redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Body A100-400d,objektif Sony-sıgma

Arkadaşlar uzun araştırma tartışma ve sorulardan sonra şu şekilde bir karar vermiş bulunmaktayım.
BODY konusunda Sirkeciye bu sefer satın almak için gittiğimdeki (inşallah) hislerimle karar verip a100 yada 400d arasındaki kararımı vereceğim.
Bana göre A100'ün 400D'ye göre üstünlükleri:
1-Elime daha güzel oturdu.
2-görüntü sabitleyicisinin body üzerinde olması
3-BIONZ işlemcisi
4-Auto Focus özelliğinin Objektiflere bağımlı kalmaksızın Body üzerinde olması.

Bana göre 400D'nin A100'e göre üstünlükleri:
1-Arka tarafının adet olarak daha fazla tuşlarla kaplı olması.(gerçi a100 bunu 2. bir kadran koyarak telafi etmiş)
2-Sensörünün getirdiği avantajla düşük aydınlatmalı ortamlarda yüksek ISO performansı.

Bunları gözönüne aldığımda mantık olarak A100'ü hiç tereddüt etmeden almam gerekir. Ancak CANON markasının fotoğrafçılık konusundaki güven veren tecrübesi hertür elektronik işinde eli olan SONY'e göre daha cazip geliyor.(MİNOLTA'nın da yılların tecrübesini hiçe saymıyorum tabii)

Bu konuda sizlerin de fikirlerini almak istiyorum.

Objektif konusunda ise SIGMA 17-70 ve SIGMA 70-300 APO konusunda kararlıyım. SONY 18-70 ve SONY 75-300 kit lensleri ise kafamı karıştırıyorlar.Örneğin CANON'un kit lensleri hakkında çokca kötü yorum var ama yukarıda saydığım 4 lens hakkında kötü yorum pek okumuyorum.

Objektif tercihimde de sizlerden yardım istiyorum.

Tarih: 9 Ağustos 2007, 11:58 - İp: 88.***.**6.101
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler arkadaşlar.
benim de kendimi en yakın hissettiğim A100 + SIGMA 17-70 + SIGMA 70-300 APO görüşü daha ağırlık kazanıyor bu durumda.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 14:45 - İp: 88.***.**6.101
elmabelki
elmabelki (üye)
İstanbul / Meraklı

bir de sunu ilave etmek lazim, alpha'nin islemcisi 400d'den cok daha hizli. bu cektigin fotografa bir etki etmiyor tabi ama mesela cektigin resimler arasinda dolasirken arada cok fark var. ben alpha'ya alistiktan sonra bir 400d kullanirken bu farkin ne kadar onemli oldugunu gormustum.

pek onemli olmasada, benim 400d'ye gore ustun gordugum bir kac kullanisli ozelligi daha var. mesela, alpha'da built-in flashi elinle tutup kaldirmazsan hic bir zaman devreye girmez. oysa 400d'de auto modunda flashi ozel olarak kapatmazsan hep kendiliginden acilir. bu flashi kesinlikle kullanmaman gereken yerlerde onemli oluyor.

bunun gibi bazi detaylar var ki, alpha'yi benim gozumde one cikariyor. ben su anda a100+sigma 17-70+sony 75-300 ve bir 56am flash sahibiyim. gayet keyifli bir set oldu bence.

kesinlikle alpha'yi tavsiye ederim.

#elmabelki' tarafından 10.08.2007 20:17:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 20:17 - İp: 85.***.**2.174
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

nihayet hem alpha hem de 350d kullanan biriyle karşılaştım

Tarih: 10 Ağustos 2007, 20:25 - İp: 81.***.**8.105
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

cevabın için teşekkürler elmabelki. benim düşündüğüm sete çok yakın bir set kurmuşsun kendine ve keyifli olduğunu söylüyorsun.çok sevindim buna.
bizzat kullanan biri olarak bazı sorularımı sana da sormak istiyorum.
1-makinayı sadece Body olarak mı aldın?
2-geniş açı için kit lensi tercih etmemiş ve benim de düşündüğün SIGMA 17-70 'i seçmişsin ama telefoto oarak da örneğin SIGMA 70-300 APO'yu tercih etmeyerek SONY'nin 75-300'ünü tercih etmişsin. Bu tercihindeki sebepleri ve objektiflerinden memnun olduğun ve olmadığın konuları anlatır mısın?
3-Gece çekimlerinde ne tür değerlerde nasıl sonuçlar alıyorsun?
4-Çekiyorsan Makro, portre ve gündüz çekimlerinde hangi objektifinle nasıl sonuçlar alıyorsun?

