smrhlp
smrhlp (üye)
Antalya / Amatör

Başlangıç İçin Hangisi Uygun? (yardım)

Merhaba Arkadaşlar,

Başlangıç için 3 makine arasında kararsız kaldım, bana yardımcı olursanız çok sevinirim, çekim konusunda kendimi yetiştirmek istiyorum o yüzden iyi bir makine ile başlamak istiyorum. Aşağıda ki seçenekler uygun gibi göründü, sizinde önerileriniz varsa öğrenmek isterim..

Nikon D5000
FujiFilm HS10
Canon EOS 450D

Fuji'yi geniş açılı ve 30 x zoom özelliği olduğu için extra lens almaya gerek kalmayacak diye istiyorum ama dikkate almam gereken farklı yönler varsa bilginize ihtiyacım var.. Şimdiden hepinize tşkler...

Tarih: 28 Ağustos 2010, 15:30 - İp: 88.***.**0.24
murat_34
murat_34 (üye)
İstanbul / Amatör

Profesyonelliğe adım atmak istiyorsanız tabiki Canon 450D ile başlangıç seviyesi uygun olur. Ama unutmayın ki lensler bayağı bir bütçe isityor. Yani gerçi Canon bu konuda bira daha uygun sayılır diğer markalara göre. Belki makineye ödediğinizden daha fazla lense yatırım yapmanız gerekebilir.
Korkuttum galiba biraz sizi. Ama eğer fotoğrafçılığı seviyorum diyorsanız değer.

Tarih: 28 Ağustos 2010, 15:59 - İp: 88.***.**8.217
smrhlp
smrhlp (üye)
Antalya / Amatör

Cevabınız için teşekkür ederim hem makine hem lens almak başlangıç için biraz zorlayabilir o yüzden fujifilme daha sıcak bakıyordum ama markanın ne derece iyi olduğu konusunda hiçbir fikrim yok o yüzden çok kararsızım HS10 un özellikleri çok tatmin edici ama kalite konusunda nasıl bilemiyorum, bilgisi olan yada kullanmış olan varsa fikirlerini almak isterim..

Tarih: 28 Ağustos 2010, 19:25 - İp: 88.***.**0.24
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

30x zoom
allah askına ne yapacaksınız bukadar zoomu?
ayrıca fotograf kalitesini inanılmaz dusurecektir.
tavsiyem ya 12-15x gibi hatta cok daha iyisi 5-6x daha dusuk zoom veren makinelere yonelmeniz olacaktır.
butce ayıramayacaksanız dslr almak cok mantıklı degil.
cunku 18-55 size sadece kompakt makinelere kıyaslarsak 3x zoom sansı verecektir.
fazlası için 500-600 liraya yenı lens almanız gerekir.

Tarih: 29 Ağustos 2010, 01:09 - İp: 217.***.**5.65
smrhlp
smrhlp (üye)
Antalya / Amatör

optik zoom görüntüyü bozmaz diye biliyorum ama lensi el ile ayarlandıgı icin makinenin çabuk bozulabilecegini duydum sanırım en iyisi dediğiniz gibi yapmak, ilginiz icin tskler..

#semra555' tarafından 29.08.2010 10:37:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ağustos 2010, 09:17 - İp: 188.***.**4.168
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yanlıs.

dijital zoom fotografın bilgisayardaki gibi buyultulmesi işlemidir.
optik zoom ise mercekler yardımıyla buyutme.

dijital zooma gore optik zoom neredeyse kayıpsız buyutme/yakınlastırma saglar.
ancak zoom oranı arttıkca, lens ileri dogru zuar.
bu sensore giden ısıgın yolunun uzaması demek.
cok sayıda mercek içinden gecen ısık sensore varana kadar taibiki kayıp verecektir.
bu yuzden cok fazla zoomlu makineler sadece pazarlama hilesidir, kaliteyi dusurucu etkisi varır.

dslr makinelerdede en kaliteli zoom lenslerin maksimum 5-6 kat buyutme yapıldıgı gorulebilir.
zoomun lens uzerınde zoom halkası cevirerek yapılması bozulmasına neden olmaz buda yanlıs bir bilgi.

Tarih: 8 Eylül 2010, 21:06 - İp: 92.***.**2.60
smrhlp
smrhlp (üye)
Antalya / Amatör

peki bilgiler için tşk ederim.. henüz çok yolun başındayım, öğrenecek çok şey var..

Tarih: 9 Eylül 2010, 00:00 - İp: 88.***.**4.158
devrim1
devrim1 (Üye)
Kocaeli / Amatör

compak bir makina düşünüyorsanız kesinlikle canon araştırması yapın derim. ben çok araştırmış ve denemiştim.compak makinada canon sizi yanıltmaz.
hüsrana uğramazsınız paranızda boşa gitmez.

Tarih: 9 Eylül 2010, 08:36 - İp: 78.***.**4.61
muharrem26
muharrem26 (üye)
Diyarbakır / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 19 Eylül 2010, 13:44 - İp: 78.***.**2.145
  • 1