dentist444
dentist444 (üye)
Malatya / Amatör

Bu Nedir Şimdi Siz Söyleyin :((((

arkadaşlar A100 kullanıcısıyım..aşağıdaki fotoda görüldüğü üzere orta kısma yakın sağ tarafta--minarenin ucunu takip edin ortaya yakın solda-- bir leke görülmektedir.özellikle 18-70 mm taktıktan sonra oluşuyor ve diğer objektifleride daha sonra taksam leke hep aynı yerde kalıyor..ne sağa ne sola kayıyor aynı yerde hep leke görülüyor...30-40 kare çektikten sonra oluşuyor bu leke ilk başlarda olmuyor..sizce bu nedir böyle?? makinanın sağlam bi temizliğe mi ihtiyacı var yoksa başka bi problemmi???Ben ince uçlu tüylü fırçalarla acaba tozmu diye temizledim ama gene aynı yerde çıkınca sizlere danışayım dedim..ilgilenen herkese şimdiden teşekkürler...

Tarih: 19 Ekim 2007, 20:22 - İp: 88.***.**5.12
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

drk_m

Gercekten soylediklerinize inanmak isterim ama bana pek guvenli gelmiyor.

Birincisi, elektrik supurgesinin gucu (W) buna yeterli olur mu ?

Ikincisi,bir zamanlar F4 makinamin perdesini kiran cisim gozle gorunmesi cok zor kucuk bir kum tanesiydi,ne var ki iki perde yapraginin arasina girip bana o zamanin parasi ile 200 dolar masraf acmisti.

Yani benim korkum bu,yoksa elektrik supurgesi bu isi tehlike yaratmadan basaracagina inansam,hemen uygularim.

Tarih: 20 Ekim 2007, 18:54 - İp: 88.***.**4.17
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Verdiğim tepki için tüm arkadaşlardan özür dilerim. Başlıkta gergin bir hava yaratmak istemezdim ama uğradığım söylenen söz karşısında sinirlerime hakim olamadım. Belki o arkadaşında amacı bu değildi ama forumlarda üslup bazen çok kırıcı olabiliyor. Benim de bunu düşünerek biraz sakin olmam gerekirdi. Şahsım adına burkay arkadaşa terbiyesiz dediğim için özür dilerim. Bana yakışmayan bir sözdü.

@cancaner makinenin hafif aşağı doğru eğilerek tutulması ve süpürgenin emici hortumunun bayonetten biraz açıkta tutulması gerekiyor. Bu durumda tozların yukarı doğru ve emiş gücüne karşı gelerek hareket etmesi ihtimali yoktur sanırım. İşin püf noktası kenarlardan da hava emebilmesi süpürgenin. Böylece kenarlardan giren hava sensör üzerine ve sonrada dışarı doğru bir hareket yapacaktır.Yani temizlik pompasının yaptığını dolaylı yoldan ve çok daha güçlü yapacaktır. Etraftan bir miktar toz da getirecektir bu hava ama onlarda emiş gücüyle süpürgeye gidecektir. Zaten sensörler toza karşı bir katmanla azda olsa korunuyor. Açıkcası ben bu yöntemi daha sağlıklı buluyorum çünkü sensör üzerine katı bir cisim dokunmadığı için çizilme gibi riskleri taşımıyor. Ama yine belirteyim bu yöntem inatçı lekeler için işe yaramaz. Sadece basit tozları temizler. Diğer türlü durumlarda servise götürüp temizletmek daha doğru olur.

Tarih: 20 Ekim 2007, 20:22 - İp: 88.***.**7.38
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Tamam simdi oldu, benim bahsettigim inatci tozlardi bu yuzden celiski icine girmistim.Bence inatci tozlar icin pro temizleme malzemeleri yararli olacak.

Aciklama icin tesekkurler ulyses

Tarih: 20 Ekim 2007, 20:43 - İp: 88.***.**4.17
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Elektrik süpürgesi yöntemini ben de uyguladım. Nasıl yaptığımı şurada anlatmıştım.

Not: Bu yöntemden de ilk olarak sitemiz üyelerinden Juggler (Melih Özbek) bahsetmişti bir topicte. Burkay da tanır kendisini.

Tarih: 20 Ekim 2007, 23:39 - İp: 86.***.**9.84
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Yahu bunu niye yapıyorsunuz anlamıyorum...
Maksadınız bizi zengin etmek mi?

