border.line
border.line (üye)
Kayseri / Meraklı

Aynasız Kamera Tavsiye

merhaba arkadaşlar, aynasız kamera tercihi konusunda kararsız kaldım. piyasada NIKON'UN V1 ve J1 modelleri PANASONIC'IN G3, GF2, GF3, GH2, GX1 modelleri OLYMPUS'UN E-P3 PEN, E-PL3, E-PM1, E-PL2, OM-D E-M5 modelleri PENTAX'IN Q Digital, K01 modelleri SAMSUNG'UN NX200 modeli SONY'NIN NEX-5N, NEX-C3, NEX-7 modelleri bulunmaktadır. bunlar içinden birini almak istiyorum. sizce alabiileceğim en başarılı olan model hangisidir. bütçe konusunda sorun yok. yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler...

Tarih: 19 Şubat 2012, 00:26 - İp: 46.***.**7.61
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Siz saymamışsınız ama 24x16mm'lik sensöre sahip dünya üzerindeki en iyi aynasız makina Fuji X100'dür. Tek sorun lensi sabittir, yani değişmeyen 38mm kaliteli lens vardır üzerinde. Fuji yakında bunun lensleri değiştirilebilen Pro-X1 modelini sürecek piyasaya. Madem bütçe sizin için problem değil Fuji ilk tercihiniz olmalı. Yalnız Fuji'ye sahip olabilmek için mali külfetin yanında biraz da zahmete katlanmanız gerekiyor çünkü Fuji'nin bu sınıfıntaki modellerini satana Türkiye'de hiç rastlamadım.

Sony ve Samsung 24x16mm'lik boyutlarıyla en büyük sensöre sahipler, dolayısıyla görüntü kalitesi olarak en iyisi bunlar olsa gerek. Yaygınlık, sistemin oturmuşluğu ve gelecek vadetmesi açısından Sony ilk tercih olmalı.

Panasonic ve Olympus, birazcık daha küçük micro4:3 standardında sensör ve lensler kullanıyorlar, Sony'den biraz daha küçük (lensle beraber), şık ve kullanışlılar. Gövdeden stabilizasyon imkanı sağlayan Olympus, Panasonic'ten daha iyi bir alternatif.

Yukarıda saydıklarımızdan daha küçük sensörü olan Nikon, Pentax vs. sistemlerine yatırım yapmak parayı çöpe atmakla eşdeğer.

Tarih: 19 Şubat 2012, 01:09 - İp: 88.***.**3.90
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Fuji x100 modelinin ISO performansı D90, 550D gibi modellerden üstün, söylemiş olayım

Tarih: 19 Şubat 2012, 01:12 - İp: 85.***.**8.157
oldies
oldies (üye)
Tekirdağ / Stüdyo Fotoğrafçısı

hocam ben şu anda Samsung un aynasız modelini kullanmaktayım 3 tane aynasız model kullandım nikon samsung bide sony kullandım bana içlerinde en iyi sony geldi nex 7 tavsiyem

Tarih: 19 Şubat 2012, 01:13 - İp: 88.***.**8.239
border.line
border.line (üye)
Kayseri / Meraklı

fujinin bu segmentte bir kamerası olduğunu bilmiyordum. genelde piyasada var olan modelleri saymaya çalıştım. ama sizin mesajdan sonra ufak bir araştırma yapınca makinanın compact kamera kategorisinde yer aldığının farkına vardım. sanırım lens sabit olunca o şekilde kategorize edilmiş.. lensleri değiştirilebilen bir makina ilk tercihim. sanırım sizin önerinize göre hali hazırda alınabilecek en başarılı kamera sony ve sanırım en güncel modeli olan nex-7.. birde fujinin pro x1 in yakında çıkacağını ifade etmişiniz. böyle bir durumda pro x1 i beklemek mantıklı mı? son olarak genelde aynasız kamera konusunda panasonic ile ilgili çok fazla olumlu yorum okudum. tavsiye konusunda yardım almasam sanırım gider bir panasonic alırdım diye düşünüyorum. panasonic in bu kadar yaygın olmasının olumlu yorum almasının sebebi nedir.

