calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

Bir K100d’li Daha!

herkese merhaba,

uzun zamandır forumu izliyorum ama yeni üyeyim. iki aylık bir araştırma sonucu Pentax K100D'mi sonunda aldım. çok basit bir dijital makine dışında ilk kez dijital makine kullanıyorum. bu forumda Pentax K100D'nin gün geçtikçe daha fazla yazıldığını, izlendiğini ve merak edildiğini gördüğüm için ilk izlenimlerimi yazmak istedim. belki almak isteyenler yararlanırlar.

1. makineyi ideefixe'den aldım. gövde, 18-55 ve 50-200 ile. 1 GB kart da hediye geldi.
2. daha önce Canon 350D ve Sony A100'ü denemiştim. K100D daha iyi ele oturan, daha ağır ve tok bir alet. hatta forumlarda denildiğine göre, ağırlığı eleştiri bile almış. benim için çok iyi.
3. Lens takma-çıkarma düğmesi dışında düğmelerin yerleşimi ve kullanışı gayet rahat. o düğme ise sanki solaklar için yapılmış gibi. lens takma bölümünün sağ altında yer alıyor ve takıp çıkarmada beni biraz zorladı.
4. Tam olarak ne denir bilemiyorum. fonksiyonlara ulaştıran döner düğme önde yok, sadece arkada var. (canonda ve sonyde bildiğim kadarıyla arkada yok. sadece önde)
5. fonksiyon tuşu ile wb, iso, çekim hızı gibi en çok kullanılan ayarlara ulaşma çok kolay.
6. vizör geniş.
7. daha önce hiç dslr kullanmadığımı göz önüne alarak bu maddeyi okuyunuz lütfen: iso, şaşırtıcı biçimde mükemmel geldi. akşam evde 1600 iso'ya kadar çıktım ve gren kabul edilebilir ölçülerde kaldı. benim için inanılmaz (bu arada, bu forumda okuduğum beni şaşırtan konulardan biri de iso konusu. film kullanırken 400'ün üzerine çıktığınızda gren çok olur. ama dijitalde insanlar gren görmek istemiyorlar. belki biri bana bunu anlatabilir)
8. grib olmaması üzücü
9. 18-55 için diğer markaların kit lenslerinden iyi olduğu söyleniyor. olabilir, kullanmadığım için bilmiyorum. ama bana çok iyi gelmedi. birincisi, kit lensin arka kapağı, üzerinde Pentax logosu olmayan, sonradan uydurulmuş gibi plastik, tuhaf bişey. ben bunu hata sanıp ideefixe'yi aramayı düşünürken, aynı kiti alan başka bir arkadaşımın da objektifinde aynı arka kapak olduğunu öğrendim. meğer standardı buymuş. ama kötü. lensi denediğinizde, ortalarda netlik iyi, ama geniş açılarda ve açık diyaframlarda kenarlarda keskinlik kayboluyor. başlangıç olarak alınabilir, çünkü ucuz, ama ilk fırsatta değiştirilmesi gereken bir lens.
10. 50-200'e laf yok. gayet iyi, keskinliği, netliği ve kullanım kolaylığıb küçücük. cebe koy git. (aman bu lafları birer amatörün söylediğini de unutmayın)
11. bir de 35 mm f:2.8 manuel lensim var. onunla çekince kenarlar falan her şey zımba gibi. eğer manuel prime lensler bulabilirseniz, mükemmel oluyor doğrusu.
12. CD'de gelen laboratuvar programı kullanışlı görünüyor. hem PC hem de Mac de çalışıyor.

şimdilik bu kadar. örnek göstermek isterdim ama bu konuları yavaş yavaş öğreniyorum. onu da daha sonra yapabilirim.

herkese iyi günler. keyifli fotograflar

Tarih: 5 Kasım 2006, 22:19 - İp: 85.***.**6.171
calvino
calvino (üye)
İstanbul / Amatör

sarsıntı önleme sistemini unutmuşum. o da düşük enstantenelerde çok iyi çalışıyor.

Tarih: 5 Kasım 2006, 22:20 - İp: 85.***.**6.171
strahd
strahd (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Paylaşım için teşekkürler, hayırlı olsun. Ben de bu hafta alacağım ama 18-200 sigma ile düşünüyorum. Kit lens konusunda katılıyorum, fiyatına göre ve bir kit lens için iyi sayılabilir ama keskinliği beni tatmin etmedi. 50-200 yeterince keskin bir objektif, ben her seferinde takıp çıkarmamak için sigma 18-200 düşünüyorum. Eğer sigma için para ayarlayamazsam 50öö f2 mf objektifimle idare edip yeterli parayı ayarlayınca yine sigmayı almayı düşünüyorum.

Daha fazla kullandıkça tecrübe ettiğiniz olumlu/olumsuz diğer özelliklerini de bekleriz..

Tarih: 5 Kasım 2006, 22:33 - İp: 85.***.**8.250
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Hoşgeldin Calvino. Güle güle kullan.

Tarih: 5 Kasım 2006, 23:20 - İp: 217.***.**5.161
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili calvino ,
İyi bir makine almışsın hayırlı uğurlu olsun güle güle kullan.

makineni kullanirken birde bu sitede ki bilgileri

bu bilgileri ve teknikleri öğren ve uygula...
takıldığın konu olursa ya burada bize yada madem istanbuldasın o makinenin yetkili servisi olan sunay beye sor.(www.optikelektronik.com)

Tarih: 5 Kasım 2006, 23:45 - İp: 85.***.**9.221
dpalut
dpalut (üye)
İstanbul / Amatör

hoşgeldin...
hayırlı olsun güle güle kullan...

Tarih: 6 Kasım 2006, 08:40 - İp: 81.***.**5.119
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

hayırlı olsun güle güle kullan

Tarih: 6 Kasım 2006, 09:09 - İp: 88.***.**8.42
yrguner
yrguner (üye)
İzmir / Amatör

hayırlı olsun gittikçe çoğalıyoruz.ben okulumdan dolayı pek paylaşım yapamaıyorum.siz yaparsanız makine alacak arkadaşlar açısından iyi olur.bende sınavlardan zaman bulsam yapcam ama neyse

Tarih: 6 Kasım 2006, 17:18 - İp: 85.***.**3.230
alperdutki
alperdutki (üye)
Çanakkale / Amatör

güle güle kullan hocam kısmetse bende aacagım 2 haftaya kdr

Tarih: 6 Kasım 2006, 20:05 - İp: 88.***.**4.18
mstcvs
mstcvs (üye)
İstanbul / Meraklı

Bende 5 gün önce bi k100d aldım... seninki de hayırlı olsun.

Tarih: 6 Kasım 2006, 21:52 - İp: 85.***.**4.109
ahmet79
ahmet79 (üye)
Antalya / Amatör

calvino aramıza hoşgeldin..makinen hayırlı olsun.örnek resimlerde yüklersen iyi olur.özellikle kit lensi denersen çok iyi olur.teşekkürler.iyi çalışmalar.

Tarih: 9 Kasım 2006, 23:13 - İp: 85.***.**8.134