mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Başlangıcım Hangisiyle Olmalı? D90vs550d

Öncelikle iyi akşamlar dilerim forum ahalisine..

Arkadaşlar forumu yaklaşık 1 haftadır takip ediyorum ve Nikon-Canon çekişmelerinde taraftarlık yapılmayan gördüğüm tek forum olduğu için aşırı sevindim, öncelikle bu düzen için hepinize teşekkür ederim (:
Özellikle gözüme batan 5-6 isim var. Şuan aklıma gelen gaijin ve paperman. (yanlış yazdıysam affola )

Uzatmadan konuma geçeyim, Dslr bir makine almak istiyorum ve aklımda 2 model karşılaştırdım.

Çoğu çekişme gibi Nikon D90 - Canon Eos 550D

Forumda bunun için bir çok konu var çoğunuda okudum bazılarında 550D bazılarında D90 alımı ile sonlanmış durum var bazıları ise sonuçlanamamış bi türlü...

Herneyse, önümüzdeki Pazartesi arkadaşımla beraber Doğubank ve Hayyam'ı ziyarete gidicem.
Fiyat araştırması yapıcam öncelikle ancak size bir danışmak istedim.
Yazıyı aşırı uzattım hemen sonuca geçiyorum...

Video çekimi pek kullanmıcam, o yüzden Canon'un bu artısı benim için pek önemli değil.
Günlük çekimde kullanıcam genelde makinemi ve bu yüzden 18-55 pek yeterli gelceğini zannetmiyorum.
Daha önce Nikon D80 kullandım ancak kısıtlı olarak fotoğrafları yüklemek isterdim ancak hepsi arkadaşımda kaldı.
Her neyse, Nikon elime daha iyi oturmuştu D80 ve ben D90'ında bunu yapcağını düşünüyorum. Gerçi hiç Canon'u elime almadım bunuda bilemiyorum tabi.
Birde şu takıntım vardır. Deklanşör sesi :D Belkide size saçma gelebilir bilmiyorum ancak bi arkadaşım 550D ile resim çekmişti oda Nikon taraftarı gerçi D80 gibi değildi demişti. Herneyse gidince onuda görürüz belkide.

Aklıma şuanda başka birşey gelmiyor.
Bana ne önerebilirsiniz, ne yapmalıyım ?

#MirachleSevim' tarafından 24.07.2010 23:50:12 tarihinde düzenlendi.

#MirachleSevim' tarafından 25.07.2010 01:13:22 tarihinde düzenlendi.

#MirachleSevim' tarafından 28.09.2010 18:05:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Temmuz 2010, 23:32 - İp: 88.***.**5.27
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

canon alırsan 18-55 lensini kullan. eger zoom lense ihtiyac duyarsan 55-250 is alırsın.
" AMA DUYMAYABİLİRSİNDE"
dusulen en buyuk hata ilk hevesle gidip 2-3 tane lens almak.
adam gider makine alır, yanına hemen bir 70-200 yanına bir 10-20 yanına birde makro için 105mm, cantayı doldurmus içi rahattır.

ama o lensleri neredeyse hiç kullanmaz.cantayıda eşek gibi tasır. bu boşa para harcamaktan baska birsey degildir.

biraz konunun dısına cıkalım;

maymun iştahlı fotografcılar vardır (kotu bir anlamda degil kimse alınmasın),genelde amator olurlar.
makro cekeyim uzagı cekeyim portre cekeyim geniş acı olsun tele olsun su olsun bu olsun, herseyı isterler.

aslında bunlar için dslr-like lar uretiliyor.
yıne bunlar için 18-200 gibi geniş aralıklı lensler uretiliyor.
amator oldukları için tarz yaratma bir kaygıları yoktur.
biri mesela kelebek ceker siteye yukler, ust banta cıkar, sonraki hafta bunların hepsi kelebek fotografı ceker.
biri kayık ceker koyar,begenilir, ertesi hafta site kayık fotografından gecilmez.
fotograf gezisine cıkarlar, birisi orada fotograf cekiyordur, yanına gider onun cektiginin aynısını cekerler.

amac farklı bir gozle dunyayı gostermek degil, BEN CEKTİM demektir.
fotografcı bunu yapmaz.
fotografcının bir tarzı olmalı.
fotograflarına baktıklarında bunu su cekmiş denilebilmeli.
bunun içinde belli konulara odaklanmalı.

once makineyı tanıyıp, ne tarz fotograf cekmeyı sevdigini bir gor.
genel kullanım için 18-55 yeterli bir lenstir. zaten bu lensi degiştirenler gidip tamron 17-50 alıyor. aralık aynı aralık. diyafram acıklıgı, renk sıcaklıgı vs. zaten amator birinin gozune bile gorunmeyecek seyler ilk etapta.

portre cekmeyi seviyorsan gider bir 50mm f:1.8 alırsın 200 liraya.
portre cekmeyeceksen bu lensi almanın manası varmı?

mesela kus fotografı cekmeyı seviyorsan,yada uzaktan insanları cekmek istiyorsan gider bir 55-250 olmadı bir 70-300 alırsın.
ama bu tarz fotograflar cekmeyeceksen almanın bir anlamı var mı?