Tarih: 19 Şubat 2012, 01:28 - İp: 46.***.**7.61
border.line
border.line (üye)
Kayseri / Meraklı

bu arada fuji x-pro 1, 20 mart da 1700 dolara satışa çıkıyormuş

Tarih: 19 Şubat 2012, 01:32 - İp: 46.***.**7.61
oldies
oldies (üye)

panasonic biraz fiyat olarak avantajlı galiba başka bi şeyini göremedim avantaj olarak

Tarih: 19 Şubat 2012, 01:47 - İp: 88.***.**8.239
border.line
border.line (üye)
Kayseri / Meraklı

evet fiyat konusunda biraz avantajı var diğer kameralara nazaran. şimdi nex-7 hakkında araştırma yapıyorum bir yandanda çıkacak olan x-pro 1 hakkındaki yorumları inceliyorum. lens yelpazesi nasıl olacak. 1700 dolar vermek mantıklı mı? vs...

Tarih: 19 Şubat 2012, 01:50 - İp: 46.***.**7.61
oldies
oldies (üye)

hocam birazda maddi mesele diyosanki benim bütçem belli ozaman ono göre bi model bakarsın ama almışken tam olsun diyosan hernekadar samsungdan memenun olsamda derimki sana sony al çünkü gördüm arasındaki farkı hem diğer aynasıslara nazran lensini daha yaygın buluyorsun

Tarih: 19 Şubat 2012, 02:00 - İp: 88.***.**8.239
sateslier
sateslier (üye)
Aydın / Amatör

Sony Nex 7 kullanan biri olarak kesinlikle tavsiye ederim. Fotoğraf makinalarının Iphone'u diyebilirim. Öyle özellikleri varki ,insan başka cihaz taşımak istemiyor. En basiti, isterseniz sadece ortamda yer alan kırmızı, isterseniz mavi, isterseniz yeşil nesneleri renklendirip gerisini siyah-beyaz çekebilmeniz gibi... Vizörde isteğe bağlı olarak açabileceğiniz su-terazisi inanılmaz işe yarıyor. İster yatay,isterseniz dikey kadrajda su terazisini kullanarak hatasız kareler çekmek mümkün. Yeni Zeiss Sonnar 24mm F/1.8 ve Sony E 50mm F/1.8 OSS ile birlikte süper bir set olur. Nex serisinin eksikliği hissedilen çok kaliteli bir "tak-gez zoom lensinin" de 2012 içinde veya en geç 2013 başlarında duyurulacağı biliniyor. Fotoğraf kalitesi için sadece "inanılmaz" diyebilirim.

Burayı incelemenizi öneririm:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/NEX7/NEX7RAW.HTM

Tarih: 2 Nisan 2012, 15:57 - İp: 194.***.**8.240
sateslier
sateslier (üye)
Aydın / Amatör

Sony NEX 5N'yi unutmamak lazım. İso perfonmansı inanılmaz. Sony'nin Nex 7 ve Nex 5n modellerinin sınıflarının en iyileri olduğunu düşünüyorum. Sony E 30mm macro, Sony 50mm F/1.8 OSS, Zeiss 24mm F/1.8, Sigma 19mm F/2.8 ve Sigma 30mm F/2.8 EX DN lensleri bulmak, en azından getirtmek mümkün. Yeni adaptör LA-EA2 ile tüm Sony ve Minolta lenslerin Autofocuslu kullanılabilmesi başlı başına bir ilk. Manuel olarak, Leica M, Leica R lensleri de adaptör ile kullanabiliyorsunuz. Dana doğrusu Nex ile kullanılamayan bayonet yok gibi... Samyang 8mm f/3.5 Fisheye (Sony NEX) lens ile balıkgözü de çekmek mümkün. Samyang'ın bu lensi, notu çok kıt olan ve Canon 24-105mm gibi en çok kullanılan bir lensi bile beğenmeyen Photozone'dan olumlu puan almıştı. Fiyat-perfonmans açısından 5 de 5.

http://www.photozone.de/sony-alpha-aps-c-lens-tests/665-samyang8f35nex

http://www.dpreview.com/news/2012/01/10/SigmaDigitalNeo

http://sonyalphanex.blogspot.com/2012/03/sony-nex-7-135mm-lens-battle-part-1.html

http://www.imaging-resource.com/PRODS/NEX7/NEX7A.HTM

Muhtemelen 2012 içinde duyurulacak olan G serisi standart zoom lens ile Nex serisi bir boşluğunu kapatmış olacak,

aşağıda bu lensin prototipini görebilirsiniz:

http://www.photographybay.com/2011/01/08/7-new-sony-nex-lenses-coming-in-2011-2012/

Tarih: 2 Nisan 2012, 16:30 - İp: 194.***.**8.240
  • 1