fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

Bady Karşılaştırmaları...

Geçenlerde Mersin de Forum u gezdim, medya bölümünde fotoğrafmakinelerini inceleme şansı buldum, daha önce görmediğim makineleri ve lensleri inceledim. Tamamen tarafsız biri olarak makinelerin gövdelerini değerlendirmek istiyorum, belki eline hiç almamışlara yol gösterir.

öncelikle pentaks ı merak ettim, malum en ucuzu o , vizörünü çok beğendim, ama gövde o kadar da yakışıklı değil, bana pek cazip gelmedi, çünkü ileride canonları falan gördüm

sonra nikon d40x i ve d80 i aldım elime , çok güzel tasarlanmışlar , ama küçükler, neredeyse benim fuji kadarlar, onları da es geçtim...

sony lere baktım, hani şu "yıklımaz kale" olan onlarda da bir yakışıklılık sorunu var, pek cazip görünmüyorlar, hatta a700 ü aldım elime, vizör bölümü çok ilginç geldi, tuşların yerleri falan, çok karışıktı. önden de hiç güzel görünmüyordu, ama büyük ve ağır oluşu sağlamlık hissi verdi, bence sıkı bir gövde, ama nikon kadar yakışıklı değil

eveettt, en son platonik aşkım canonlara yaklaştım, tabii elime ilk olarak, 40d yi aldım, çok fazla söze gerek yok, üzerinde 17-40 L is mi vardı hatırlamıyorum, ama en son hatırladığım kardeşimin yeter artık abi, her yerine baktın ,biraz da biz oynayalım demesi idi yani muhteşem birşeydi...

en sona en baba yı bıraktım; 5d . ellerim küçüktür, ama hiç bu kadar küçük kalacağını hissetmemiştim, dev gibi bir makine, 10 dk elde tuttum omzum ağrıdı, üzerinde 24-105 L is vardı sanırım, viöründen baktım, muhteşem bir netlik, genişlik, makine godfather gibi en önde ve bence fotoğrafçılıkla uğraşan herkesin en azından bir kaç kez çekim yapması gereken bir alet... tamam dedim ben bunu alıyorum, hatta Burhan Altıntop gibi de bağırdım, "Benim lam buuu ! " dedim... kafamı aşağı indirdim, fiyatına baktım.

daha sonra güvenlik kameralarından benim çıkşta beklediğimi öğrenen babamlar, oradan beni aldılar, dudaklarım kurumş, umutsuz ve gözlerim nemli bir şekilde...

buyrun birkaç estantene ;

ben seçimimi 5d ve 24*105 le yaptım.fotoğraf sever olarak en çok o etkiledi beni. özellikleri ne olursa olsun, ff olması önemli bile değil, gövdesi ve vizörü çok güzeldi.

kardeşim ise mantık evliliği yaptı, nikon d40x ve 70-200 vr yi taktı üstüne. 4000 ytl sanırım bu ikisi, 5d nin yarı fiyatına neredeyse

sonuç olarak şunları söyleyeyim, gerçekten dslr almak, üzerine iyi lensler takmak benim gibi memur çocukları için bir hayal, belki öğretmenliğe başlayınca alırım, iyi lensleri ise emeklilikte ... bir çok yeni marka ile tanıştım, sigma, panasonic, olimpus gibi makinaları da elime aldım, benim için güzel bir geceydi, herkesin gidip makineleri eline alması, seçimini öyle yapmasını isterim, forumlardan oku oku kafan karışıyor, sonuçta hiç görmeden bir makine sipariş ediveriyorsun...

forumda çok fazla siyasi konu açıldı, makineler bölümünde de çok fazla mp, iso , titreşim önleme falan konuşuldu, ben farklı ve eğlenceli bir şeyler yazmak istedim, sonuna kadar okuduysanız teşekkür ederim, herkesin gönlünde yakışıklı bir gövde vardır, yazarsanız sevinirim...

#fujisever' tarafından 07.02.2008 13:06:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Şubat 2008, 12:59 - İp: 88.***.**6.203
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

canon un lenslerinin daha çeşitli ve daha uygun olduğunu gördüm, yani her kullanıcı ya uygun vardı... nikon ise çok kaliteli ve pahalı lenslere sahip, yani sadece üst seviye kullanıcılara yönelik...

bu tabiki çok bir değişken değildir, sigma, tamron gibi markalardan da ucuz ve kaliteli lensler tedarik edilebilinir...

Tarih: 9 Şubat 2008, 17:24 - İp: 88.***.**3.213
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

2 sene önce kanıma girmiş canon... şimdi 550d sahibiyim ... ama hayalimde hala bir tane 5d gövde var... yani ff makine...

ah ah... o zaman da atama bekliyordum hala bekliyorum...

Tarih: 20 Ağustos 2010, 21:56 - İp: 88.***.**1.135
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

5dye kaç liraydı hocam.
bide lensli fiyatımı lenssiz mi?

Tarih: 20 Ağustos 2010, 22:40 - İp: 78.***.**7.67
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

550d de iyidir hocam tabi kıyasladığınız makineye göre değişir. 5d ile 550d yi yan yana koyarsanız elbette 5d ağır basar gönül 5d ister tabi
ama 550dnin kötü olduğundan falan değil. 5d biraz lüx kalıyor hepsi bu

Tarih: 20 Ağustos 2010, 22:44 - İp: 78.***.**7.67
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

5DMII resimden gorebildigim kadari ile 6499 lira ve buna 24-105 dahilmi bilemiyorum.Eger degil ise yuh demekten baska birsey gelmiyor icimden.Japonyada 24-105 kit ile birlikte 3000 dolar civarlarinda...

Tarih: 21 Ağustos 2010, 05:55 - İp: 221.***.**6.23
malkocy
malkocy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Çin'de de aşağı yukarı Japonya ile aynı.. Zaten mesafe de kısa spotta aşağı yukarı aynıdır fiyat..

Tarih: 21 Ağustos 2010, 11:25 - İp: 58.***.**1.13
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

"o zaman da atama bekliyordum hala bekliyorum..."

Sen hala atama mı bekliyorsun yahu?Ben atanmışsındır diye düşünüyordum. Sanayii de amcanmıydı dayınmıydı onun yanında devam etsen şimdiye usta olurdun

Tarih: 21 Ağustos 2010, 12:51 - İp: 78.***.**9.139
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

o zaman dasaçlarımda beyazlar varmış... şimdi daha da arttı beyazlar...

Tarih: 21 Ağustos 2010, 17:27 - İp: 188.***.**9.19
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ve 3 sene sonra , 5d sine kavuşur fucisever

ama hala atama bekliyor, bu nasıl bir memleket yahu

Tarih: 16 Haziran 2011, 12:59 - İp: 46.***.**1.126