinci sunduğu seçeneklerden ise a300..

Tarih: 4 Temmuz 2008, 10:34 - İp: 88.***.**5.147
koray80
koray80 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bence yeni seçeneklere geçmen çok iyi olmuş, çok daha iyi makinalar...
Ben de A300 öneririm... Hatta ben de bu aralar A300 alacağım... En uygun nerede bulunur? Teknosa, Bimex, Vatan, Yalçınlar harici bir yerde satılır mı? MediaMarkt'a bakmaya değer mi, fiyatta avantaj var mıdır?
Ben de bu başlık altında sorumu sormuş olayım

Tarih: 4 Temmuz 2008, 10:38 - İp: 85.***.**0.122
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

benden sana şiddetle tavsiye 450d..

gold'un sitesin de 1500 lira gibi bir fiyata satılıyor hem de bonusa 10 ay taksit normalde 1800 1900e falan satılıyor,kampanya var gold'da

http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=50946

içlerindeki en iyi makine, hem yüksek iso'da daha iyi hem kit lensi epey geliştirilmiş,ve yeni bir makine

Tarih: 4 Temmuz 2008, 11:26 - İp: 78.***.**6.120
  • 1