osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Amerikan Malına Talep Patlaması

Bildiğiniz üzre hepimiz ülkemizdeki satıcıların fiyat politikasından memnun değiliz.Amerikada bilhassa 3 liralık mal,burada 5 liraya satılmakta.İşte bu sebeple azımsanmayacak sayıda kişi,amerikadan garantisiz malı göze alarak getirtiyor.Türkiyede 1500ytl ye satılan malı yabancı sitelerde görüp 1000ytl ye alan insanlar,sıfır makinada sorun olmaz mantığıyla hareket ediyorlar.Arkadaşlar garantili aldığımız bir cihazı kendi hatamızdan kaynaklanan bir sebeple bozarsak,kullanıcı hatası sebebiyle garanti kapsamı dışında kalıyor.Yani bir fotoğraf makinesi yere düşmediği,içine su almadığı vb.iyi bakıldığı müddetçe bozulmaz değilmi?Peki o taktirde yurt dışından gelen makinanın çalışır durumda olması yeterli değilmi?Sonuçta ona iyi bakmak istersek bir sorun olmaz.Bu konuyu tartışalım diyorum.Avantaj ve dezavantajları değerlendirelim.Bu şekilde satın almak isteyen insanlara yol gösterelim.

Tarih: 8 Mart 2006, 00:01 - İp: yok
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

eskiden hep garantili mal arardım
artık bende kazık yemekden bıktım
h5 siparişi verdim 500 USD ye (650 YTL) maloluyor.
Türkiyede H1 bile 900 YTL civarında.. h5 kesin 1300 YTL civarında olur. yazık değilmi neden bu kadar kazık yiyelim..
Benim garantisiz bir a 70 im vardı düşürdüm objektifini kırdım.. erkayalar objektifi değiştirdi.. makinenin 1/3 fiyatına..
boşverin garantisiz alın.. bu riske değer

Tarih: 9 Mart 2006, 21:35 - İp: 85.***.**5.143
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

gönül isterdiki makinalarımızı bu güzel ülkemizden alalım. paralarımız dışarıya gitmesin. ama olmuyor işte. dışarıdan makina alanlara söyleyecek bir sözüm ne yazıkki yok , olanlar biraz düşünsünler istiyor gönlüm.

Tarih: 9 Mart 2006, 21:52 - İp: 85.***.**8.209
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Paralar dışarı gitmesin diyorsunuz.. İyi, güzelde Nikon, Canon. Fuji, Sony... ne olursa olsun para ülkemze gitmiyor ki. Japon'a yarıyor..

Biz yapabilsek keşke de kendi malımızı kullansak. O zaman mantıklı olur. Ancak şu anda mantıklı değil.

İçim sedece Türkiye'ye vergi ödemediğim için rahatsız. Onun dışında italatçı firmasıymış, satıcısıymış (fiyatlar arasında bu kadar fark olduktan sonra) açıkçası pek de umurumda değil.

Tarih: 9 Mart 2006, 22:18 - İp: 88.***.**4.232
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bunun arası yokmudur arkadaşlar.
YURTDIŞI-----------YURTİÇİ---------OLMASI GEREKEN

CANON s2 500-600YTL---------900-1000YTL------700-800YTL
FUJİ 9500 800-900YTL---------1300-1400YTL-----900-1000YTL
NİKON D70S 1200-1400YTL------2200-2300YTL-----1400-1500YTL

Bana kalırsa ülkemizdeki satıcılarda kar etmeli ancak faiş fiyatlarla satış yapmamalılar.Sonuçta birçok kişinin garanti yüzünden çekince yaşayıp yurtdışından cihazı getirtemediklerini gören satıcılar,bu yüksek külfeti son kullanıcıya yükledikçe yüklüyorlar.Ve türkiyedeki satıcıların,bizim yurtdışından aldığımız fiyatlardan bile daha düşük fiyata makinaları aldıklarını sanıyorum.Çünkü toptan alım yapıyorlar.Karlarını gelin siz düşünün.Bir koy iki al...

