redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Body A100-400d,objektif Sony-sıgma

Arkadaşlar uzun araştırma tartışma ve sorulardan sonra şu şekilde bir karar vermiş bulunmaktayım.
BODY konusunda Sirkeciye bu sefer satın almak için gittiğimdeki (inşallah) hislerimle karar verip a100 yada 400d arasındaki kararımı vereceğim.
Bana göre A100'ün 400D'ye göre üstünlükleri:
1-Elime daha güzel oturdu.
2-görüntü sabitleyicisinin body üzerinde olması
3-BIONZ işlemcisi
4-Auto Focus özelliğinin Objektiflere bağımlı kalmaksızın Body üzerinde olması.

Bana göre 400D'nin A100'e göre üstünlükleri:
1-Arka tarafının adet olarak daha fazla tuşlarla kaplı olması.(gerçi a100 bunu 2. bir kadran koyarak telafi etmiş)
2-Sensörünün getirdiği avantajla düşük aydınlatmalı ortamlarda yüksek ISO performansı.

Bunları gözönüne aldığımda mantık olarak A100'ü hiç tereddüt etmeden almam gerekir. Ancak CANON markasının fotoğrafçılık konusundaki güven veren tecrübesi hertür elektronik işinde eli olan SONY'e göre daha cazip geliyor.(MİNOLTA'nın da yılların tecrübesini hiçe saymıyorum tabii)

Bu konuda sizlerin de fikirlerini almak istiyorum.

Objektif konusunda ise SIGMA 17-70 ve SIGMA 70-300 APO konusunda kararlıyım. SONY 18-70 ve SONY 75-300 kit lensleri ise kafamı karıştırıyorlar.Örneğin CANON'un kit lensleri hakkında çokca kötü yorum var ama yukarıda saydığım 4 lens hakkında kötü yorum pek okumuyorum.

Objektif tercihimde de sizlerden yardım istiyorum.

Tarih: 9 Ağustos 2007, 11:58 - İp: 88.***.**6.101
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Şöyle ki,

Tarih: 9 Ağustos 2007, 17:23 - İp: 88.***.**8.254
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ortalik hurafe kayniyor.

Sigma, Canon icin urettigi lenslere AF motoru koyuyor, yani anlayacagin AF calisir.

Lensler 2 ceside aryrilir:

1. Manuel lensler
2. AF lensler.

Manuel lens hangi makinaya neyle takarsan tak manueldir.

AF lenslerin 2 cesidi vardir:
1. Fokus mekanizmasinin hareketini govdeden alanlar
2. Kendi AF motoru olanlar.

AF lens ancak uyumlu AF ozelligi olan govde uzerinde AF ozelligini sergileyebilir, aksi takdirde manueldir.

Neyse fazla soze gerek yok iste resimli aciklamasi

Ustteki Canon EF lens, yani lensin kendi motoru var.
Sag alttaki Minolta AF lens, motorsuz, hareketi govdeden aliyor
Soldaki M42 manuel lens. Govde ile fokuslama ile ilgili hicbir baglantisi yok.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 03:35 - İp: 85.***.**1.215
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Cüneyt bey, antika ve xtolga cevaplarınız için çok teşekkürler. Cüneyt Bey'in ve antika 'nın resimli açıklamaları çok makbule geçti.

Benim demek istediğim resimde gördüğünüz gibi bir fokus halkası istemiyorum. Zoom'dan dolayı lens ileri hareket ettiğinde fokus yapılacak yer de öne doğru gidiyor.
Oysa Cüneyt Bey'in resmindeki gibi fokus halkası olan objektiflerde fokus halkası sabit ve gayet kullanışlı.

SONY 18-70 ve 75-300 ile SIGMA 17-70 ve 70-300'ün fokus halkaları nasıl sorumu şimdi daha iyi anlatabildim sanırım. Yanıtlayabilirseniz sevinirim...

#redfive' tarafından 10.08.2007 09:22:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 08:43 - İp: 88.***.**6.101
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

iyide redfive , manuel fokus kullanka istediginde zaten önce acıyı belirler sonra fokus halkasıyla netlersin.af de sen degil makine ceviri onu.yani ölee halkası olmayan bir lens daha kullanmadım ben..görmedimde.

neyse pek anlamadım ama 18-70 ve 75-300 ve hatta 50mm de oldugundan dolayı söleyim bunların 3 üde uç kısımlarından manuel fokus yapılabiliyor ..ben buzamana kadar hiç bir sakıncasını görmedim.özellklede 50 mm yi cok sık manuel kullanırım.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 10:27 - İp: 85.***.**9.24
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

yanlış anladığın yada benim demek istediğimi tam anlatamadığım kesin.
çünkü hangi cümlemden dolayı "iyide redfive , manuel fokus kullanka istediginde zaten önce acıyı belirler sonra fokus halkasıyla netlersin.af de sen degil makine ceviri onu.yani ölee halkası olmayan bir lens daha kullanmadım ben..görmedimde." dedin anlamadım nemru_T.

