thebyrock
thebyrock (üye)
İstanbul / Amatör

Başlangıç (:

Selamlar herkese,
Fotorafçılığa mekar saldım. Hatta bunun için elektro gitarımı falan sattım. (: yani geçici bir merak değil. Fakat fazla bir maddiyetim yok. Nikon marka makine tavsiyelerinizi alabilirmiyim ? (:
Saygılarımla...

#thebyrock' tarafından 24.05.2010 12:27:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2010, 12:25 - İp: 78.***.**8.37
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Nikon veya Canon DSLR lara bak,hangisi daha ucuz ise kap bi tane.Compact falan alipda parani carcur etme aman...

Tarih: 25 Mayıs 2010, 12:07 - İp: 221.***.**6.23
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

500-600 e 2.el alabilirsin ama kesinlikle elden ve iyi bilen birine kontrol ettirip alman lazım. Yoksa ilerde çok sıkıntı yaşatabilir..

Tarih: 25 Mayıs 2010, 13:36 - İp: 78.***.**1.107
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

500-600 bütçeyle bence DSLR işine hiç girmeyin... DSLR-like'la başlamanız sizin için en iyi başlangıç olur.
Zira,manuel ayarlara alışır, çekim tekniğinizi geliştirir ve fotografçılığın hangi alanında devam edeceğinize karar verirsiniz bu süreçte.
Böylece, daha net bilgilerle, ihtiyacınıza yönelik br DSLR'ye geçiş yaparsınız ilerde.

Mesela panasonic fz35 ....

yeni uğraşınız hayırlı olsun...

Tarih: 25 Mayıs 2010, 15:36 - İp: 78.***.**7.145
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dslr-like daha sonra satılabilecek bir makine olmaz bence en iyisi biraz para biriktirip Canon EOS 450D alın ona yetmezse Canon EOS 1000D, ben 1000D kullanıcısıyım bir şikayetim yok, ilerde lens almanız gerekecek bunu unutmayın bir de onun için para biriktirebilirsiniz :D Nikon D3000 1000D ile kıyaslanabilir ama ben taraftar değilim, lens alırkende sıkıntı yaratacaktır. 2. el almaya karar verirsenizde dediğim gibi mutlaka çok iyi bilen biri yanınızda olmalı...

Tarih: 25 Mayıs 2010, 17:13 - İp: 78.***.**1.107
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Bencede hemen DSLR-like al sonra DSLR a gecis yaptiginda ben napmisim bosu bosuna kendimi resim cekiyor sanip aldatmisim diye gecen yillara kahrol.Yani DSLR-Like deniyor hala neyi var ise bu makinalarin tab oluyorum.Yani bana gore DSLR-like bir Ferrari kasasina,sanzimani 6 vites A,P,S,M falan harflerde var caf cafli hani,ama motor 1300 CC bayira gelince cekemiyo falan gibi bir durum!Motor kucuk olsun az yakarim,bilmeyenlerede havami atarim diyorsan hemen kap bi tane...

Tarih: 25 Mayıs 2010, 17:48 - İp: 221.***.**6.23
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

bu da ayrı bir komedi tarzı... Size DSLR-like almak ne kadar anlamsız geliyorsa, bana da 500-600 bütçesi olan birine, "biraz daha biriktir 450D al" demek okadar anlamsız.
neredeyse yarı yarıya fiyat farkı var yahu...

THEBYROCK, bir elektro gitarın daha varsa onu da satıver de, bir 450D, nikon 5000D falan al arkadaşım.
Sonra bir gitar daha satıp lens alırsın... şu an ki bütçen, bir CANON lens fiyatına tekabül ediyor.

Böyle mi demek lazım anlamadım...

herneyse, ben fikrimi savunmaya devam ediyorum.

Tarih: 25 Mayıs 2010, 17:57 - İp: 78.***.**7.145
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

designwish,
900-950 liraya 450D-1000D bulamıyorsan teknosa v.b. yerlerden çıkmıyorsun demektir, ki biraz dikkatli okursan 2. el almaya karar verirsen dedim 2 katı demişsin 1200 liraya 2.el 1000D alan varsa helal olsun ,1000D 800 liraya sıfır alınabilir. Dslr-like adına aldırılmaması lazım çoğu saçma sapan makineler ozansan'a katılıyorum ayrıca satarken alıcı bulamayacağını da düşünmek gerekir.

Komedi tarzı mı bilmem ama bu tür bir üslupla cevap vermeyeceğim

Tarih: 25 Mayıs 2010, 21:28 - İp: 78.***.**1.107
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

en iyisi biraz para biriktirip Canon EOS 450D alın

ona yetmezse Canon EOS 1000D

demişsiniz...

2.el mevzuu ise, son satırda...

boşverelim, tartışma yaratmak değil niyetim.
DSLR-like'ı ben de tercih etmem, çünkü ne tür fotograf çekeceğimi, ne için kullanacağımı biliyorum.

ben sunulan bütçeye göre alternatif sundum.
Like'ları bu kadar kötülemek de doğru mu bilmiyorum. Galeride ve internette like'la çekilmiş harika fotograflar var...

her neyse bunun tartışması defalarca yapıldı, yine açmak gereksiz olur.

Tarih: 25 Mayıs 2010, 21:59 - İp: 78.***.**7.145
mete_
mete_ (üye)
Yurtdışı / Amatör

Like ile elbette güzel fotoğraflar çekilir, hatta sıradan 100 150 liralık makinayla da çok hoş pozlar çekilir sadece like v.s. dslr yanlış geliyor bana ama doğrudan dslr ile başlayıp o kadar parayı makinaya gömmek doğru olur mu derseniz heves geçici değilse doğru olur. Çok sıradan kompaktlarla bile sıkılmadan çekimler yaptığım zamanları hatırlarım bence karar verdikten sonra eğer çok ileri gitmeyecek bir uğraş ise kompakt,like makinalara bakmak en doğrusu

Tarih: 25 Mayıs 2010, 23:19 - İp: 78.***.**1.107
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

oh bee nihayet anladık birbirimizi...

Tarih: 26 Mayıs 2010, 12:49 - İp: 78.***.**7.145