histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

Bahtsız Pentax =)

arkadaşlar bu pentaxın kötü kaderindenmidir insanların gözünde hep arka planda kalıyor birine pentax aldığımı söylüyorum adam burun kıvırıo.. kalkmış biri dioki d3'müş d300'müş 40d'miş illa nikon canon ...tamam bunlarda harika makinalar da paralarıda harika =)) pentax'ı niye arka plana atma çabasındaki insanlar ya da niye öyle görmek istiyorlar..bence pentax fullframe bi makina çıkardıktan sonra her türlü nikonla canon kafa kafayada çarpışabilicek bir makina...yanlışmıyım??

Tarih: 15 Eylül 2007, 03:18 - İp: 88.***.**2.208
arslanli
arslanli (üye)
İstanbul / Amatör

heryerde olduğu gibi bu platformda da pentax gerçeğini idrak etmek istemeyenlerde dolu....

cok anlamlı bir konu başlığı bencede...insanlar d3 canon mRkII nikon 5000 dolarlık makinalarını örnek gösterek nereye varmaya çalıştıklarını anlamak çok zor... bu iş fiyat performans karşılaştırması...

birde anlamakta hala zorlandığım..insanların o kadar lens takım taklavat alıp sonrada " abi ben tembelim jpg çekerim" anlayışı...

nasıl yani diyorum...o kadar para say sistem kur birde RAW çekme makina sana çeksin...şipşak... o zaman slr neden aldın derler adama...

bu iş emek işi düşünce işi...DSLR da green mod da çekim yapmak sadece başlangıç amatörleri için kullanılabilir...

lens yok diyenlere de en güzel cevap verilmiş... ama asıl bu piyasadan beslenen canikon kartelinin son nefesleri bence..sattıkları ürünlerin ne fiyata ne verdiklerini herkez görüyor ve bahane üretmeye devam ediyor...

1500 dolar makinaya ve bir set lense de onun 3 katı para veren bir adamın "ben jpg çekerim abicim" söylemlerini ciddiye almaya bile gerek yok bence çünkü kendi içinde tutarsız olanlarla tartışmak anlamsız...

birde Canikon taraftarları piyasadan satış oranları verip " bu kadar insan da hata yapmış olamaz gibi tutarsız bir mantık üzerinden yorum yapıyorlar...da onlara sormak lazım bu piyasanın % falancası Canon 350d gibi bir facia ile elde ettiğini..kit lensinin bile satışta olmadığı (bu bile yeter aslında ama) sormak gerekiyor...

evet bu bir araba satış platformu olsa Canon ve Nikon bir formula takımı olabilir ama bizler yollarda araba kullanan insanlarız ve d3 yada MrkIII e verecek paramız yok çünkü biz bu işten para kazanmıyoruz..bunu tartışanda yok ama..

iş genel kullanıma geldiğinde bu işten zevk alan fotoğrafı bir sanat ve emek işi olarak gören 1000 doların altında bir bütçe ile alınabilecek en iyi performansın Pentax ta olduğunu herkesin gormesi gerekli...

pentax bu sahanın ford fiestası kesinlikle değil...evet bir ferrari de değil ama kim o kadarı karşılayabilir ki...zaten fedef kitle belli...under 1000$...adamlarda bunun farkında

buradan teknik özelliklerini vererek herkesin bildiği teknik gerçeklere girmeyeceğim ama benim için pentax 1 numara ve hep öyle kalacak...

unutmadan...insanlar hala ortalıkta canikonların lens bolluğundan söz ediyor..bir firma düşünün habirre modellerinde farklı bir sistem kullanarak eski lensleri kullanmanızı engelliyor ve size masraf açıyor...tam bir kapitalist düşünce...Pentax sırf eski lenslerinizi kullanıbilmenizi sağlaması bile takdir edilmesi gerekirken bu nokta gözden kaçırılıyor bence...

umarım insanlar ne yapmak istedikleri daha net analiz ederler ve kendileri için uygun makine ve lens setlerini seçerler...

ben hergün yaptığım seçimin ne kadar doğru olduğunu hissediyorum ...eğer fotoğraf için emek vermek düşünmek ve zevk almak istiyorsanız bu makina size hertürlü altyapıyı 1000$ altına sunuyor. gerisi bence boş laf. herkese bol fotoğraflı günler diliyorum...

