minder
minder (üye)
Ankara / Amatör

Amatör Bir Fotoğrafçıya Öneri

Arkadaşlar amatör bir fotoğrafçıyım, bir proje üzerine türkiyedeki tarihi yerlerin fotoğraflanması için bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyoruz. Aralık ayında yapacağımız japonya gezisi için bir kaç ürünü önceden inceledik. Eğer yanlış ürünleri karşılaştırıyorsak ve bu konu hakkındaki bilgisizliğimizi önplanda tutarak bizi yönlendirirseniz seviniriz. Biz Nikon d80 almayı planlamıştık ilk başta ama bazı kişiler canon alın diye kafamızı karıştırdı. Bizde japonya piyasasına göre d80 ve canon EOS Kiss digital x modeli arasında kararsız kaldık.

Nikon d80 body + AF-S DX 18-135G Fiyatı 159,800 yen yani 1885 YTL

Canon EOS Kiss digital x body + EF-s18-55mm 109,800 yen yani 1295 YTL

diğer bir canon seçeneğide üstteki özellikler + ikinci bir lens olan EF55-200mm kit oluşturmuşlar bu lens + üstteki body ve lens hepsi birden 132,800 yen yani 1567 YTL

bu üç seçenekte veya başka ürünlerde %10 indirim söz konusu. Eğer yanlış ürünleri karşılaştırıyorsak veya önerebileceğiniz başka bir ürün varsa lütfen bizimle paylaşın. Teşekkürler

Tarih: 17 Kasım 2006, 16:07 - İp: 81.***.**3.25
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selamlar.. foruma hosgeldin minder..

kimler aklini karistirdi?.. bosver sen onlari hic dinleme diyecegim ama 400d'nin yani kiss digital X'in de fiyati cok makul goruluyor..
sana tavsiyem kit lenslerinden ziyade farkli lenslere yonelmen.. 18-135 de 18-55 de cok iyi degiller.. d80 ile 18-70 ne kadar mesela?

Tarih: 17 Kasım 2006, 19:35 - İp: 86.***.**0.120
minder
minder (üye)
Ankara / Amatör

d80 body+18-70G 1760 ytl görünüyor. 18-70G lens AF-S DX 18-135G bundan daha ucuz görünüyor hangisi daha gelişmiş bilmiyorum.

Tarih: 17 Kasım 2006, 21:58 - İp: 81.***.**3.25
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

daha gelismis gibi bir ayrima gitmek pek de dogru olmaz..
kanimca, 18-70 cok daha iyi bir lens.. bu konuda dpreview forumlarinda cok uzun konusuldu, halen de konusulmakta..
bir baska alternatif de sigmanin yeni cikardigi 17-70mm lensi.. 1:2 oraninda macro yap[abilme kabiliyeti var lensin, bu da bir arti olabilir sizler icin..
genel olarak sigma 17-70'in, nikon 18-70'den daha iyi oldugunu soyleniyor.. cok daha keskin bir lens.. ve diyafram acikligi olarak da avantaji var.. ve dedigim gibi 1:2 oraninda macro..

Tarih: 17 Kasım 2006, 22:30 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Minder selamlar.Bence makina olarak D80,lensler olarak ise Canon üstün görünüyor.Buradan çıkan sonuç her ikisi de kalite sunuyorlar sonuçta...

Ya Canon 400D ve üzerine L serisi lensler alacaksınız.Sigma 17-70mm de olur aslında fakat en iyisi L serisi Canon lensler fakat fiyatları yüksek.

Yada D80'in yanında mesela Nikon yada Sigma'nın titreşim önleyicili 18-200mm lenslerinden almak.

Aslında sizin daha önce DSLR kullanmadığınızı göz önüne alarak söylemem gerekirse(olmayabilirsiniz de),
D80+18-200mm ideal bir seçenek.Lens değiştirmek zorunda kalmazsınız.Sensör'ü de daha geç kirletmiş olursunuz.

Tarih: 18 Kasım 2006, 20:35 - İp: 85.***.**3.216
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tarihi yerlerin fotograflanmasi icin 18-200'e gerek yok bence.. bilmiyorum var mi?..
canon lensler, nikon lenslerden daha iyi degiller kivanc.. onu da nereden cikarttin?..
evet, canon'da secenekler daha fazla, ama eger ki bir, bilemedin iki lense ihtiyaci olacak biri icin, canon veya nikon olmus farketmez.. canon'un lenslerindeki asil arti, telephoto'larda..
bence cok da dusunmeye gerek yok. d0 ile 17-70 harika bir tercih olur.. ve minder'in ihtiyaclarini da (minder demek de garip oluyor bir yerde.. ) karsilar..

Tarih: 19 Kasım 2006, 06:06 - İp: 86.***.**0.120
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

selam.iki seceknek vermişsin ancak makinayı japonyadan alacaksan pentax k10D yi alternatiflerin içine al bence.makina olarak her iki makinadan bir beden büyük özelliklere sahip bu cihaz.sanırım japonyada satılıyor veya çok yakında çıkacak.sizin geziye yetişecektir yanılmıyorsam.

Tarih: 19 Kasım 2006, 23:52 - İp: 88.***.**7.140
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

minder arkadasım,

amatör fotrografci oldugunu soylemissin. fotograf cok genis bir konu. disarda gezerken ilginc kareler cekmek, uzaktan konulara zoom yapmak, ters ısıkta manzara fotograflari, macro cekimler, kapalı mekan cekimleri, studyo fotografciligi.. konlar uzuyor. hepsinide yapayım dersen en az iki tane body ve muhtelif lenslerle, ısıklandırma elemanları gerekecektir. Ancak, amatör fotografci olarak, tarihi mekanların çekimi icin gerekli oldugunu soylemissin. ne alırsan al nikon veya canon, genis açılı bir lense ihtiyacın var. yani 28 mm.digital slrlerde 1,5 fokal carpan oldugu dusunulurse 15-70 gibi bir lens alman gerekir. yeniçıkan makinlerin hepsi çok yetenekli. canon 400d veya nikon d80. naçizane burda bazı arkadaslar begenmesede bende d70s aldım yeni, fiyatı 1885(12 ay taksit li) kit lensli..body icin en dogrusu senin secimin . hangisi eline oturursa.... ama lens hususunda geniş açılı bir lens tabi mumkunse 2,8 mm lik bir şey hem iç çekimlerde hem dış çekimlerde sana bayagi yardımcı olur. hangisi eline oturursa

Tarih: 20 Kasım 2006, 09:43 - İp: 81.***.**5.133
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker şu 1 haftadır dpreview sitesinin forumlarında geziniyorum.Lensler ile ilgili olan kısımda Canon'un farklı lensleri ile çekilmiş fotoğrafları arşivliyorum.Buradan çıkan sonuç şu;

Canon'un çoğu lensinin sonucu çok iyi.Beni kendisine hayran bırakan lensler de var.

16-35L,17-40L,24-105L,50-60-85-100-135mm prime lensler,70-200L f/2.8 ve f/4 ve buna benzer bir sürü lensin verdiği sonuçları görünce aklımı kaçıracak gibi oluyorum.

Bu arada yeni bir lens var kafamda.Bu lensin satış fiyatını bulamadım internette.

İlker sana adını söyliyeyim sen bana ne kaitede olduğunu söyle tamam mı?

Tokina AF 28-70mm f/2.6-2.8 AT-X Pro II

Tarih: 21 Kasım 2006, 10:48 - İp: 85.***.**2.160
  • 1