ertancogmen
ertancogmen (üye)
Denizli / Amatör

Başlangıç İçin D90’mı D7000’mi

Arkadaşlar,

Bu konu belki defalarca konu edilmiştir ama affınıza sığınarak soruyorum. Fotoğrafa 3ay önce başladım, elimde dslr like bir makina var. Dslr bir makina alacağım,

d90 için:
1.ilk üretimi eski, tahminen üretimi durabilir. Nasılsa d90 alınırsa 2-3 seneye kadar yenisi istenecek bu durumda 2.el fiyatı çok düşebilir.
2.Ben biraz sakarımdır. Polikarbonat gövde ne kadar dayanır bilmiyorum. Yaz kış fotoğraf çekmek istiyorum.
3.d7000'den fotoğraf kalitesi olarak çok geride olabilir.
4.Fiyatı daha uygun

d7000 için:
1.daha yeni teknoloji olduğu söyleniyor.
2.gövdesi daha dayanıklıdır umarım.
3.video çok umrumda değil ama çocuğumun ilk yıllarını daha kaliteli izlemek isteyebilirim.
4.fiyat farkı çok..1000tl

diye düşünüyorum. Alışverişi pek seven birisi değilim ve beni uzunu süre götürecek bir makina istiyorum tabi içimdeki bu ateş sönmezse..
Şimdiden teşekkürler

Tarih: 11 Nisan 2012, 13:16 - İp: 88.***.**4.238
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

İçinizdeki sönmeyeceği belirsiz hevesle D7000 gibi ileri seviye bir dslr almak biraz boşuna para harcamak oluyor. Sadece gövdesini bile 2000 TL den aşağı bulamazsınız ki buna yakışan bir lens ile birlikte en az 3200 TL. Gerçekten buna ihtiyacınız var mı sorgulayın. İleri seviye bir fotoğraf makinesi sizi iyi fotoğrafçı yapmaz iyi fotoğraf makinesi sahibi yapar. D7000 bu hobiye yeni başlayan amatörler için uygun değil. Hazır modları ve auto modu yok. Herşeyi kendiniz ayarlamak zorundasınız. Biraz ileri seviye kullanıcılar için uygun. Ayrıca her lens ile performansını gösterecek bir makine değil kit lens ile ancak D40x performansı verir. Yani iyi fotoğraf için iyi ve pahalı bir lens almanız şart bu makineye. Bu da çok ama çok masraflı olur. Paranız olması önemli değil bu parayla orta seviye bir dslr ve orta seviye iyi bir objektif alıp kalanınla aç bir yetimi doyurup sevaba girin daha iyi.

D90 zaten üretimi durdu. Artık üretilmiyor. 3-4 senelik bir makine olmasına rağmen hala talep edilen iyi bir cihaz. Bu yüzden 2.el fiyatı da fazla düşmez. Yukarıda belirttiğim orta seviye dslr tanımına uyan bir makine. Sağlam bir cihazdır yere yada duvara vurup kırmazsanız kolay kolay birşey olmaz. Yok yaparsanız zaten hangi makineyi alırsanız alın nafile. D7000 den kalite olarak geride değil. Aynı lens, aynı ayarlarla, aynı ortamda çekim yapın çıplak gözle bir fark göremezsiniz. Laboratuar testlerinde ufak farklar çıkabilir. Bu farklar çok büyük boyutlu baskılarda (posterde değil çarşaf) zar zor kendini gösterir. Bilgisayar ekranında (bu ekran 42" lik led tv de olabilir) kendini göstermez. Ama benim ruhum hasta kardeşim fotoğrafı büyütüp incik cincik yapar genede fark arar bulurum diyenler için de birşey yapılamaz. (Allah sıhhat versin)

Birde biraz araştırma yapınca D7000 in hatalı üretim olanları varmış. İlk serisi sanırım. Yeni çıkan makinelerde olabilir. Garantisi varsa düzelir yoksa (spot, republish, yurtdışı, güvenilmez 2.el) tabiri caiz ise girer.

Bu kadar açıklama kafi sanırım. Genede öneriyorum D90 + 18-105 VR ikilisini epey işinizi görür kanaatiyle ve kalın sağlıcakla.

#BADBOY79TR' tarafından 11.04.2012 18:01:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Nisan 2012, 17:07 - İp: 78.***.**5.40
ertancogmen
ertancogmen (üye)
Denizli / Amatör

Arkadaşlar,

İlginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.muhtemelen dediğiniz gibi d90 alınacak. Sağlıcakla kalın.

Tarih: 16 Nisan 2012, 15:01 - İp: 88.***.**5.36
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

D90 yerine D5100 + 18-105VR oneririm. D5100'de bir de odak motoru olsaymis satis rekoru kirarmis, o kadar iyi bir alet.

Tarih: 18 Nisan 2012, 00:41 - İp: 190.***.**0.15
  • 1