drvolki
drvolki (üye)
Ankara / Meraklı

Boşuna Uğraşmışız Coolpix P90

Şu özelliklere bakınca:
12.1 MP
26-624 mm arası (24 optik zoom)
6400 ISO
1 cm'den makro

Boşuna uğraşıyoruz SLR'lerle gibi geliyor

Tarih: 4 Şubat 2009, 00:05 - İp: 85.***.**9.194
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Sn. senduran78;

işin aslı like makinalardan çok fazla anlamıyorum. Sadece like makinalar konusunda Panasonix Lumix ve Fuji marka makinaları daha fazla beğeniyorum. Tavsiye etme meselesine gelince,

Eğer lens yatırımı yapmak istemiyorsanız, genelde anı hatıra ağırlıklı fotoğraf çekeyim, "fotoğraf çekmek için dışarı çıkayım" yerine daha çok "dışarı çıkarken makinamı da alayım da belki fotoğraf da çekerim" diyorsanız like makina alın derim. çünkü uygun fiyata hem video çekersiniz, hem uzun aralıklı ve kaliteli bir lense sahip olursunuz hem de makinanın nispeten daha küçük ve taşınabilirdir.

Ancak "fotoğrafın kalitesi benim için çok önemli, fotoğrafçılığı ciddi bir hobi olarak ilerletmeyi ve bu konuda ileride ya da şimdi maddi yatırım da yapmayı düşünürüm" diyorsanız bence like makinaların yanından hızlı bir şekilde geçip DSLR makinalara yönelmelisiniz.

Tarih: 7 Şubat 2009, 21:48 - İp: 88.***.**4.211
senduran78
senduran78 (üye)
İstanbul / Amatör

"dışarı çıkarken makinamı da alayım da belki fotoğraf da çekerim"

bu kategorideyim şu anda...
ama NİKON slr like bi makina olsun istiyorum.
sebebini bilmiyorum ama olursa nikon olsuın.
P80 hakkında hiç iyi şeyler duymadım. çok fazla noise'li foto çektiği falan yazıyor forumlarda..

şu anda elimde samsung d600 var ama yegenime vermeyi düşünüyorum...
bi ara Canon A650is kullandım. (ödünç) ama pek begenmedim.

bu arada yorumlar için teşekkürler.

Tarih: 8 Şubat 2009, 10:37 - İp: 78.***.**4.34
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BU tür mikanaların şu anda en iyisi ve en büyük sensörlüsü fuji 100 fs.
Ancak fuji 100 fs ve pentaks k20 ile çektiğim fotolara bakınca arada dağlar kadar fark olduğu ortaya çıkıyor. fujide 100 ısoda bile çekilen fotolarda gren belli oluyor. Ki ıso bakımındanda fuji en iyisi. MEsela rakibi fz50 ile karşılaştırınca bir iki gömlek iyi ıso konusunda.
Ancak dslr gibi olamadığıda açık. Bu bakımdan çok büyük bir kalite beklentisi varsa dslr almalı.
Ancakkkk....BU tür makinaların üzerindeki objektifler çok ama çok kaliteli neticeler veriyor.BU ayarda objektif dslr ile almak nerede ise imkansız. Çok büyük paraları gözden çıkarmak lazım. Bu bakımdan bu sınıf çok başarılı. Bunda küçüçük sensörlerinin etkisi var tabi. Ona göre objektif yapmak kolay ve ucuz.
Tüm bunlar beraberce değerlendirildiğinde yeni başlayan birisi için bu tür makinalar biçilmiş kaftan.
Fakat nedense nikon bu alanda olağanüstü etkisiz kaldı. BEn olsam nikon harici makinalarada bi bakardım.

Tarih: 8 Şubat 2009, 11:06 - İp: 88.***.**4.64
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

Ultra zoom olan ve 1/2.33 sensör taşıyan ve RAW çekim yapmayan 100 İSO da bile green oluşturdupu , optik sabitlemede hata yaptığı , firmware güncellemesi olmayan ,düşük çözünürlükte video çekim yapamn makinayı almak pek doğru gelmiyor bana .
Bence siz şu makinaları bir inceleyim.

Panasonic LX3
Canon G10
Sony R1 ( üretimden kalkmış olsada fotoğrf kalitesi çok iyiydir.)

Tarih: 8 Şubat 2009, 11:30 - İp: 78.***.**5.8
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

"dışarı çıkarken makinamı da alayım da belki fotoğraf da çekerim"

bu yaklaşımla alınabilecek en iyi sınıf "kompakt" sınıfı makinelerdir.
eğer fotoğrafların büyütülüp bastırılma gibi bir durumuda olmayacaksa yüksek çözünürlüğe (Mp) de gerek yoktur.. 6 mp yeterde artar.. hal böyle olunca iso da başarılı makinelere bakılabilir.
Gömlek cebinizde bile taşıyabileceğiniz tatmin edici makineler mevcut.
...............................................
"Fotoğrafı hoby olarak yapayım. Hafif olsun, becerikli olsun, çokta para vermeyim. Zaten bu hobiye fazla para harcayıp objektif yatırımı yapmayı düşünmüyorum. Görünüşüde saygı uyandırsın."

Bu bakış açısının sınıfı dslr-like'tır... ara bir sınıftır.. bu sınıftan makine alıpta yüksek beklentilere girenler genellikle pişmanlık yaşamaktadır (Bknz. Pazarbey)
......................................................
"Amatör ile Profesyonel arası fotoğrafla uğraşacağım, Bazan kuşları bazan da böcekleri çekeceğim. Günün birinde sergi bile açmayı hayal ediyorum"

Bu bakış açısı ile en azından giriş düzeyi bir DSLR alınmalıdır.

Tarih: 11 Şubat 2009, 11:10 - İp: 85.***.**9.12