ckayro
ckayro (üye)
Diyarbakır / Amatör

Başlangıç İçin Kafam Çok Karıştı

slm bu sitenin taptaze üyelerindenim fotoğrafçılığa yeni başlayacak biri olarak makine arıyorum bu siteye kayıt olana kadar fujifilm s1700 veya s1800 düşünüyordum (fiyatları bütçeme uygun)ama forumu okuyunca alırsam pişman olacaımı hissettim kafam çok karıştı canon 450d -100d veya nikon d3000 çok daha iyi gibi görünüor nikon d 3000 daha önde ama fiyatlarıda pahallı ne yapcm ben şimdi ikinci el temiz bir d 3000 bulabilirmiyim (bulursam ne kadar olur)yoksa biraz daha mı beklemeliyim (para biriktirmek için).gece ruyamda nikon d3000 görüyorum:D cevaplar için şimdiden teşekkürler

Tarih: 24 Temmuz 2010, 12:52 - İp: 88.***.**2.40
evren-
evren- (üye)
İstanbul / Amatör

Mesele şu; hep af' li lense bağımlı kalacaksınız. Piyasada 2. el değişik markaların bissürü lensi var. Gidip sigmada veya tamronda af' li lens mi arayacak nikon alan fotoğraf sever. Bide bu yönden bakın.

Tarih: 24 Temmuz 2010, 21:39 - İp: 94.***.**0.140
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aynen cok basit bir ornek canon alıp zuerıne fiyat/performans olarak dunyanın en iyi prime lensi 50mm f:1.8 alırsınız 200 lriaya.

aynı lensi nikonda 200-250 liraya alırsınız ve surpriz, af li kullanamazsınız.
diger markaların lenslerinden bahsetmeye gerek bile yok.

Tarih: 24 Temmuz 2010, 21:51 - İp: 217.***.**5.194
evren-
evren- (üye)
İstanbul / Amatör

Kesinlikle gaijin.

Mesela sony kullanan biri düşeş minolta lens buldu diyelim. Çok güzel performans alabilir. Ve hesaplıca. O yüzden nikon almak hiç mantıklı değil.

Tarih: 24 Temmuz 2010, 22:01 - İp: 94.***.**0.140
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nikon onceden d50 d70 serisinde af motoru kullanıyordu, neden kaldırdı sorusunu sormak lazım..
zaten dunyanın parasını veriyorsam hakkım olan bir ozelligin eksikligine neden katlanayım.ustelik bu ozellik eksik oldugu için cok daha buyuk maliyetlerin altına gireceksem?
hele hele cok daha iyi makineleri aynı fiyata alabilecekken neden gidip d3000 gibi bir model alayım, diger markalara gore artısı nedir? koca bir HİÇ

Tarih: 24 Temmuz 2010, 22:06 - İp: 217.***.**5.194
raulgs21
raulgs21 (üye)
Adana / Meraklı

ben en başta D3000 alacaktım.şimdi yazılanları okuduktan sonra iyi ki de almamışm diyorum.umarım aldığım makineden de memnun kalırım...

Tarih: 24 Temmuz 2010, 22:15 - İp: 92.***.**8.215
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500d cok iyi bir secim suphen olmasın.

buarada d3000 kullanıcılarıda sakın moral bozmasınlar, makinelerini seviyorlarsa en iyi makine odur, ancak gulu seven dikenine katlanır.

benim amacım, bu makineyi almak isteyenlere eksilerini anlatmak, yapmayın.
ileride bir gun eksikligini duyacagınız o an gelecek ve herseyın farkına varacaksınız.

bugun 100 lira daha pahalı diye diger modelleri eliyorsunuz ama yarın lens almaya geldiginde sıra fazladan 300-400 lira vereceksiniz, ve bu her lens için aynı oalcak.

