sibelius
sibelius (üye)
Eskişehir / Amatör

Birden Fazla Odağa Manuel Focus

bütün fotoğraf severlere merhaba, bu konu daha önce sorulmuş fakat verilen cevaplar beni sorularımı tam olarak karşılamadı,
fotoğraf makinalarında bulunan 11 odak noktası(değişebilir makinadan makinaya) manuel olarak birden fazla nokta için ayarlanamaz mı?
yani ben K10D kullanıcısyım, manuel ayarlamak istediğimde 11 noktadan sadece birine odaklayabiliyorum, Auto modunda makina zaten kendisi ayarlıyor müdahale edemiyorum, bu durumda 11 noktaya odaklamasının
ne gibi avantajı olabilir ki.

saygılar,

Tarih: 15 Aralık 2009, 16:08 - İp: 212.***.**9.134
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Soruyu tam olarak anlayıp anlamadığıma emin olamadım ancak anladığım şekliyle cevap vermeye çalışayım.

Öncelikle 11 AF noktasından birden fazlasına aynı anda odaklamasıyla sadece birine odaklaması arasında bir fark olmaz. Otomatik odaklama noktası seçiminde bazen birden fazla nokta yanar onun sebebi, odaklanan cismin her iki sensöre de denk gelmesinin belirtilmesidir.

Peki bu durumda, manuel daha soğrusu nokta seçimli odaklamada 11 nokta ne işe yarar? Varsayalım portre çekeceksiniz ve alan derinliğini de kıstınız zira arka alan flu olsun istiyorsunuz ve çekim hızınız yüksek olsun istiyorsunuz. Bu durumda AF ayarınız hassas olmalıdır zira alan derinliği sığ olduğundan ufak hatalarda bile model flu çıkacaktır. Şimdi modeli kadrajda bir yana yaslamak istersiniz genelde yani kadrajın ortasında model pek de hoş olmaz. Ortadaki AF noktasına odaklayıp makineyi çevirirseniz, odak mesafesi değişir ve model flu çıkar ancak modele denk gelen AF noktasını seçip de netleme yaparsanız, mesafe değişmez, model net çıkacaktır.

Ya da makineyi tripoda aldınız ve sabitlediniz, nokta seçerek netleme yapabilme sayesinde makineyi oynatmak zorunda kalmazsınız.

#t_yaman' tarafından 15.12.2009 17:06:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Aralık 2009, 17:04 - İp: 64.***.**0.21
sibelius
sibelius (üye)
Eskişehir / Amatör

teşekkür ederim yanıtınız için,

odağı kilitlediği takdirde Flu olması daha zor bir ihtimal değimidir., yani ben şunu sormak istiyorum,ben fotoğrafta iki objenin net diğerlerinin flu olmasını istiyorum, fakat bunu yapamam zannediyorum fotoğraf makinası ile, PS te yapılabilir, haklımıyım?

saygılar,

Tarih: 15 Aralık 2009, 17:16 - İp: 212.***.**9.134
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Rica ederim, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu,

Bir fotoğrafta, "standart bir lensle" çekim yapılıyorsa iki objenin net olabilmesi için

1. Ya iki objenin aynı hizada olması gerekir
2. Alan derinliğini, her iki objenin de net alanda kalacak şekilde açılması gerekmektedir

Tabi her iki durumda da netlenen objelerle aynı hizada olan diğer objeler de net olacaktır.

Ancak, aynı hizadaki bir cisim net iken diğeri flu olsun gibi farklı tarzda çekimler yapmak istiyorsanız, standart lenslerden faklı yapıya sahip olan "lensbabies" tarzı lenslerle bu tip değişik çalışimalar yapmak mümkün.