Tarih: 9 Mart 2006, 22:35 - İp: 85.***.**2.141
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de Yurtdışı Diyorum....
Bu zamana kadar birçok makine getirdim bir problem çıkmadı çok şükür. Türkiyedeki servis politikasını göz önüne alırsak Dışarıdan getirtmek daha mantıklı.
Ayrıca şunu da söyemeliyimki yurtdışı ile Tüğrkiye arasındaki fiyat farkı model büyüdükçe büyüyor. Kompakt makinelerde bazen pek fiyat farkı olmazken DSLR de büyük fiyat farklari ortaya çıkıyor...

Tarih: 10 Mart 2006, 09:40 - İp: 85.***.**4.204
aliuysal
aliuysal (üye)
Muğla / Amatör

selam arkadaslar,

Su ana kadar 3 makinam oldu ve hepsini yurt disindan aldim.Minolta Dynax 7xi, Minolta 7i ve Fuji s9500.Minoltalar hala kapi gibi saglam.Fujini ayar tekerlegi bozuldu.Fuji film Turkiyeden mustafa bey yardimci olacak.Ama garantisi burada gecmiyor.Cok abes bir rakam cikmazsa burada halletdirecegim,yoksa bir arkadasla Amerikaya yolluyacagim.Ben yinede yurtdisi derim.

Tarih: 16 Mart 2007, 19:09 - İp: 88.***.**8.192
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

garantili olarak d70s aldım. Çalındı Yani garanti pek ugurlu gelmedi.

Garantisiz mallara sanırım hırsızlar pek ragbet gostermiyor.. Şu an aldıgım cogu makina -kamera vs. yurtdısı almaya çalışıyorum.

Türkiye den gecne yıl video capture kartı aldım snazzi marka. Birincisi ürün ellerinde kalmadıgı icin muadili bir ürün gonderiyorlar. İKincisi ise ürünün bozuk oldugunu bir turlu anlatamdım. SOnucta 250 dolara aldıgım parcayı kaldırıp yere çalma rehabiltasyonunu yasadım.

Sinir bir durum.

Tarih: 16 Mart 2007, 19:27 - İp: 88.***.**7.33
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Ben yurtdışını destekleyenlerdenim...Hatta 900 dolar net ödenerek k10d em 18-55 le alındı 22 sinde burda nasipse...Garantiyi falan hiç düşünmedim bi sorun olursa 50-100 ytl arası kargo ile geri gönderir oradaki garantisi ile işi çözerim diye düşündüm.Hatta ps3 vs de aldırdım.Burada 1500 ytl civarı olacağı söyleniyor ps3 ben 599 usd ödedim.Eğer ki güzel ülkeme zararım oluyorsa üzgünüm.Buzdolabını lüks tüketim ürününden sayarken düşünselerdi.Eğer ki milletime katkısı olacağını bilsem iki katı fiyatına burdan alırdım.Ama verdiğimiz vergilerle aynı kaldırımı her yıl kırıp yenilerken müteahitlere peşkeş çekerken vergi kaçakçısı damgası yemek durumunda kalsam bile yüzüm kızarmaz..(Belediyenin mühendislerinden birine bizim hemen yan tarafımızdaki yolun neden her sene yeniden taş döşendiği sorulduğunda ''e o zaman öbür müteahhit ne yiyecek demiş''...Olay bir yakınımın başına geldi belki laf arasında söylenen öylesine bir söz olabilir ama doğruluk payı yok mu sizce??)

Tarih: 16 Mart 2007, 19:30 - İp: 88.***.**7.231
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Eğer servis konusuna da değinmek gerekirse beko da köklü ve yerli bir kuruluş değil mi...(Allah düşürmesin.)(philips servisinde kavgalık oluyodum)Türkiye de hangi marka olursa olsun çalışanlar va kafalar aynı olunca değişen bişey yok.Mesela pentaxın servisi de beko cu muharrem olacak nasılsa

Tarih: 16 Mart 2007, 19:35 - İp: 88.***.**7.231
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

yurtdışı alışveriş yapma yani yakını dışarda olma konusunda oldukca şanslıyım .avrupanın her ülkesinde vede amerikada tanıdıklar var.ama ayrıca afedersiniz bende cenabet şansıda var...yani bozuyorum okadarda iyi bakmama ragmen oyuzden garantili almayı tercih ediyorum.daha gecenlerde ıpodum açılmadı birtürlü ,yolladık adamlar yenisini yolladılar pek bi sevindimi.canlarım benim [>:D

Tarih: 16 Mart 2007, 20:26 - İp: 81.***.**1.62