kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

Bebek Fotoğrafları İçin Uygun Makina

daha öncede forumda belirtmiştim amatörüm ve işin teknik kısmı hakkında bilgim yok.dolayısıyla yardımınıza ihtiyacım var.yanlış bir seçim yapıp daha iyi bir makina alacakken anlamadığım için daha az özellik ve donanıma sahip bir makina almak istemiyorum.
canon350d
nikon d70s veya d40
düşündüğüm makinalar arasında bu 3 makinanında fiyatı bşrbirine çok yakın.birbirlerine göre artıları ve eksileri nelerdir ayrıca hangisini önerirsiniz?
ağırlıklı olarak bebek fotoğrafları çekeceğimide belirtmek isterim.(ve özellikle istediğim bir özellik belli bir kareyi öne çıkarıp arka fonu flu yapmak)şimdiden teşekkürler

Tarih: 27 Ekim 2009, 08:20 - İp: 95.***.**4.74
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

kadir hoca doğru söylüyor olabilir. (neden benim aklıma daha öncden gelmedi bu )

ben sizin isteklerinize göre önerdim. evet dslr olmasada olur.
eğer ki profesyonel çalışmayacaksanız hatıra çalışacaksanız..

Tarih: 27 Ekim 2009, 10:08 - İp: 88.***.**4.128
kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

bilgi ve tecrübelerinize güvenerek soruyorum çok teşekkür ederim sıkılmadan aydınlattığınız için çünkü bilene bilmeyenin soruları saçma gelebilir çoğu zaman

ewet canon 350 d 600tl ye var ikinci el birde tam olarak teknik adı nedir bilmiyorum ama örneğin bebeği ön plana çıkarıp arka fonu flulaştıran özellik mevcut mu?

Tarih: 27 Ekim 2009, 10:11 - İp: 95.***.**4.74
kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

CANON 350D + 18-55mm lens 575tl
nikon d70s + nikon 50mm 1.8d 600tl
NİKON D40 BODY + NİKON 18-55mm 600tl
fiyatlarıda bu şekilde

Tarih: 27 Ekim 2009, 10:18 - İp: 95.***.**4.74
kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

fujinin o modeli değilde kodak marka bir makinam var elimde zaten o bakımdan kompact istemiyorum

Tarih: 27 Ekim 2009, 10:21 - İp: 95.***.**4.74
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

örneğin bebeği ön plana çıkarıp arka fonu flulaştıran özellik mevcut mu?

bu lensin marifetidir. ve birazda ayar ve pratik ister. ama sanırım verdiğimiz tavsiyedeki 50mm 1.8 bu dediğinizi yapabilir.

50mm 1.8 ile çekilmiş fotoğrafları görmek için tıklayın>>

Tarih: 27 Ekim 2009, 10:25 - İp: 88.***.**4.128
kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

dediğiniz lens nikon d70s te mevcut fiyatıda 600tl ancak canondaki lens 18-55mm lens böyle olunca lensinden dolayı d70s i mi tercih etmeliyim

Tarih: 27 Ekim 2009, 10:35 - İp: 95.***.**4.74
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben fiyatlar konusunda size kesin bişey söyleyemem. çünkü makina neden bukadar ucuzdur arızası varmıdır kaç çekimdedir sıfırmıdır onu bile bilmiyorum. ben sizin ilk mesajınıza istisnaden 350D ve 50mm 1.8 alın demiştim.

fiyat konusunda diğer arkadaşlar size yardımcı olabilir. ben sizi çok hızlı makina alır vaziyette gördüm.
aslında bziler alıştık buralarda en az 2 ay tartışmadan makina almamaya. siz birden omu bumu derken açıkçası benim aklım karıştı.
çünkü çok hızlı gidiyorsunuz.
hızlı alırken detayları eksikleri gözden kaçırmayın. sonradan keşke şunu alsaydım demeyin bidaha..

şu en sonki yazdıklarınıza bakıyorumda en gözüme hoş gelen nikonun 50mmle olan ikilisi.
ama ben canon modellerini daha çok severim bu yüzden nikonun bu modeli hakkında az bilgi sahibiyimdir.
bu sebeple 350d + 50mm 1.8 haricinde başka bir önerim yoktur.

Tarih: 27 Ekim 2009, 10:35 - İp: 88.***.**4.128
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ama örneğin bebeği ön plana çıkarıp arka fonu flulaştıran özellik mevcut mu?

bunun adı kısıtlı net alan derinliğidir..
f yani diyafram değeri düşük olmalı.yada başka bir tabirle diyafram açıklığı fazla olan bir lensiniz olmalı.
f değeri düştükçe diyafram açıklığı artar.
ve net alan derinliğde azalır.

lensinizde max.diyafram açıklığı
f:1,4
f:1,8
değerleri olmalı .

kit lens ile bu isteğiniz yeterinde gerçekleşmez..

canon 50 1,8 in fiyatı 150 tl..

ama size tamron 17-50 2,8 öneririm.
çünkü 50 mm ile kadraj yapmakda zorlanacaksınız..(şimdilik)

350d 600tl
tamron 17-50 2,8 550 tl civarında bulursanız işinizi görür.
ama bütçeyi zorlayıp 350d yerine 450d alın derim..

ben kızımın fotolarını çok çok vasat bir makine ile çekmiştim.
şimdi kafamı bin kere duvara vursam yine işe yaramaz..
bu anlar bir daha ele geçmiyor ne yazık ki..

#kad-ir' tarafından 27.10.2009 10:37:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ekim 2009, 10:36 - İp: 85.***.**9.67
kazeem
kazeem (üye)
Balıkesir / Meraklı

remi aslında 4 aydır araştırıyorum okuyorum fiyat performans ilişkisine bakıyorum makinalarla çekilmiş fotoğraflara bakıyorum ama teknik yanım çok kuvvetli olmadığından kendimi objektiflerle lenslerle boğuşurken buluyorum

birçok makinayı kıyasladığımdada kafam karışıyor o yüzden bütçeme uygun makinaları yazdım ve üzerinde düşünüp fikir almak istedim
açıklayıcı bilgielrin için teşekkürler ayrıca

Tarih: 27 Ekim 2009, 10:53 - İp: 95.***.**4.74
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Bahsettiğiniz çekimler belli bir tecrübe gerektirir.. 50mm lensi kullanmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.. Çünkü diyafram değerini çok düşürdüğünüz zaman yüzün belli kısımları da flu olmaya başlar.. Birde bu lensin odak sapmaları sorunu olduğunu söylersek ortaya istenmeye sonuçlar çıkabilir.. Normal kit lenslede yoğun olmasada bu tip sonuçlar almanız mümkündür..

450d, a300 gibi makinelerle bu işe başlamanız uygun bir seçim olur kanısındayım...

Tarih: 27 Ekim 2009, 11:35 - İp: 78.***.**1.97