hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

Bir Doğa Meraklısı İçin Body+lens

merhabalar..

Ben gerçekten yeniyim bu konuda ıso, kit, lens, enstantane daha yeni yeni öğreniyorum. Aslında ilk önce öğrenip sonra ihtiyaçlarıma göre alayım demiş olmama rağmen kuru kuru öğrenemediğimi de farkettim. Ayrıca alacağım madem boşa zaman geçirmeden bir an önce makine almak istiyorum. Bilmediğim için makine özelliklerine baktığımda hiç birşey anlamıyorum kısacası önerilerinize ihtiyacım var:

Ben doğayı çekmeyi çok seviyorum. Araştırmalarıma göre tavsiye edilen hep canon 550d hem giriş hem orta seviyeymiş. Sizce 550d iyi mi yoksa daha birşey bilmediğim için yazık mı ederim makineye yoksa da madem bu kadar merakın var ileri seviye al mı dersiniz? (ailemin düşüncesi bu yönde de :D ) Daha çok manzara çekerim ama Makroyu da seviyorum. 550d derken daha malum özelliklerden anlayamadığım için araştıramadım bile. Hatta aklım nikon d300de idi de sadece body 4000 lira olunca vazgeçtim. Doğa çekmek için body+lens olarak tavsiyeleriniz nedir?

İlk olarak makineyi alayım kullanım klavuzunu okuyacağım zaten de bunun yanında birkaç kitap almak istiyorum Son olarak makineyi aldım diyelim bakımı için neler almam gerekli uv sonra çanta vs kısacası bana bir alışveriş listesi lazım Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

#hadisenbul' tarafından 20.05.2012 12:10:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mayıs 2012, 11:19 - İp: 78.***.**6.215
yenifakili
yenifakili (üye)
Sinop / Amatör

merhaba

öncelikle şunu belirteyim ki ben de fotoğrafçılığa yeni başladım. sizinle aynı durumu yaşadım. kursa elim boş gidemiyeceğim için hiçbirşey öğrenmeden makine seçmek zorunda kaldım.

uzun araştırmalar ve bilirkişilere danışmalar sonucu 550d yi aldım. eğer video kaydı özelliğini ısrarla istemeseydim 1100d alacaktım. 2-3 aydır doğa fotoğrafçılığında kullanıyorum makineyi ve isteklerimi fazlasıyla karşılıyor.

bu işi bilen kişilerin bana söylediklerini aktarıyorum:

fotoğrafçılığa yeni başlayan bir kişi için kullandığı makinenin pek de önemi yok. daha kaliteli makineler daha iyi fotoğraf çekmez. önce giriş seviyesindeki bir slr yi kullan. kendini geliştirirsen zaten yenisini almak istersin.

sonuç olarak 550d aldım. gayet de memnunum. istesem daha pahalısınıda alırdım. ama makineyi hakettiği gibi kullanamazdım.

bu arada lens için de aceleci olmadım. body nin yanında verilen kit 18-55 kit lensi kullanıyorum. çok değişik şeyler çıkıyor. yeni bi lens almayı da henüz haketmediğimi düşünüyorum.

umarım yzdıklarım faydalı olur..

Tarih: 20 Mayıs 2012, 16:21 - İp: 88.***.**9.89
hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

çok teşekkürler yorumunuz için.. İnsan muhakkak destek görmek istiyor bilirkişilerden malum sonrasında makine değiştirmek o kadar da kolay birşey değil.

tam olarak sizin gibiyim benim de ilk düşündüğüm 1100d idi sonrasında alıyorum daha iyisi olsun hesabı 550d ye gözüm kaydı. Ama eğer video kaydı özelliği dışında öyle aman aman çok bir fark yoksa vazgeçebilirim. Mesela nedir önemli farkları? Siz olsanız galiba 1100d yi seçerdiniz alırken ama 550dyi aldıktan sonraki fikriniz nedir? Röportör gibi hissettim kendimi tekrardan teşekkürler..