Ben söylemeyim siz sorun burası link

Hangi akıllı bilmiyorum ama biri Ahmete (dossi) bu fikri vermiş o da denileni yapmış makinesi bize geldiğinde perişan haldeydi...(nikon d 70)
Ben hergün işin içindeyim.Sensör temizliğini banyoda yapmayı önerenler bile çıkıyor buralarda.
Burada yazılanlar teoride sanki uygulanabilirmiş gibi olsada pratikte pek öyle olmuyor.Burada en önemli eksiklik bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanızdan kaynaklanıyor.
Yapmayın arkadaşlar farkında olmadan başkalarına zarar veriyorsunuz.

#burkay' tarafından 21.10.2007 02:03:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2007, 01:27 - İp: 88.***.**5.103
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

burkay uzun zamandır forumdayım. Gözüme bir şey çarpıyor, izninle sölemek istiyorum...

bazen kantarın topuzunu fazla kaçırdığını düşündüğün oluyor mu ??

mesajlarının çoğunda çok ciddi üslup sorunu var gibi...

Yarım akıllı ne demektir bunu biraz açarmısın ?

hani bilmeyen insanlar,tecrübesi olmayan insanlar desen anlarımda....yarım akıllı sencede biraz sert değil mi...

Tarih: 21 Ekim 2007, 01:56 - İp: 88.***.**6.167
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

sözlük sourtimes;
yarım akıllı :

-IQ su 160'ı bulan iki üniversite bitirmiş mühendis.

-Borsacı

-Şair, edebiyatçı

-Amatör fotoğrafçı

-Gitar ve Piyano çalabilen

-Kendisine hakaret eden insanlara karşı bile hoşgörüyle bakabilen

-Makinesini süpürgeyle temizleyen (bakınız:Fotoğraf_teknik servis_parasorunsalı.)

#ulyses' tarafından 21.10.2007 02:16:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2007, 02:13 - İp: 88.***.**7.38
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Hayır sevgili dunesa öyle düşünmüyorum.
Beni uzun zamandır okuduğuna göre o zaman benim neyi nasıl dediğimle değil ne dediğimle ilgilenmeni öneririm.
Herkesin mutlaka bir doğrusu vardır benim doğrularımla seninkiler örtüşmeyebilir.
Bu güne kadar bu sitede hiç kimseye terbiye dersi vermedim böyle bir amacımda yok zaten ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlara tahammül edemiyorum ve tepkimi ortaya koyuyorum.
Adamın biri çıkıyor X marka makineler kötü diyor ben de o kötü denilen markanın yetkili servisi olarak soruyorum:Sen bu markaya kötü derken bu tecrübeyi nerden edindin? Bu markanın hangi modelini kullandın ve mümkünse seri numarasını ver kontrol etmek istiyorum" diyorum.Sonuç :Adam iddiasını ispatlayamıyor kuyruk acısıyla dolaşıp duruyor.
Sevgili dunesa burası sanal alem ya klavye kahramanları bol oluyor.
Bu eleştrini bana özelden yapabilirdin böylecxe bu forum konusu amacının dışına çıkmamış olurdu.
Neyseki ben sensör temizliği konusunda diyeceğimi dedim.

Tarih: 21 Ekim 2007, 02:23 - İp: 88.***.**5.103
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

burkay aynı eleştiri benden de geliyor, sıkı dur

seninle hiç tanışmadık ve mesajlaşmadık (kuyruk acım yok) ama ilk önce pazarbeyin fuji mi sigma mı topiğinde kaba uslubun dikkatimi çekmişti, üstelik orda müşteri haklıydı da (ayrıca haksız olsada o şekilde konuşmak ne kadar doğru)

uğur mumcu'nun bu özdeyişini ezberlemiş herkes otomatik olarak haklı olamıyor, yoksa herkes aynı lafı birbirine söylerdi (bir zamanlar demogoji yapma lafının herkeslerce kullanıldığı gibi)

bilginde ve söylediklerinde yüzde yüz haklı olmanda bişi değiştirmiyor, uslup konusuna biraz dikkat edersen eminim karşınızdaki kişi ve diğer okuyucular kendilerini rahatsız hissetmezler

neden özeline yazmayıp düşüncemi burda söyledim, çünkü hakaret eden satırların açık alanda yazılmıştı

umarım bana kızmazsın

kızarsanda yarım akıllığıma ver

Tarih: 21 Ekim 2007, 03:00 - İp: 85.***.**3.228
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili dire bana bahsettiğin yazımın linkini verir misin?

#burkay' tarafından 21.10.2007 03:05:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2007, 03:04 - İp: 88.***.**5.103