Tarih: 3 Ekim 2007, 00:53 - İp: 85.***.**3.93
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

#kad-ir' tarafından 03.10.2007 22:36:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2007, 21:00 - İp: 85.***.**8.22
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

arslanlı,
yazdıklarını çoğu öncelikli olarak benim yazımı hedef alıyor.
ben de sana cevaplarımı yazayım.

""heryerde olduğu gibi bu platformda da pentax gerçeğini idrak etmek istemeyenlerde dolu....
cok anlamlı bir konu başlığı bencede...insanlar d3 canon mRkII nikon 5000 dolarlık makinalarını örnek gösterek nereye varmaya çalıştıklarını anlamak çok zor... bu iş fiyat performans karşılaştırması...
birde anlamakta hala zorlandığım..insanların o kadar lens takım taklavat alıp sonrada " abi ben tembelim jpg çekerim" anlayışı...
nasıl yani diyorum...o kadar para say sistem kur birde RAW çekme makina sana çeksin...şipşak... o zaman slr neden aldın derler adama...
bu iş emek işi düşünce işi...DSLR da green mod da çekim yapmak sadece başlangıç amatörleri için kullanılabilir... """

istersen önce bir forumu oku, benim daha önce yazdıklarımı gör ona göre fikir sahibi ol. pentax ve sony sebebiyle piyasanın nasıl kırıldığını defalarca yazdık. gövdeden titreşim önleme sisteminin lens maaliyelerini azaltabileceğini belirttik ama verilen örnekler hep nikon ve canon'un vr-is'li ve olmayan lenslerinin fiyatlarını kıyaslamak, ama sıra pentax lenslere gelince bir tane adam gibi tele lens adı verilemiyor. nikon ya da canoncu değilim. minolta kullanıcısıyım ama ileride alacağım sistem büyük ihtimalle canon veya nikon olacak.
SLR alanın RAW çekmek gibi bir zorunluluğu yok. ayarınızı iyi yaparsanız hacim-kalite seçenekleri içinde en uygun jpegle direkt sonuç alırsınız. RAW benim gözümde beyaz ayar dengesinin zor olduğu yerlerde kullanılabilir. sadece ben değil, ken rockwell'in yazısını okursanız RAW'ın çoğu zaman lüks olduğunu yazar. A100'e D80'e 400D'ye bakın mükemmel jpegleri var. RAW çok marjinal katkı ekleyebilir.
bu işler düşünce işi, emek işi gibi ucuz edebiyat yapmanın da manası yok. herkesin aynı zamanı yok. amatörlükle ilgisi yok söylediğin şeyin. kendini raw çekerek daha pro hissedeceksen devam et. ama dpreviewdeki jpeg-eraw karlşılaştırmalarına bir bak. iyi algoritme sahip jpegler raw ile eşit kalite veriyor. yok makinanızın jpeginde iş yoksa haklısın raw çek. bir süre raw çektim ama iyi ayarlı jpegten çok farklı sonuç alamadım ve zaman kaybı olarak niteliyorum. ayarı iyi yapıp basıp geçmek varken...

""1500 dolar makinaya ve bir set lense de onun 3 katı para veren bir adamın "ben jpg çekerim abicim" söylemlerini ciddiye almaya bile gerek yok bence çünkü kendi içinde tutarsız olanlarla tartışmak anlamsız... ""

kendince yaptığın çıkarımlarını kendine sakla ya da daha usturuplu bir dille suçlamadan aşağılamadan yaz. objektif kriterin olmadan kafana göre suçlama. Para vermekle jpeg çekmenin tutarsızlığı nedir yazarsan sevinirim.

