hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

Bir Doğa Meraklısı İçin Body+lens

merhabalar..

Ben gerçekten yeniyim bu konuda ıso, kit, lens, enstantane daha yeni yeni öğreniyorum. Aslında ilk önce öğrenip sonra ihtiyaçlarıma göre alayım demiş olmama rağmen kuru kuru öğrenemediğimi de farkettim. Ayrıca alacağım madem boşa zaman geçirmeden bir an önce makine almak istiyorum. Bilmediğim için makine özelliklerine baktığımda hiç birşey anlamıyorum kısacası önerilerinize ihtiyacım var:

Ben doğayı çekmeyi çok seviyorum. Araştırmalarıma göre tavsiye edilen hep canon 550d hem giriş hem orta seviyeymiş. Sizce 550d iyi mi yoksa daha birşey bilmediğim için yazık mı ederim makineye yoksa da madem bu kadar merakın var ileri seviye al mı dersiniz? (ailemin düşüncesi bu yönde de :D ) Daha çok manzara çekerim ama Makroyu da seviyorum. 550d derken daha malum özelliklerden anlayamadığım için araştıramadım bile. Hatta aklım nikon d300de idi de sadece body 4000 lira olunca vazgeçtim. Doğa çekmek için body+lens olarak tavsiyeleriniz nedir?

İlk olarak makineyi alayım kullanım klavuzunu okuyacağım zaten de bunun yanında birkaç kitap almak istiyorum Son olarak makineyi aldım diyelim bakımı için neler almam gerekli uv sonra çanta vs kısacası bana bir alışveriş listesi lazım Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

#hadisenbul' tarafından 20.05.2012 12:10:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mayıs 2012, 11:19 - İp: 78.***.**6.215
hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

tekrardan teşekkürler sn yenifakili. evet kafam karışık çünkü fotoğrafçılıkta klasikleşmiş olan bir eşiğe gelmişim şu anda: canon mu, nikon mu? nikonu istiyorum çünkü lenslerinin daha başarılı olduğu söyleniyor, canonu istiyorum çünkü daha rahat aksesuar alabilirim... Haklısınız herşeyin bir üst modeli var o yüzden daha fazla karıştırmamaya karar verdim şimdi 1100d yi de elediğime göre 550d ve d90 arasındayım ve yarın olmazsa ertesi gün vatana gidip bi makineleri kurcalamak kalıyor hangisi elimde rahatsa tercihim o olacak inş. Tamam bayağı sadeleştirmişim artık basit öyle değil mi? mutluyum, tekrardan teşekkürler... çanta konusu için de ayrıca teşekkür ederim Bu arada sizin makine de yeni galiba güle güle kullanın .. sorması tuhaf ama ne kadara mal oldu?

sn k.etkisi bu lensler d90a da takılıyor değil mi? İşte bu lensler gözümü nikona kaydırıyor. nikkor lenslerinin adı çıkmış. gerçi canonun l serisinin de çok güzel olduğu söyleniyor hadi hayırlısı... kararım d90 ya da 550d olacak inş. tavsiyeleriniz için çok teşekkürler...

Bu arada birşey öğrendim özellikle amatörler için lensin IS olması güzel birşeymiş. (IS ı doğru anladım değil mi? Sanıyorum netleme özelliği, titremeyi engeller gibi birşey ) Ellerimin pek rahat durduğu söylenemez de eğer anladığım gibiyse benim için lazım..) peki nikonun lenslerinde böyle özellik var mıdır? Gerçekten cevaplarınız benim için değerli çok teşekkürler tekrardan

#hadisenbul' tarafından 21.05.2012 20:47:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mayıs 2012, 20:11 - İp: 78.***.**6.215
hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

tamamdır galiba nikonun da lesnleri vr olunca titreşimi engelleyen lens demek oluyormuş hadi bakalım bu arada dolaşırken bulduğum bir cümle

"Yeni Başlayanların derdi PARA...
Amatörlerin derdi EKİPMAN...
Proların tek derdi IŞIK !"

çok dertli olsa gerek bir de büyük yazmış

Tarih: 21 Mayıs 2012, 23:33 - İp: 78.***.**6.215
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

canon 1100D düşünmüyorsanız. 500D alın çünkü 550D ile çok fazla özellik farkı yok.paranız cebinizde kalsın.

Tarih: 22 Mayıs 2012, 00:14 - İp: 88.***.**9.157
godgave
godgave (üye)
Eskişehir / Amatör

"Yeni Başlayanların derdi PARA...
Amatörlerin derdi EKİPMAN...
Proların tek derdi IŞIK !"