uzuuun lafın kısası lens almak için acele etme. once bir makineni sec.
ama en once, fotograf sevmeyimi yoksa teknoloji yarıstırmayımı seviyorsun buna karar ver. ilk adım bu.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 00:46 - İp: 217.***.**5.194
ferforce
ferforce (üye)
İstanbul / Amatör

gayet ciddiyim canon 5DmarkII gayet güzel bir makina alabilirsin.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 00:47 - İp: 85.***.**3.155
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sitede 4 yıl boyunca okudugum en saçma oneri olarak kayda alıyorum bunu

Tarih: 25 Temmuz 2010, 00:49 - İp: 217.***.**5.194
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

@gaijin

Açıklama çok güzel olmuş gerçekten çok teşekkür ederim.
Fotoğrafa bu kadar fazla vakit ayırabiliceğimi sanmıyorum sadece genel kullanım ve zoom benim için aşırı fazla bile denebilir.
Bu yüzden Nikon'a kaymıştım aslında.
Teknolojiyi değilde Fotoğraf çekmeyi sevdiğime bir kez daha emin oldum/ettin.
Kaç gündür makineme kavuşmayı beklediğimi bilsen perşembe gidicektim sabredemedim pazartesiye çektik tarihi

@ferforce

Bildiğim kadarıyla 5D mark II FF bir makine ve ben daha ilk Dslr makinemi alıcam.
Uçmaya gerek yok, öğrenciğim bütçem belli.
Teşekkür ederim genede.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 00:53 - İp: 88.***.**5.27
ferforce
ferforce (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğraf bilgilerine teknik destekmi veriyorsunuz yoksa video kayıtmı yapıyorsunuz anlayamadım.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 00:53 - İp: 85.***.**3.155
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

Profesyonel yardım alıyorum diyelim güzel "şakacıklarına".

Tarih: 25 Temmuz 2010, 00:54 - İp: 88.***.**5.27
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

boş konusmamaya calısıyorum diyelim.

bilgilerinde yazdıgına gore ;

*16 yasında,
*ilk makinesini "kendi parasıyla" alacak,
*bu nedenle maddiyatın onemli oldugunu vurgulayan,
*fazla masraf yapamayacagını belirten,
*hevesinin kırılabilecegine dair suphe duyan
*550d ve d90 gibi iki giriş-ustu seviye dslr arasında kararsız kalmış birisine tutup

*bu işten para kazanan profesyonellerin ya da ileri seviyede fotograf ceken ve para sıkıntısı olmayan amatorlerin kullandıgı,
*sadece govdesi ile bahsedilen makinelerden iki uc tane
*full frame sensoru kaldırabilecek kalitede bir lensiyle bahsedilen makinelerden bir-iki tane alınabilecek
*toplamda 4-5 kat daha pahalı full frame bir makine oneriyorsanız

bu ya alay ettiginiz yada gercekten bir insanın gidip milyarlarını harcamasına sebep olmaktan zerre sorumluluk duymadıgınız anlamına gelir.

sitede gordugum en sacma yorum olma nedenide budur.
burada yardım almaya calısan kişilerin ihtiyaclarına,olanaklarına ve gereksinimlerine zerre kadar dikkat etmeyip onem vermeyip sırf konusmus olmak için konusmanın kimseye hiçbir faydası yok emin olun.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 01:02 - İp: 217.***.**5.194
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

@gaijin

Neyse çok teşekkür ederim gece gece yordum seni.
Ben gittiğimde D90-550D ve 500D bu 3 makineyede bakıcam, 18-55mm IS genel kullanım için işini görür diyosun uzun sürede beni oyalıcaktır belkide kullanmadan bilemem.
Pazartesi ola hayrola, ben paket seçeneklerimle gelirim.
Eğer fazla seçenek olursa yeni bir konu açarım sanırım belkide burdan yazmam daha uygun olur, neyse o gün bi mesajlaşırım seninle.

Herşey için teşekkürler, iyi geceler dilerim

Tarih: 25 Temmuz 2010, 01:07 - İp: 88.***.**5.27
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

her yonuyle degerlendirip ona gore yap alısverişini,
soruların olursa bu konudan devam et, hem devamlılık acısından senin gibi ikileme dusenlere faydası olur.
hemde forumda konu kirliligi olmaması acısından siteye faydası olur.
baslıgı iki makine karsılastırmasını belirtecek sekilde tekrar degiştirirsen aramalarda daha cok ınsan ulasabilir.

şimdiden hayırlı olsun

Tarih: 25 Temmuz 2010, 01:10 - İp: 217.***.**5.194
mirachlesevim
mirachlesevim (üye)
İstanbul / Amatör

@gaijin

Teşekkür ederim
Ya kafama takıldı içim içimi yedi, açtım bilgisayarı geldim geri.
Ben arkadaşlarımı model olarak kullanıp fotoğraf çekmek istiyorum 18-55mm uygun mu buna ?
(Bknz: Senin Ceren çalışman gibi )

#MirachleSevim' tarafından 25.07.2010 01:48:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 01:46 - İp: 88.***.**5.27