Tarih: 24 Temmuz 2010, 22:28 - İp: 217.***.**5.194
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Herkesin hakli sebepleri var tabikide,ama fotograf kalitesi ve renkler konusuna gelince iste orda CCD sensore sahip D3000 in daha canli ve vivid renkler verdigini ve kit lensinin ,Canon kit lenslerden cok daha iyi oldugunu soyluyebilirim.Buda yeni baslayanlar icin pek cok arti ozellikdir.Fotografdaki renk olsun,isiklandirma olsun bu gibi hatalardada menu icinde RAW dosyalar icin duzeltme yapmaya imkan vermesi ayri bir arti.Lens olayinada fazla kafa patlatmaya gerek yok.50mm 1.8 yerine,35mm 1.8DX alirsin oldu bitti.Hemn hemen ayni fiyattalar.Turkiyede durum farkli ise bilemem ve acikcasi ben motorlu lensleri tercih ederim olmayanlara.Govde ile bir calisan motorsuz lensler genelde gurultulu lenslerdir...Ayrica ucuzluk konusuna gelince burda kiti ile 400 dolar civari.500D falan 550 dolarlarda ve 150 dolar bence onemli bir rakam...

#ozansan' tarafından 25.07.2010 09:06:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 09:00 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ekmek bulamazlarsa pasta yesinler / mary antoinette

50mm 1.8 yerine,35mm 1.8DX alirsin oldu bitti / ozansan

50mmf:1.8 =200 lira turkiye spot ( 95 dolar yurtdısı)
35mm 1.8DX = 400 lira turkiye spot (220dolar yurtdısı)

150 dolar bence onemli bir rakam / ozansan

basından beri anlatmaya calıstıgımı "onu bulamazsan sende sunu alırsın" diyerek acıklamıs ozansan.
neden 50mm varken gidip 35mmye 200 lira fazla verilmesi gerektiginide acıklar umarım. malum 150 dolar onun içinde onemli bir rakammış.

ve bu sadece tek bir lens için gecerli, alacagınız diger lenslerde bu rakam katlanarak artacak, sırf EKSİK BİR MAKİNE almanız onerildigi için.
cok merak ediyorum insanlara cok daha iyi makineler varken EKSİK MAKİNELER tavsiye ederken hiç vicdan muhasebesi yapılıyormu diye.

su vivid renk olayına gelirsek
canonlarda 7 derece saturation keskinlik kontrast arayı var.
arttırırsınız hepsini 3er birim cayır cayır fotograflarınız olur.
ha yok ben default istiyorum derseniz gider sony alırsınız, hem govdede titreşim onleme hem govdede af motoru olur hem fotograflar canlı olur.

nikon d3000 gibi EKSİK BİR MAKİNE onermeyin insanlara yazıktır gunahtır.
hele olmayan artılar yaratmayın,cunku bu makinenin piyasadaki diger giriş seviyesi modellerden bir artısı yok.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 15:37 - İp: 217.***.**0.228
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ben kit lensli makinalar arasindaki fiyat farkindan bahsediyorum siz Konyadan.Ayrica bahsettigim lensler arasindaki fiyat farkida burda sizin belirttiginiz gibi falan degil.Sadece 30 dolar oynuyor.Bahsettigim konular hala gecerli olmakla birlikte,sonucta isteyen diledigi makinayi alir.Mantiksiz bir alisveris olur falan deyip mantiksizlik yapmakda yakismiyor size bence."nikon d3000 gibi EKSİK BİR MAKİNE onermeyin insanlara yazıktır gunahtır" demenin hicbir anlami yok.Fiyatida eksik ise gunah degil bereketli bir alisveris olur kanimca.Degilsede unutun gitsin yazdiklarimi...

#ozansan' tarafından 25.07.2010 18:05:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 17:52 - İp: 221.***.**6.23
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

daha af motorunun ne işe yaradıgını bile bilmeyıp, burada okudugu abartılı ovgulerle gidip makine alıp, aldıgı daha ilk lenste focus yapamadıgını gorunce hayalkırıklıgı yasayanlara anlatın bunları.

D3000 eksik bir makinedir.
uzerinde nikon yazmasa bir kişi bile gidip almazdı hatta sizde boyle ovmezdiniz emin olun.

Tarih: 25 Temmuz 2010, 18:25 - İp: 217.***.**0.228