ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Arw Dosyalarının Cs2’de İşlenmesi

Sonycileri ilgilendiren bir mesele olduğundan , konu Sony bölümüne taşınırsa iyi olur.

ARW Formatlı fotoğraflarınızı CS2’de işlemek için fotoğraflarınızı DNG formatına çevirmemiz gerekiyor.

Programı bu adresten indirebilirsiniz: http://rapidshare.com/files/258833768/DNG_Camera_Raw_4_4_1.zip

Sürümün desteklediği makineler

• Sony A200
• Sony A300
• Sony A350

Öncelikle işlemek istediğimiz ARW dosyalarını bir klasör içersinde toplayıp programı çalıştırıyoruz.Daha sonra dönüşüm işleminin kaydedileceği bir klasör oluşturuyoruz.

Programı çalıştırıyoruz.

Adım 1: Dönüştürülecek fotoğrafların bulunduğu klasörü seçiyoruz

Adım 2: Dönüştürülen fotoğrafların kaydedileceği dosyayı seçiyoruz.

Adım 3: Dönüştür butonuna tıklıyoruz.

Artık fotoğraflarımız sıfır kayıpla dng formatına çevirldi. Photoshopta RAW olarak işliyoruz.

Eğer Raw için sunulan düzenlemelere ek olarak photoshopta farklı düzenlemeler yapacaksak tif olarak kaydediyoruz. Böylece fotoğraflarda kayıplar oluşmuyor.Tif formatına çevirdiğimiz fotolarada gerekli rötuşları verdikten sonra jpg olarak kaydediyoruz.

Ben işlediğim fotolardan oldukça memnun kaldım ve artık kolay kolay jpg çekeceğimi sanmıyorum. Kimisi zahmet olarak görebilir bence çok zevkli oluyor.

#ocanic' tarafından 23.07.2009 09:05:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Temmuz 2009, 22:50 - İp: 88.***.**5.7
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

CS2 de RAW eklentisi yüklüyse ARW dosyaları zaten aynı pencereyle açılıyor ve işleyip photoshopla bağlantılı kayıt yapılıyor.
DNG ye dönüştürmenin bir yararı üstünlüğü var mı? Daha dolambaçlı yol olmuyor mu?

Tarih: 23 Temmuz 2009, 06:57 - İp: 81.***.**3.187
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

@merson , ben sony a300 kullanıyorum ve sadece bu yöntemle rawları açabiliyorum.

Tarih: 23 Temmuz 2009, 08:40 - İp: 78.***.**6.243
  • 1