#drtamer' tarafından 03.10.2007 21:54:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2007, 21:27 - İp: 193.***.**2.10
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

arslanlı pentax hakkında yazdıklarına katılıorum çok çok iyi bir makina gerçekten ama nikon ve canona bu kadar sert eliştiride bulunman olmamış pek yani belki söylediklerin doğru belki yanlış ama bu kadar sert çıkışmana hiç gerek yok sonuçta senelerin makinaları.Raw konusuna gelince onixon güzel bir laf söylemişti bana Raw filmli makinalara göre kendi filmin banyosunu kendin yapmaktır dedi bende bişi eklim jpegde kendi filmleri verip tab ettirmektir bence...

Tarih: 4 Ekim 2007, 00:44 - İp: 85.***.**0.101
arslanli
arslanli (üye)
İstanbul / Amatör

yazım sırasında yanlış anlaşılmışsım sanırım... k10d ile de jpg çekim yapıyorum ve kesinlikle bir sorun yaşamıyorum benzer nikon yada canonlara göre gayet başarılı..yani kesinlike bu makinada raw çekilir başka bir modda çekilmez diyebir söylemimi olmadı buna bir açıklık getirmem gerekli...isteyen k10d yada canikon nakinasyla jpg çeksin..

ama bu kadar emek zaman lens para harcadığım bir alanda jpg ile kendini sınırlamak tutarsızlıktır bence...bunu anlatmak için bu değerler bile yeterli ...piksel başına 256 renk içeren 8 bitlik jpg fotoğraflarda raw dan 16 bitlik ve pisel başına 65000 renk içeren bir fotmata tercih ediyorsanız bu kadar paraya göre bence bu tutarsızlıktır...

ama sizin için bu yeterli ise ki arada sırada bana da yeterli oluyor..kimse size birşey demez şipşsk bir makina alın o zaman bu kadar bariz bir farkı görmemek bence olmaz..

örnek olarak yazımda sert bir üslüp olmuş eleştirilerine hak veriyorum ona biraz daha dikkat edeceğim...

örnek vermek gerekirse canikonların d350 yada nikon d50 de kullandım bence onlar da genel kullanımda işe yarıyor yani 3 4 sene önce kullandığım hacı murat131 gibi iş görüyor parçası ucuz heryere gidebiliyorum...ama kullanış zevki bir yere kadar ama memnunn kaldım mı kaldım..bu da onun gibi birşey..herkes lensleri ve 2 elini falan düşünüyor herkese hak vermek lazım ama kimse de hacımurat131 lerle sürüş zevkini ortaya koyamaz bu da onun gibi birşey...

ben foğraf çekerken herkengi bir kısıtlama ile karşılaşmıyorum k10d ile özellikleri gayet yeterli fiyatına göre lensleri de sorun etmiyorum eden varsa başka markalara tabiki bakabilirler..

birde ken rockwell abimizden alıntılar var eleştirilere temel olarak...bence şöyle söyliyim...rockwell e göre 35 mm bile amatör işi yani bizim dijtallerin daha ulaşmakta dzorlandığı bir nokta ...ona göre fotoğrafçılık orta format ve üstü ( ki ben de hak veriyorum) o yüzden RAW formatı gereksiz bulması gayet normal...amabunu jpg ile arasındaki farka bir temel olarak almanız bence gereksiz...kolayınıza geliyorsanız jpg çekmeye devam edin ama v12 bir ferrariye tüp takmak gibi bir düşünce olur bu bence..çok yer kaplıyor yda zahmetli gibi söylemler...

zaten ken rockwrll dinlersek bir tane 16-250 lens alıp takılalım en son onu öneriyordu o kadar çok lens taşımaktan baymış kendisi ki o kadar lens review dan ve para vermektende kurtuluruz...

bence bu yazının sonunda bu tip tartışmalar yerine herkes çektiği fotoğrafları paylaşsın fotğrafçeksin gerisi gerçekten gereksiz tartışma oluyor düşündkçe tanımadığım insanları kırdığım aklıma geliyor..hiç gerek yok bence..pentax canon yada nikon..hepsi birer araç ve bizi istediğimiz yere götürüyor ve bunu yaparken bize zevk veriyorsa görevlerini yerine geiriyorlar demektir....herkese boll fotoğraflı günler...