Tabi belirttiğiniz gibi çekim sonrası yazılımlarla (PS gibi) da bu işlemler yapılabilir.
SAygılar

#t_yaman' tarafından 15.12.2009 17:28:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Aralık 2009, 17:26 - İp: 64.***.**0.67
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

nokta seçimli odaklama yapamadığımdan, önce odaklayıp sonra yönünü değiştiriyorum makinenin mecburen bu durum oldukça hata payı çıkarıyor size. o zaman çok yaşa manuel odaklama.

#sansabosa' tarafından 15.12.2009 19:39:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Aralık 2009, 19:38 - İp: 88.***.**3.88
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

nokta seçimli odaklama yapamadığımdan, önce odaklayıp sonra yönünü değiştiriyorum makinenin mecburen bu durum oldukça hata payı çıkarıyor size. o zaman çok yaşa manuel odaklama.

Arif Hocam, sizin fotolarda o hatayı hiç göremedim ben,nokta seçimli Af makinenin değil de sizin gövdede vardır belki Selamlar.

Tarih: 16 Aralık 2009, 08:48 - İp: 64.***.**0.34
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

Tayfun hocam utandırıyosunuz. Tabi burdaki fotoğraflar buz dağının görünen kısmı, bi' de görünmeyen kısmısı var.

Tarih: 16 Aralık 2009, 13:14 - İp: 88.***.**2.118
sibelius
sibelius (üye)
Eskişehir / Amatör

teşekkürler cevaplarınız için, Yaman bey siz bildiğim kadarı ile k10 kullanıcısısınız yada kullanıcısıidiniz, makinaya yabancıyım biraz kusuruma bakmayın lütfen, merakımdan soruyorum. k10 makinalarının gövdesindeki sallantı, sensör temizleme yada sallantı önleyici sistemden mi kaynaklanıyor, makinamı çevirdiğimde örneğin içinde bir şey sallanıyor, kımıldıyor desem daha doğru olur yada, hepsinde mi var yoksa benim makinamda bir sorun mu var?

saygılar,

Tarih: 16 Aralık 2009, 20:45 - İp: 78.***.**8.81
demirciler
demirciler (üye)
İstanbul / Amatör

Sizin sorduğunuz multi meteing moda benziyor bu özellik bazı pro body lerde mevcut mesela 1 Ds Mk3 te bu özellik mevcut ancak netlikten çok ışık ölçümü için kullanılan bir sistemdir .

http://www.usa.canon.com/dlc/controller?act=GetArticleAct&articleID=1626

Tarih: 16 Aralık 2009, 23:54 - İp: 78.***.**0.23
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

k10 makinalarının gövdesindeki sallantı, sensör temizleme yada sallantı önleyici sistemden mi kaynaklanıyor, makinamı çevirdiğimde örneğin içinde bir şey sallanıyor, kımıldıyor desem daha doğru olur yada, hepsinde mi var yoksa benim makinamda bir sorun mu var?

Tekrar merhaba Sibelius;

Öncelikle sorularınızda kusura bakılacak bir durum yok, gayet güzel sorular sormuşsunuz ve bu paralelde istediğinizi de sorabilirsiniz, forum bunun için var.

Evet K10D ve K20D kullanıcısıyım. Makinenizin içinde sallanan şey, fotoğrafı çevirme aygıtıdır. K10D ve K20D makinelerde fotoğrafı diyelim ki dik kadraj çektiniz ama görüntülemeye basınca makine size o fotoğrafı otomatikman yataya çevirecektir. İşte o sallanan şey aslında makine dik mi yatay mı onu belirlemeye yarayan aygıt ve tüm K10D ve K20D lerde aynı durum sözkonusudur, makinenizin bir sorunu yok merak etmeyin. Saygılar.

#t_yaman' tarafından 17.12.2009 07:52:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Aralık 2009, 07:44 - İp: 64.***.**0.50
sibelius
sibelius (üye)
Eskişehir / Amatör

teşekkür ederim nazik cevaplarınız için,ışığınız bol, yüreğiiz hür olsun..

Tarih: 17 Aralık 2009, 09:09 - İp: 212.***.**9.134
  • 1