#redfive' tarafından 10.08.2007 10:39:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 10:38 - İp: 88.***.**6.101
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Redfive, sorunu anlıyorum
Canon'un kit lensinde (ve 50mm 1.8 mk2 lensinde) rezil bir manuel focus halkası var. Diğer lensler öyle değil. Daha geniş, rahatça çevrilebilen ele gelen, kaplamalı halkalar.
Bu arada tüm yeni nesil makinelerde manuel focus düşünülmemiş. Buzlu camda split görüntü yok, buzlu camları manuel focus'a uygun değil. Canon için amerikada bir yer özel buzlu camlar yapıyor, ancak fiyatları uçuk.

Bu arada lenslere iyi yatırım yapmayacaksan, ilerde pahalı gövdelere geçmeyi düşünmüyorsan gövdeden titreşim engellemeli makineler daha iyi seçim olabilir. Canon'da noise performansı daha iyi, ama sony de gövdede titreşim engelleme var, bunu yabana atma.
Canon'da titreşim engelleme özellikli lens alman lazım, pekte ucuz şeyler değil. Sony de bu özellik gövdede olduğu için hangi lensi takarsan tak (istersen manuel lens tak) titreşim engelleyiciyi kullanabilirsin.

Sanırım satıcının söylediği konu bu. AF ile karıştırma.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 11:24 - İp: 85.***.**3.233
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Sanırım sizin istediğiniz IF (Internal Focusing)sistemine sahip bir lens. Bu özelliğe sahip lenslerde focus halkası bulunuyor ve manuel focus yaptığınızda lensin içindeki parçalar hareket ediyor. Dışarıya çıkan bir kısım olmadığı için, böyle lenslerde manuel focus yapmak daha kolay. Şu an kullandığım Sigma 10-20 de bu sistem var

Tarih: 10 Ağustos 2007, 11:48 - İp: 212.***.**0.50
redfive
redfive (üye)
İstanbul / Amatör

Manuel focus halkası ile ilgili cevabın için çok teşekkürler fdemirhan.

Buarada gövdeden titreşim engellem sistemi olan A100 hakkındaki yorumunda ve objektife daha sonradan büyük bir yatırım yapmayacağım konusundaki görüşünde çok haklısın. Dediğim gibi keşke bana akşam çekimlerinde problem yaratmayacak yeri geldiğinde macro da çekebileceğim güzel bir 28-300 bir objektif olsa A100'ün üstüne onu alıp başka da birşey yapmayacağım. SIGMA'nın böyle bir modeli var ama performansı hakkında kimse yorum yapmadı.

SIGMA 28-300mm F3.5-6.3 DG MACRO
Teorik bilgileri http://www.reproset.com.tr/sigma/lensler/st_zoom/28_300_35_63.htm sitesinden görebilirsiniz.

Zaten bunu almazsam SIGMA 17-70 ve SIGMA 70-300 APO alacağım.Çoğunluk SIGMA 17-70'in başarılı performansında hemfikir. Ama 70-300 APO konusunda SONY 75-300 daha iyi diyenler de oluyor...

Tarih: 10 Ağustos 2007, 11:52 - İp: 88.***.**6.101
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

redfive@28-300 objektifi dslr ye takınca 42 mm den başlayan bir açı oluyor. Kompakt makinelerden bile dar.Seni çok sınırlar kadraj kurarken. Geniş açıdan teleye uzanan bir objektif arıyorsan başka hiç bir şeye bakmana gerek yok, Sony A100H alacaksın. Yani sonya100+18-200 objektif. Adamlar a100 alana 18-200 veriyor gibi bir durum var. Ben bu objektifi kullanıyorum . 1850 liraya almıştım. şu an 1700 lira civarında satılıyor.
Gayet tatminkar bir geniş açı ve 200mm ye uzanan bir tele. Eğer ışık iyiyse telede hiç sorun yaşamıyorsun . 200mm de 25 cm kadar yakından çekim yapabiliyor , bu da epeyce bir yakın çekim demek aslında. ama makro için uygun bir objektif de değil.

75-300 sony nin renklerini ben çok beğeniyorum. Ama sigma nın da makrosu var ve azmsanacak bir şey değil bu.

a100+sigma 17-70 ve bir de 75-300/ya da sigma) bence güzel bir set olur.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 12:09 - İp: 81.***.**7.49
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

28-300 aralığını bende tavsiye etmem, 42mm den başlayan bir açıyla çekim yapmak can sıkıcı olabilir.

Tarih: 10 Ağustos 2007, 12:49 - İp: 212.***.**0.50