Tarih: 20 Mayıs 2012, 17:36 - İp: 78.***.**6.215
hadisenbul
hadisenbul (üye)
Ankara / Meraklı

bir de d90 varmış donanımhaber.com dan alıntı yaptığım yazı da kafamı karıştırdı tamam mağazaya gidip elime alıp ona göre karar vereceğim ama fikir lazım 550d tam ortada video önemli değil dediğimde ucuzunu alayım birde mis gibi lensle tamamdır dostum 1100d al diyen biri beliriyor öte yandan da yok yau bu kadar alacaksın hadi d90 al diyen başka biri... ortada birisi de 550d sana göre al da kurtul forumları didikleyeceğine oturur makineni kurcalar az birşey öğrenirsin diyor. işin kötüsü kimin haklı olduğunu anlamadım tek anladığım 550d cinin dediği gibi bir an önce almam gerektiği..

"""ilk olarak şunları demek doğru. Ben ne alıyorum video amaçlı mı fotoğraf amaçlımı, çoğunluğun düşündüğü ise video kalitesi yüksek megapixel yüksel kaçalım hemen Canon'a.
Çoğu makineler D90/550D/600D/D5100 kıyaslamaları

canon avantajları

-Dslr yılları canon 2010, nikon 2008
-megapx canon 17,9 , nikon 12,2
!(bu kısım önemli megapx tabiki önemlidir fakat yüksekliğine aldanıpta makina alımı yanlış seçim olur, Raw destekleyici çekimlerle istediğiniz fotoğrafları foto düzenleme -araçlarıyla megapx kalitesini belirli bir sınırlardada arttırabilirisiniz. Ayrıca çoğu pro seviye yeni makinaların 12.2mp üretildiği düşündürücü?)
-mikrofon giriş ve video kalite formatları canon da vardır 1080p 30fps - nikon giriş yok 720p 24fps (sonuçta fotoğraf makinesi deniyor, video isteniyorsa da video kameralar alınabilir)
-Iso : nikon gece çekimleri farkını gösterdi ve d90 foto kalite farkını koydu, sayısal olarak yükseklik canonda 6400iso - nikon 3200iso
-hafıza kart çeşitliliği canon 3 - nikon 2
-canon biraz daha hafif vs vs..

Canon 600D-550D ( aradaki fark açılır ekran olması 600d' de,makineyi açarken ki süre 550d 400ms - 600d 1500ms %73 lük bir fark, birde hafiflik başkada birşey yok 550d daha tercih edilebilinir,lcd ekranı açıp kapatmayada merak varsa 600d alınabilir.)

nikon avantajları

- odak noktası nikon 11 - canon 9
-batarya nikon 850 shots - canon 450 shots (buda sayısal olarak %93 daha fazla çekim şansı)
-peşpeşe çekim hızı(hareketli nesneler vs vs) nikon 4.5 fps - 3.7fps (sayısal olarak %22 oranında)
-örtücü gecikme süresi nikon 208ms - canon 252ms (%17 oranında seri çekim yapılabilinir)
-kesinti oranı nikon 1.5 - canon 1.6 (nikon avantajı)
-tekil pixel boyutu nikon 30.5 µm² - canon 18.5 µm² burası önemli!! (fazla iso değerlerinde daha iyi foto ifade eder. sayısal olarak ta %65 büyük pixeller)
-sensör büyüklüğü > nikon
-vizör avantajları > nikon
-vizör kaliteleri >> dikkatli bakınız!! nikon ''pentaprism'' - canon ''pentamirror'' >> pentaprism vizörler pentamirror vizörlere göre daha avantajlıdır,bakarken daha iyi ışık ve kalite sağlar, yüksek çözünürlükte,kaliteli,net görüntü verirler. >>>>>>>>>>>> Pro seviyesinde kameralarda genellikle ''pentaprism'' vizör kullanılıyor

fotoğraf makinası mı alıyorsunuz yoksa video amaçlımı seçenekleri çok.. gider video kamera alınır çekim neyse yapar edelir.D90 foto amaçlı bir ürün.farkıda bu şekilde..
2 makinayıda ele almak lazım. yaşadığım his canonda elimde maket hissini yaşadım fena makine değil verdiği seçenekler fonksiyonlar güzel ama nikonda; tamamdır olay bu, adamlar yapmış dedim fark gördüğünüz gibi.."""

bu arada fiyatlara bakıyorum da geçen senelerde kasım-aralıkta 550d olsun d90 olsun daha ucuza alınmış ben netten baktığım için mi öyle yoksa bu dönemler mi pahalı oluyorlar?