Tarih: 13 Ağustos 2007, 10:25 - İp: 88.***.**6.101
elmabelki
elmabelki (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba,

Sorularını cevaplayayım;

Makinayı 18-75 kit lensi ile birlikte aldım. Ama kısa süre sonra performansından rahatsız oldum. Aslında çok kötü değil bu diğer kit lensler ile karşılaştırıldığında ama uzun süre kullanılacak bir lens de değildi. Değiştirmek söz konusu olduğunda iki tane lens vardı aklımda, Carl Zeiss 16-80 ve Sigma 17-70. Carl Zeiss elbette muhteşem bir lens ama fiyat performans olarak Sigma daha başarılı. Beni rahatsız eden tek bir yönü var, sanki kahverengiye doğru bir kayma var çektiği fotoğraflarda. ama benden başka şikayet eden de görmedim. belki bana öyle geliyordur. ileride değiştirmeyi düşünüyorum Carl Zeiss ile.

tele foto olarak, sigma 70-300 APO'da, Sony 75-300'de harika bence. ben de ikisinin arasında kaldım. Macro olarak zaten sigma 17-70 ile idare ediyorum. ikisi ile çekilmiş fotoğraflara baktığımda Sony 75-300 ile çekilmiş olanlar benim daha çok hoşuma gitti. tek sebebi bu sony'i tercih etmemin. ama satın almaya gittiğimde dükkanda 75-300 yerine sigma APO olsaydı onu alırdım. dediğim gibi, ikisi de bence çok iyi.

Gece çekimlerinde dışarıda hep tripod kullanıyorum. iso performansını zaten biliyorsun. Eğer tripod kullanmayacaksam zaten flash kullanıyorum. bu yüzden bir sıkıntım yok. konusu gelmişken söyleyeyim, bir flash aldım, hayatım değişti.

gündüz çekimlerinde, her ikisi ile de iyi sonuçlar alıyorum ama özellikle sony 75-300 ile portre çekmek çok güzel. harika bir bokeh veriyor. renkleri daha canlı.

carl zeiss 16-80 almak istiyordum yakın zamanda ama şimdi sigma 10-20'ye gönlüm kaymaya başladı. benim durumum böyle. umarım yardımcı olabilmişimdir.

bir de, www.dyxum.com sitesini tavsiye ederim. her türlü aksesuar ile ilgili olarak ben hep orayı referans alıyorum.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 14:52 - İp: 85.***.**9.34
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

ayrıntılı cevabın için teşekkürler elmabelki. aklıma takılanlar oldukça A100 ve müstakbel objektiflerim hakkında sana danışacağız artık

Tarih: 13 Ağustos 2007, 15:05 - İp: 88.***.**6.101
elmabelki
elmabelki (üye)
İstanbul / Meraklı

rica ederim redfive. bildiğim her konuda yardıma hazırım. ama şunu da söyleyeyim, ben henüz amatör fotoğrafçı bile değilim. yalnızca meraklıyım. bütün bildiklerim kendi kullandıklarım ve okuduklarım hakkında. hep beraber öğreniyoruz.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 15:19 - İp: 85.***.**9.34
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

.... Carl Zeiss elbette muhteşem bir lens ama fiyat performans olarak Sigma daha başarılı. Beni rahatsız eden tek bir yönü var, sanki kahverengiye doğru bir kayma var çektiği fotoğraflarda. ama benden başka şikayet eden de görmedim. belki bana öyle geliyordur. ...

Elmabelki,

Yanilmiyorsun, gercekten de Sigma lenslerin alamet-i farikasi renklerinin camurumsu kahverengiye calmasidir.

Ve Sigma'nin yine bu kusurundan dolayi Sony/Minolta 75-300 varken, Sigma 70-300'e donupde bakilmamali, cunku her ikisi de yakin fiyata satiliyorlar.

Beri taraftan Zeiss 16-80'in fiyati Sigma 17-70'in 2 kati, bu durumda ben de senin gibi camurumsu renklere razi olup Sigma alirdim herhalde.

Tarih: 13 Ağustos 2007, 18:44 - İp: 81.***.**5.159
ndeveli
ndeveli (üye)
İstanbul / Amatör

Selam arkadaşlar bu kadar üstad dururken haddime düşmesede affınıza sığınarak şunları söylemek içimden geldi:

a100 ü satın almayı düşünen arkadaş alıp eline 1 dakika makina ile evirip çevirip ilgilensin. kesinlikle aşık olacaktır. satın alınca sevgilisi ile arası açılacaktır a100 e daha fazla zaman ayırdığı için.
a100 mü d400 mü derseniz a100 derim.
a100 ümü çok seviyorum
17-70kit lens olduk ça iyi
28-200 sigma var o da iş görüyo mence ama çok zoom meraklısı olmamak gerek.
hürmetler.
oh be rahatladım

Tarih: 20 Ağustos 2007, 10:45 - İp: 88.***.**0.42
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

elmabelki,
tevazu gösteriyorsunuz ama yazdıklarınızdan öylesine bir amatör olmadığınız şıp diye anlaşılıyor.
sizden, çektiğiniz fotoğrafları paylaşmanızı istesek, hayır demeyeceğinizi umuyorum.
özellikle gece flaş ile çekilen portreleri görmek isterim.
ayrıca aldığınızda hayatızı değiştiren flaş'ın wireless özelliğini kullanabiliyor musunuz? Kullanıyorsanız nasıl çalışıyor?
bende de bir flaş var ama doğru düzgün kullanamadım pek.sizdekinin bir alt modeliydi, sanırım 5400 minolta olacak.
sigma 10-20 ye gelince, ben de bu lens için seni tekrarlayacağım: "alınca hayatım değişti"
gerçekten de ultra geniş açı ile çalışmak harika bir şey.

Tarih: 20 Ağustos 2007, 13:49 - İp: 88.***.**7.222