cag_a_tay
cag_a_tay (üye)
İstanbul / Amatör

Amatörlükten Profesyonelliğe- D300/ D700

Sevgili arkadaşlar merhabalar,

Amatörlükten profesyonelliğe geçmek üzereyim. İlk etapta zaten var olan işime ek olarak, daha sonradan ise kalıcı işim olarak fotoğrafçılık sanatını icra etmek istiyorum.

Uzun bir süredi D90 kullanıcısıyım ve artık bu body' mi yedekte tutmak kaydı ile üst segment bir cihaza geçmek istiyorum.

Özellikle doğum ve gelin-damat çekimi ile uğraşacağım. 4000$ civarında da bir bütçem olacak.

Amerikadan alışveriş yapmak istiyorum.

Portre fotoğrafçılığı ile ilgilnediğim için bana iyi bukeh verebilecek ve aynı zamanda hızlı da olacak lensler de almak istiyorum. Almayı planladığım ürünlerin neler olduğunu buraya yazmak ve fikirlerinizi almak istiyorum...Doğru karar vermişmiyim..veya bu bütçeye ne tavsiye edersiniz bunları öğrenmek istiyorum..

Not: Nikon D90' ımı yedek olarak tutacağımdan, ayrı ayrı lensler almamak adına Canon düşünmüyorum...ama mantıklı bir fikir olursa bunu da düşünebilirim.

Zaman içinde almayı planladığım lensler bunlar(ki yanılmıyorsam hem FX hem de DX body'ler ile uyumlular);
Sigma 10-20
Sigma 24-70mm f2.8 if ex dg hsm (bunun yerine prime lensde olabilir ama 24-70 aralığını kullanabilme fikri daha cazip geliyor + prime lens olarak nikon 50mm f1,8 bende mevcut.)
Sigma 70-200mm f2.8 ex dg macro hsm ii

Geriye kalan ıvır zıvır zamanla toparlanır..yani battery gripmiş..kumandaymış v.s....

Şimdi gelelim BODY olayına...

Yani gönül D700 istiyor...ama FF bir body'e sigma değil de nikon daha çok yakışır diye düşünüyorum...gerçi yukarıda saydığım lenslerin de çok iyi olduğuna inanıyorum...ama...D700 yerin, her ne kadar aynı segment olmasa da D300s almam daha mantıklı olabilir mi acaba diye düşünmeden de edemiyorum.

Büyük boy baskı almayacağım...gelin damat çekimleri için dış mekan düşünüldüğünden yüksek ISO problem değil..D300s işime yarar derken..yeni doğan veya bebek fotoğraflarında flaş kullanmayacağım aklıma geliyor...ve acaba f2,8 diafram gren yaratmayacak kadar yüksek ISO' ya yeter mi diyorum ve bu sebepten D700'ü düşünüyorum..Artı iki cihaz arasındaki fiyat farkına harici flaş alabilirim.

Anlayacağınız aklım çok karışık.

Olabildiğince çok detay vermeye çalıştım. Niyetim birbirinden segment olarak farklı iki makineyi karşılaştırmanızı istemek değil...Sadece sıraladığım ihtiyaçlarım doğrultusunda bana önerebileceğiniz cihazları sorgulamak

Şimdiden yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

#cag_a_tay' tarafından 19.04.2012 20:45:04 tarihinde düzenlendi.

#cag_a_tay' tarafından 19.04.2012 20:45:23 tarihinde düzenlendi.

#cag_a_tay' tarafından 19.04.2012 20:45:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2012, 17:59 - İp: 217.***.**2.85
gonulce
gonulce (üye)
Bursa / Amatör

bende sanırım sizin arkanızda yürüyen gelecek doğum fotoğrafçısıyım... sizin yolunuz benim için de önemli bende şimdilik nikon d90 ile başlayacağım, şimdilik 18*105/3,5 lik lens şimdilik işimi görür diye düşünüyorum

Tarih: 19 Nisan 2012, 19:44 - İp: 176.***.**0.183
cag_a_tay
cag_a_tay (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdiden bu yolculukta sana başarılar diliyorum gonulce...Umarım herşey gönlünce olur..Söylediğin makine ve lens bende de var ve inan yeter de artar bile..bas çek fotoğrafçılık yapmaktansa...üretken olmaya...karelere sanatsal değer katmaya yoğunlaşmanı tavsiye ederim. Bol bol da okuyup araştırmanı...fotoğraf izlemeni..v.s

Tarih: 19 Nisan 2012, 20:49 - İp: 217.***.**2.85
kemalriza
kemalriza (üye)
Ankara / Meraklı

4.000 dolarlık bütçeniz var.
Amerika'dan alacaksınız...
Bence almanız gereken donanım belli: Nikon D700 ve Nikon 24-70mm 2.8

Tarih: 19 Nisan 2012, 22:22 - İp: 141.***.**9.139
cag_a_tay
cag_a_tay (üye)
İstanbul / Amatör

Cevabınız için teşekkürler KemalRıza Bey,

..ama 4.000$' lık bir bütçemin olması mıdır D700' ü seçmeme sebep...yoksa istediklerimi gerçekleştirebileceğim tek seçenekmidir bu?

Param var diye, pahalıysa iyidir düşüncesi ile ürün almak istemiyorum...kaldı ki bu yorumumu sizin bunu kastederek bana cevap yazdığınızı düşündüğüm için kesinlikle söylemiyorum.

Bir kere Nikon 24-70 f/2,8 varken Sigma' ya bakmamak için iyi bir sebep...Yüksek ISO başarısı için D700 mükemmel tercih...ama gerçekten 4.000$' ı FF bir body + bir mükemmel lense yatırmak yerine DX makine ile 2 mükemmel lense yatırmak salaklık mı olur?

#cag_a_tay' tarafından 19.04.2012 22:30:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2012, 22:30 - İp: 217.***.**2.85
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Para kazanacaksanız eğer, Nikon D 700 ve Nikon AF-S 24-70/2.8G alacaksınız...Türkiyede maliyetleri eger garantili alırsanız 11.000 TL civarında..spot alırsanızda 9000-9500 TL civarı...dolar cinsinden 5000$ dolar civarı....simdi nikon D 700 un çektiği fotografları yakındna gören birisi olarak özelliklede nikonun bu lensi ile, para kazanılan profesyonel bir iş yapıcaksam, hiç başka bir şeye bakmam...sıfır grenle çalışmak varken, gidip az yada çok grenli bir makine ile neden çalışyım ki??amatörler için D 90 ile iyi bir veya 2 lens yeterlidir.. tak omzune fırla dışarı...nikon d700 zaten eskidi bile..d 800 çıktı şimdi...profesyonel makina diyince canonda 5D markII ve üzeri., nikondada D 700...ve üzeri....tabi iş olarak çok titiz değilseniz , oratalama kalite bana yeter zamanım var fotoşoptada ugrasırım felan, grenler baki kalmak şartı ile D90 ve iki iyi lens ki aynı hesaba gelecektir , işinizi görür...

Tarih: 20 Nisan 2012, 09:31 - İp: 88.***.**4.24
cag_a_tay
cag_a_tay (üye)
İstanbul / Amatör

Anladım k.etkisi,

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

Saygılarımla,

Tarih: 20 Nisan 2012, 09:49 - İp: 95.***.**5.11
  • 1