Buna bayıldım bende yeni alacağım için makine okudum baştan sonra teşekkür ederim detaylar için

Tarih: 22 Mayıs 2012, 01:25 - İp: 94.***.**3.106
yenifakili
yenifakili (üye)
Sinop / Amatör

internet alış-verişi kullanıyor musunuz bilmiyorum. ben internetten gitti gidiyordan aldım. çok daha hesaplı oldu. sitenin içinde birçok satıcı var. site kesinlikle güvenli. siz ürüne onay vermeden satıcıya paranız aktarılmıyor. (satıcıyla sorun yaşadığım için biliyorum)

diğerlerine göre çok ucuz satanlar; ya yurtdışından garantisiz ya da orjinal parçaları taklitle değiştirenlerdir. benim makinenin objektifi, pili, şarj aleti .. değiştirilmiş. ama ucuza geldi. mekinenin gövdesi orjinal. sorun yok. öğrenince iyi bir lens alacağım için aynı şekilde almanızı öneririm. gövde made in japan olunca gerisi sorun değil bence. gitti gidiyor vatandan daha ucuz. karşılaştırın.

Tarih: 22 Mayıs 2012, 12:43 - İp: 88.***.**6.31
yenifakili
yenifakili (üye)
Sinop / Amatör

türkiye garantili alıyorsanız içinde ''canon görsel akademi'' şifresi var mı? diye sorun. internet üzerinden bu şifreyi kullanarak çok iyi bir eğitimden geçersiniz.

Tarih: 22 Mayıs 2012, 12:47 - İp: 88.***.**6.31
hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

ne güzel, hayırlı olsun. ben de internet alışverişi kullanıyorum tavsiyenizi göz önünde bulunduracağım, teşekkürler... bu arada bu görsel akademi şifresinden hiç haberim yoktu ne düşünceliler. bu kadar makine almışken bir de iki tutmayı gösterecekler diye kurslar yolmasın biz ettik başkaları etmesin bari demişler galiba ama güzel uygulama sevdim bunu

sn ozaygonlum07 evet 1100d yi elemiş olabilirim ama hala gidip bi deneyemediğim için makineleri kesin fikrimi söyleyemiyorum ama az çok belli 1100d, 550d veya d90 bir deneyim kim bilir 500d yle de çıkıp gelebilirim güya iki gün içinde gidecektim ama haftasonu ancak çıkabileceğim gibi görünüyor neyse sorun yok kitap aldım bu arada Chris George adında bir yazarın A'dan Z'ye dijital fotoğrafçılık adlı kitabı... güzel görünüyor bu hafta onunla oyalanacağım

Tarih: 22 Mayıs 2012, 23:51 - İp: 78.***.**6.215
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

550D ve 18-55IS veya 18-135IS al. Daha telefoto istersen 55-250IS alirsin. Bu lensler pahali degil, 550d de cok iyi bir govde. O satin aldigin kitabi da yanina al, gidip bir cay bahcesinde ya da parkta oku. Okurken makinede denemeler yap.
550D herkese yeter.

Tarih: 23 Mayıs 2012, 08:51 - İp: 125.***.**5.244
hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

işte ne zamandır hayal ettiğim sahne bu. teşekkürler ozturert benim de aklım 550d de. bugün vatana gittim ve 550d yi gerçekten beğendim ama 1890 gibi bir fiyatı vardı çok uçuk bir de gittigidiyordan biryer buldum bakalım anlaşabilirsek ayarlarız inş. Bu arada vatanda 600d için indirim var ilgilenenlere duyurulur. normalde 18-55 ıs lensle birlikte sanırım 2500 civarı iken şimdi 2000 gibi bir fiyat verdi. 1900 bile olabilir ilgilenmediğim için tam hatırlamıyorum. lens bilgileri için ayrıca teşekkür ederim.

Tarih: 24 Mayıs 2012, 19:32 - İp: 85.***.**8.109
hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

başlığı hortlattım dostlar sonunda amerikadan 550d getirtiyorum ama adam anlamıyor bu işlerden bu yüzden makineyi yazacağım

"canon eos 550D / 18-135mm is" şeklinde yazsam satıcı anlar yanlış birşey vermez değil mi? yani bilmiyorum bir de lenslerin üzerinde f/3.5-5.6 yazıyor bunu tam olarak anlayamadım da yazmam gerekmiyor değil mi? 18-135 te başka değer yok diye biliyorum?

Tarih: 18 Haziran 2012, 22:40 - İp: 85.***.**3.157