zgrdrtyl
zgrdrtyl (üye)
İstanbul / Amatör

Başlangıç İçin Makine Seçimi (pentax)

Merhabalar,

Öncelikle fotoğrafçılığa dair hiç bir bilgisi olmayan biri olduğumla başlamak isterim. Sizlerin de yardımıyla bir fotoğraf makinesi seçip fotoğrafçılığa ilk adımı atmak istiyorum.

Birkaç haftadır internet üzerinden araştırma yapıyorum. Yavaş yavaş kafamda birşeyler oturmaya başladı nasıl bir makine tercihi yapacağıma dair.

Başlangıç için ayırdığım bütçe 800-900 TL civarı. Giriş seviyesi D-SLR bir makine almak istiyorum. Bu bütçe ile Pentax modellerinin bana daha uygun olacağını düşünmekteyim. Makineyi yurt dışından (İngiltere) alacağım ve arkadaşım vasıtasıyla getireceğim.

Kafamdaki bazı model ve fiyatları yazacağım ve sizlerden yardımlarınızı rica edeceğim.

* Bu bütçe ile (Ebay UK'dan) 2. el Pentax K200D veya Sony A300 alabilirim kit lensleriyle birlikte (800 liraya bulunabiliyor).

*Pentax K-M alabilirim. Bu makineyi 2 farklı paket içeriğinde alabilirim. Linkleri aşağıya koyuyorum. 1. paket 800 TL 2. paket 930TL'ye malolmakta.

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-PENTAX-K2000-K-M-18-55mm-50-200mm-KM-2-LENS-8GB_W0QQitemZ110433778291QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN?hash=item19b65dba73&_trksid=p3286.c0.m14

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-PENTAX-K2000-D-SLR-DIGITAL-CAMERA-4-LENS-KIT_W0QQitemZ140345386433QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN?hash=item20ad3ca5c1&_trksid=p3286.c0.m14

* Son olarak en çok istediğim makine Pentax K-X . Tabi bu makineyi almam için biraz fiyatının düşmesi gerekiyor arkadaşımın 3 ay sonra tekrar geldiğinde getirtebilirim, beklemem gerekecek bu modeli almak istersem 3 ay kadar.
K-M yerine K-X için bu kadar beklemeye değer mi yada bütçeyi biraz daha zorlasam mı K-X modeli için buna değer mi?

Biraz fazla sorum oldu kusura bakmayın kafamda birçok soru işareti bulnuyor. Siz üstadların yardımlarıyla doğru bir başlangıç yapabileceğımı düşünüyorum. Şimdiden yardımlarını esirgemeyecek olan herkese teşekkür ederim.

Saygılar.

Tarih: 19 Eylül 2009, 18:29 - İp: 85.***.**6.179
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

zgrdrtyl;
K-x bence çok mantıklı bir yaklaşım olur. O fiyata 12.4MP CMOS sensörlü bir makine inanılmaz. Eğer kuş fotoğrafçılığı düşünmüyorsan Pentax ta lens sıkıntısı filan da asla çekmezsin. İnternet sayesinde her lens bulunuyor ancak İstanbul da olduğuna göre Hayyam pasajından her lensi bulursun.

Tarih: 23 Eylül 2009, 13:39 - İp: 78.***.**7.140
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Default JPEGs too contrasty and poorly sharpened

Sonuç bölümünde varsayılan ayarlarsa JPEG in fazla kontrastlı ve yetersiz keskinleştirilmiş olduğu yazılmış. Pentax ın JPEG ayarları ile istediğiniz gibi oynayabilirsiniz, varsayılan ayarla çekim zorunluluğu yok. Pentax K10D için de aynı durum sözkonusu olmuştu.

Tarih: 23 Eylül 2009, 13:44 - İp: 78.***.**7.140
zgrdrtyl
zgrdrtyl (üye)
İstanbul / Amatör

t_yaman yorumların ve verdiğin bilgiler için teşekkürler.

Kuş fotoğrafı çekmeyeceğim, Hayyamdaki lens konusunda sıkıntı çekeceğimi ben de düşünmüyorum ayrıca yurt dışına giden gelen arkadaşlarım da oluyor yurt dışından da temin edebilirim bulamadığım lensleri.

Ayrıca jpeg kayıtı hakkında verdiğin bilgiler açıkcası içimi çok rahatlattı. Aklımı az da olsa kurcalayan nokta tek o vardı. Şu an kağıt üzerinde herşey harika gözüküyor umarım makine çıktığında da sorunsuz, kaliteli bir makine olduğu görülür ben de 2 buçuk ay sonra makineme kavuşmuş olurum

Tarih: 23 Eylül 2009, 15:52 - İp: 81.***.**3.67
perseus
perseus (üye)
Ankara / Amatör

Selamlar zgrdrtyl,
Pentax K-X almaya kesin karar verdiğin için yazıyorum. Pentax ülkemizde biraz öksüz evlat muamelesi görüyor. ama yurtdışında gerçekten iyi bir pazarı (kullanıcı kitlesi diyelim) var. ben K20D kullanıyorum, yurtdışından getirttim ve verdiğim paranın her kuruşu helal olsun . fiyat performans açısından piyasadaki birçok markayı sollayacağını düşünüyorum.
Pentax dünyasının yeni bir Pentaxian kazanmış olmasından mutluluk duyuyorum ve sizi www.pentaxturkey.com adresine bekliyorum.
selamlar...

#perseus' tarafından 25.09.2009 21:10:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2009, 21:08 - İp: 78.***.**8.238
zgrdrtyl
zgrdrtyl (üye)
İstanbul / Amatör

Selam perseus, teşekkürler.

Siteye üye olmuştum zaten şu an pasif olarak takılıyorum makineyi almam ile birlikte daha aktif bir şekilde forumlarda yer alacağım.

Tarih: 25 Eylül 2009, 23:24 - İp: 85.***.**3.186