zgrdrtyl
zgrdrtyl (üye)
İstanbul / Amatör

Başlangıç İçin Makine Seçimi (pentax)

Merhabalar,

Öncelikle fotoğrafçılığa dair hiç bir bilgisi olmayan biri olduğumla başlamak isterim. Sizlerin de yardımıyla bir fotoğraf makinesi seçip fotoğrafçılığa ilk adımı atmak istiyorum.

Birkaç haftadır internet üzerinden araştırma yapıyorum. Yavaş yavaş kafamda birşeyler oturmaya başladı nasıl bir makine tercihi yapacağıma dair.

Başlangıç için ayırdığım bütçe 800-900 TL civarı. Giriş seviyesi D-SLR bir makine almak istiyorum. Bu bütçe ile Pentax modellerinin bana daha uygun olacağını düşünmekteyim. Makineyi yurt dışından (İngiltere) alacağım ve arkadaşım vasıtasıyla getireceğim.

Kafamdaki bazı model ve fiyatları yazacağım ve sizlerden yardımlarınızı rica edeceğim.

* Bu bütçe ile (Ebay UK'dan) 2. el Pentax K200D veya Sony A300 alabilirim kit lensleriyle birlikte (800 liraya bulunabiliyor).

*Pentax K-M alabilirim. Bu makineyi 2 farklı paket içeriğinde alabilirim. Linkleri aşağıya koyuyorum. 1. paket 800 TL 2. paket 930TL'ye malolmakta.

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-PENTAX-K2000-K-M-18-55mm-50-200mm-KM-2-LENS-8GB_W0QQitemZ110433778291QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN?hash=item19b65dba73&_trksid=p3286.c0.m14

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-PENTAX-K2000-D-SLR-DIGITAL-CAMERA-4-LENS-KIT_W0QQitemZ140345386433QQcmdZViewItemQQptZUK_CamerasPhoto_DigitalCameras_DigitalCameras_JN?hash=item20ad3ca5c1&_trksid=p3286.c0.m14

* Son olarak en çok istediğim makine Pentax K-X . Tabi bu makineyi almam için biraz fiyatının düşmesi gerekiyor arkadaşımın 3 ay sonra tekrar geldiğinde getirtebilirim, beklemem gerekecek bu modeli almak istersem 3 ay kadar.
K-M yerine K-X için bu kadar beklemeye değer mi yada bütçeyi biraz daha zorlasam mı K-X modeli için buna değer mi?

Biraz fazla sorum oldu kusura bakmayın kafamda birçok soru işareti bulnuyor. Siz üstadların yardımlarıyla doğru bir başlangıç yapabileceğımı düşünüyorum. Şimdiden yardımlarını esirgemeyecek olan herkese teşekkür ederim.

Saygılar.

Tarih: 19 Eylül 2009, 18:29 - İp: 85.***.**6.179
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

makina alırken markada alınmış olunuyor ilerdki lens ihtiyacına göre sunduğu seçenekleride değerlendirmek gerekir.

Tarih: 19 Eylül 2009, 19:14 - İp: 88.***.**0.210
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

a300 daha iyi bir seçim olur.. Pentax K-M'nin image kalitesi kötü..

http://www.dpreview.com/reviews/pentaxk2000/page35.asp

Tarih: 19 Eylül 2009, 19:44 - İp: 78.***.**0.14
zgrdrtyl
zgrdrtyl (üye)
İstanbul / Amatör

Ben makineyi 2 yıllık bir süre kullanıp sonra bir üst seviyeye geçmek istiyorum. Bu anlamda lens seçenekleri Pentax da sorun olmaz diye düşünüyorum.

Sevgili Puskas verdiğin linki inceledim (kısıtlı ingilizcemle). Image kalitesi kötü demişsin fakat image kalitesi jpeg olarak vasat demişler raw formatında gayet başarılı bulmuşlar. Ve jpeg çevirme işlemini program (Ps vb.) ile yapılırsa sorun kalmaz gibisinden birşey demişler.

Image kalitesi (jpg) 7 puan alırken image kalitesi (raw) 8.5 puan almış.

Hatta trustedreviews adlı sitede A300 ile K-M incelemelerine baktığımda K-M image kalitesi olarak daha iyi puan almış gözüküyor. Örnek resimlere de baktım amatör gözüyle kaliteli gözüküyor resimler, gerçi farkı anlayabilecek kapasite de değilim.

Tarih: 20 Eylül 2009, 09:16 - İp: 85.***.**6.179
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@zgrdrtyl herkes raw işlemeyi bilmez hele bizim gibi hazırcı bi toplumda kaç kişi raw çekip işler tartışılır.. Jpegleri gerçekten kötü detaylar uçmuş gitmiş resmen.. illede pentax dersen k100d yada k200d tavsiye ederim..