Tarih: 8 Ekim 2007, 11:10 - İp: 160.***.**3.93
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

düzeltme bizim çıktı 22/12bit

2 üzeri 8 yerine
2 üzeri 12 farkını

hesaplamak zor değil :D arada 4 rakam farkı yok :D

Tarih: 8 Ekim 2007, 11:38 - İp: 88.***.**2.193
arslanli
arslanli (üye)
İstanbul / Amatör

tabi canım ben 22 bit üzerinden raw formatı 16 bit tiff yapabiliyoruz photoshopta onda bile ne kadar fark oluyor onu anlatmaya çalıştım ...insanlar 12 ile 8 in farkını çok büyük olarak görmüyor ama farkı ortada biri 256 diğeri 65000 küsür

yani birinde 20 renk çıkartsanız kırmızı tonundan bu jpg de yüzde 10 una denk gelirken diğerinde %0.001 gibi bir rakkama denk gelir ki bunu anlamak istemeyen de anlamasıın zaten ne diyim...herkesin göz zevki kendine..

Tarih: 8 Ekim 2007, 12:16 - İp: 160.***.**3.93
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Farzedinki goreviniz geregi size verilen bir cihazla belli zaman araliklariyla olcum yapip kaydetmeniz isteniyor.

Size verilen olcum cihazinda okuyabildiginiz degerler 1 ile 1024 arasinda bir sayi. Ayrica size cihazin hassaiyetinin dusuk oldugu, olcumlerde arti eksi 8 birim sapma olabilecegi soyleniyor.

Bu durumda soyleyin bakalim siz kac bit uzerinden ornekleme yapiyorsunuz ?

Tarih: 8 Ekim 2007, 13:12 - İp: 81.***.**5.159
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

matemetikçi bulalım antika :D

Tarih: 8 Ekim 2007, 13:41 - İp: 88.***.**2.193
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1-1024 araligi 2 uzeri 10 eder, yani 10 bit. Fakat haasayeti bozan +/- 8 arali 16 eder, yani 2 uzeri 4. 10 bitten 4 dusunce geriye 6 bit kalir, 4 bit nafile.

AD converterin 22 bit olmasi iyi birseymis gibi gozukuyor ama pek bir etkisi yok, cunku dijital makinalarin gurultu esigi (az onceki problemdeki +/-8 sapma vardi yaa, isto gurultu oluyor) ancak 8 bitlik hassasiyete izin veriyor. Kisacasi o bitlerin cogu cope gidiyor.

Uzun lafin kisasi WB sorununuz yoksa doya doya JPG cekebilirsiniz, bosuna RAW ile ugrasmayin.

Peki profesyoneller ne yapiyor?

Hepsi ne yapiyr bilemeyiz ama en azindan Ken Rockwell'in ne yaptigini yazmis :

Oncelikle resmi cekim aninda adam gibi cekmeye ozen gosteriyormus. Bunu yapmak icin de henuz firsati varken mumkun oldugunca cok poz cekiyormus. Sonra bilgisayarin basina gectiginde elinde o kadar cok poz oluyormuski bunlari tek tek degil RAWdan cevirmek edit edecek vakti bile olmuyormus, en iyilerini seciyormus, digerlerini siliyormus.

Tabii iyi yere tezgah acmis yaninda kole niyetine asistan calistiran profesyoneller (merhaba Tamer) RAW cekebilirler, nasil olsa birileri onlar icin bu angaryaya katlanacak.

Tarih: 8 Ekim 2007, 14:29 - İp: 81.***.**5.159