#hadisenbul' tarafından 20.05.2012 20:25:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mayıs 2012, 20:22 - İp: 78.***.**6.215
yenifakili
yenifakili (üye)
Sinop / Amatör

tekrar merhaba

anladığım kadarıyla biraz kafanız karışmış.
nikon malzeme kalitesi daha yüksek ama objektif vs. eklemek istediğiniz de daha pahalı bir marka deniyor.

bahsettiğimiz markalar kendini ispatlamış. onun için kafanız çok karışmasın. bu arada megapikselin yüksek olması bizi pek ilgilendirmiyor. büyük poster basmassınız herhalde önemli olan sensör büyüklüğüymüş. o da 550d ile 1100d de hemen hemen aynı.(550d %2 büyüktü herhalde) arada 300-500 liralık fark var. muhakkak kaliteye yansıyordur.

ben şimdi size 600d ye bakın, ekran yerinden çıkıp dönüyor. aşağıdan çekimlerde büyük kolaylık onun dışında 550 d ile aynı derim. ama bu işin sonu yok. her makinenin bir üstünü var.

bütçenizi zorlamazsa 550d yi alın geçin, aradaki fark fazla derseniz 1100d yi alın derim. bahsettiğimiz makinelerden hangisini alırsanız alın ihtiyacınızı karşılar diye düşünüyorum. daha fazla seçenek üretmektense elinizdeki seçenekleri azaltmak işinizi kolaylaştırır. size kolay gelsin.

Tarih: 21 Mayıs 2012, 00:25 - İp: 88.***.**8.193
yenifakili
yenifakili (üye)
Sinop / Amatör

çanta konusunda;

eğer dağ-bayır tırmanıp gezecekseniz sırt çantası almanız gerekir. diğer çantaları taşımak eziyetli olabilir.
sırt çantası aldım ben. ama günlük kullanımda sırt çantasıyla gezmek bana biraz abes geliyor. bir de normal çanta alabilirim.

Tarih: 21 Mayıs 2012, 00:57 - İp: 88.***.**8.193
tombik
tombik (üye)
İstanbul / Amatör

merhabalar bende 1100d 500d ve 550d arasında gidip geliyorum..1100d nin video kalitesi düşük demişsiniz ben bir yerde HD video çektiğini duymuştum doğru değil mi? Eğer doğru değilse 500d nasıldır video konusunda 1100d ile kıyasladığımız zaman. Bütçe olarak bana 1100d çok uygun ayrıca bende profesyonel bir fotoğrafcı değilim açıkcası..Ama araştırdığım fiyatlarda

18-55 IS özellikli d1100 => 1300 TL

18-55 IS özellikli 550D => 1650 TL civarı

ve tabiki arada 500D var onun fiyatıda 1450 TL ama ondaki 18-55 lensin IS özelliği yoktu sanırım..

Kararsızım gerçekten IS özellikli d1100 e 1300 TL vermek pahalı gibi geliyor 200 daha koyup 500d almak varken...

Tarih: 21 Mayıs 2012, 11:21 - İp: 13.***.**5.9
yenifakili
yenifakili (üye)
Sinop / Amatör

1100 d nin video kayıt özelliği yok. sadece fotoğraf çekimi için kullanacaksanız bütçenizi zorlamak gereksiz görünüyor.

(yanlış bilgi vermişim. kusura bakmayın.)

#yenifakili' tarafından 21.05.2012 13:03:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mayıs 2012, 12:20 - İp: 88.***.**8.193
tombik
tombik (üye)
İstanbul / Amatör

d1100 ün video çekemediğine eminmisiniz? ben özelliklerine baktığımda HD video çekimi görüyorum

Tarih: 21 Mayıs 2012, 12:28 - İp: 13.***.**5.8
yenifakili
yenifakili (üye)
Sinop / Amatör

benim de kafam karıştı video özelliği varmış galiba. 1100 d yi sadece elime alıp biraz incelemiştim. kullanmadığım makine hakkında yorum yapmayım en iyisi.

Tarih: 21 Mayıs 2012, 12:44 - İp: 88.***.**8.193
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D3100 veya 5100 ile 18-200 lens kullanın tak gez tarzı basarılı bir lens...kesmezsse 70-300 VR alırsınız.

Tarih: 21 Mayıs 2012, 15:32 - İp: 88.***.**4.24