2 sene kullanıp bir üst seviye demişsin.. bence bu makine bile bana fazla diyeceğinden cok eminim.. bu hep bir yanılgıdır üstün teknoloji ii fotoğrafçılık demek değildir.. Toplum olarak hep yanılıyoruz bu noktalarda..

*- Öff bak bi d300 al, 5d mnyk makine abi al bak millet hasta kalcak fotolarına... gibi laflarla gaza gelip fotoğrafçılığı cihazda arayan bir toplum olduk. Sonra evde yatan makineleri gördük hep..

Lens seçenekleri Manuel lenslerde sorun olmaz tabi bulabilirsen.. Lens sıkıntısı en fazla görülen marka Pentaxtır.. Hala istediği seviyede Tele lens bulamayan ark.larım var..

En altta verdiğin sitenin incelemeleri güvenilir diil..

Tarih: 20 Eylül 2009, 13:11 - İp: 78.***.**1.251
zgrdrtyl
zgrdrtyl (üye)
İstanbul / Amatör

Düşündüm taşındım ve sonuç olarak Pentax K-X almaya karar verdim.

Tabi bunun için 3 ay beklemem gerekecek. 18-55 ve 55-300 kit lensleri ile olan paketi alacağım çıkış fiyatı 850 dolar 3 ay sonra 750 dolara iner sanırım.

Tarih: 21 Eylül 2009, 14:10 - İp: 85.***.**6.179
placebos
placebos (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşım ben k10d aldım ve gerçekten çok memnunum 950tlye hayyamdan bulabilirsin almayı düşünüyosan sana satıcınını iletişim numarasını verebilirm makinayla deneme çekimi yapılmış sadece tertemiz sıfırdan farkı yok makinelerinfiyatı da gayet uygun

Tarih: 21 Eylül 2009, 17:46 - İp: 92.***.**0.54
photom
photom (üye)
Sakarya / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben stüdyo fotoğrafçısıyım 2 seneye yakındır pentax k 10 d kullanıyorum 18-55 kit objektif ile orhan bükey den aldım. memnunum . reklam ve çok büyük ebat çkimlerin yoksa gereksiz fazla para bağlama. tabiri caizse pikap işini görüyo; sen tır almana gerek yok. yalnız şunu söylemem gerekiyo: türkiyede iki marka olmpusve pentax çok el değiştirdi. bu markalar yetim kalmış gibi bir durum gözüküyo. selamlar

Tarih: 21 Eylül 2009, 22:39 - İp: 78.***.**2.82
zgrdrtyl
zgrdrtyl (üye)
İstanbul / Amatör

Susruta sağolasın ama K10D düşünmüyorum aynı paraya (950 TL) Pentax K-X getirteceğim. Hem 0 makine olacak hem de yeni teknolojilerin kullanıldığı bir alet ayrıca video çekimi de olması benim açımdan bir artı.

Photom dediklerinin tümüne katılıyorum, makineyi yurt dışından getirteceğim için Türkiye şartlarına göre fazla para bağlamıyorum. Yeni çıkacak bir makine için fiyatı çok uygun bence K-X'in. Burda 2. el eski makineleri daha pahalıya satıyorlar. Çok fazla lens alacağımı da düşünmüyorum o yüzden Pentax markası beni zorda bırakmaz sanırım.

Tarih: 21 Eylül 2009, 23:32 - İp: 85.***.**6.179
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@zgrdrtyl varsayımlarla konuşup, olayı çok hatalı düşünüyorsun.. Yeni çıkan bir makine kör kuyuya atılmış bir taş gibidir.. Daha cihazın incelemesi bile yok.. Yeni teknoloji yaklaşımın çok yanlış.. K-X'in mükemmel fotoğraflar üreteceğini kimse garanti edemez.. Lens yaklaşımında cok yanlış.. Çok diil 2-3 ay sonra 70-300 Tele lens ve 50mm lensleri deliler gibi arayacağından cok eminim.. ve sonrasında macro tabi..

Tarih: 22 Eylül 2009, 10:04 - İp: 78.***.**4.5
zgrdrtyl
zgrdrtyl (üye)
İstanbul / Amatör

Puskas haklısın biraz varsayımlarla konuşuyorum dediğin gibi bir incelemesi yok henüz.
İstediğim özelliklerde ve kalitede bir makine olacağını umut ederek buna K-X e karar verdim. Fakat incelemeleri çıktıktan sonra haklısın fikrim değişebilir (umarım fikrimi değiştirmeyecek bir makine olmıştur).

Başlangıçta 2 lens bana yeter diye düşünüyorum. (18-55 ve 55-300) Yoğun çalışan biriyim sadece hafta sonları haşır neşir olabileceğim. Bu nedenle öğrenme sürecim biraz uzun sürecek. Bundan dolayı uzun süre lens ihtiyacım olmaz demiştim.

Tarih: 23 Eylül 2009, 10:39 - İp: 81.***.**3.67