dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

Alphacının Fotoğraf Çantası

Merhaba

Burdaki üstadların yazılarını okuyarak A100 aldım, benim gibi DSLR makinalara yeni olan arkadaşlara yol göstermek amacı ile, alphacının çantasında hangi amaçla neler olması gerektiği konusunda fikirlerinizi yazarsanız nasıl olur ?

teşekkürler

Tarih: 15 Ağustos 2007, 21:39 - İp: 85.***.**3.78
hbaykal
hbaykal (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili Rokomet,
Yaptigimiz bilgi ve fikir paylasimi, polemik tanimi hasizlik olur sanirim.

Filtre konusu tamamen kisisel tercihe bagli bir husus. yaklasik 20 yillik fotograf hayatimin 17 yilinda siklikla filtre kullandim (ozellikle de polarize)

Ama artik hemen hemen hic kullanmiyorum. Bir tek (o da cok cok nadir olarak) Kademeli Neutral Density (G-ND)filtre kullaniyorum. (HDR gerektiren cok kontrastli ortamlarda isime yariyor.)

Optik biliminin bir kurali su ki, (ne kadar kaliteli olursa olsun) Lensin onune fazladan konulacak her cam parcasi, yansima ve kirilmayi artirir, gecen isik miktarini azaltir.
Bu yuzden Makina ve Lenslerin test fotograflari cekilirken asla filtre kullanilmaz.

Dedigim gibi kisisel tercih onemli, Isteyen kullanir, isteyen kullanmaz. Bu artisi ve eksisi olan bir husus oldugundan dogru veya yanlis olarak nitelendirmek gercekci olmaz.

Ben fitre takmayarak, 1000-2000 dolar verip aldigim bir lensi gercek performansinda kullanmak ugruna cizilme riskini goze aliyorum aslinda. Buna da degiyor bana gore...

sevgiler-saygilar

#hbaykal' tarafından 13.09.2007 17:22:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Eylül 2007, 17:15 - İp: 88.***.**5.68
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

tamron 90mm baktığım bir iki yerli sitede bulunmuyor

sigma 105mm macro fiatlarına baktım

bizde en uygun 454 euro kdvli fiat

amazon satış fiatı ise 350 dolar

çok büyük bir fark

#dire' tarafından 16.09.2007 07:12:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Eylül 2007, 07:03 - İp: 85.***.**1.128
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

geçen gün hayyama gittim

piyasada tamron yok, ancak yurtdışından getirtebiliyorlarmış

sigma 105mm almak istedim, distribütörde yokmuş

bir ay sonra gelecekmiş

almışken biraz daha ekleyip sony 100mm mi alsam ?

merhaz sadece sende var sony100mm macro

ne dersin ?

çok mu erken bir acemi için ?

Tarih: 20 Eylül 2007, 13:20 - İp: 85.***.**1.128
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta/Sony 100mm Macro paranin her bir kurusuna deger bence acemi yada usta. Eger yeterince butcen varsa, parana kiyabiliyorsan, digerlerine domup de bakma bile.

Tarih: 20 Eylül 2007, 17:26 - İp: 81.***.**5.159
dentist444
dentist444 (üye)
Malatya / Amatör

dire özeline bi msj attım dönerseniz sevinirim...

Tarih: 21 Eylül 2007, 05:02 - İp: 85.***.**9.244
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

antika okuduğum arkadaşların iyi objektiflere yatırım yaptığını görüyordum hep, kredi kartı ile paraya kıyabiliyorum, sende kıy diyorsun, merhazdan başka bu objektife sahip kimse yok bildiğim kadar, o da bayağı iyi bir makrocu, ben sadece hevesleniyorum, buffalonun komik bir yazısıda aklımda, ben ordaki adama benziyor olabilirim... karışık düşünceler.. buffola o yazının orijinali nerde ? ben bir alıntı olarak bir yerde rastlamıştım, hani hevesli bir dslrci var annesi kompakt ile daha güzel fotoğraflar çekiyor ya o

dentist yanıtladım, teşekkürler

Tarih: 21 Eylül 2007, 10:26 - İp: 85.***.**1.128
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Dire,

O lens o parayi hakeder mi ? Evet.

Mutevazi butceli bir amator, borc harc, o lense o parayi vermeli mi ? Keseinlikle hayir.

Zaten dikkat edersen "butcen varsa" demistim. Paran yoksa kredi kartini zorlamaya tabiiki degmez, nihayetinde profesyonel degiliz, hobi amacli yaptigimiz birsey yuzunden sikintiya dusmeye hic gerek yok. Muhtemelen 200-300 YTL'ye alacagin Cosina 100mm Macro, sana Sony 100mm Macro'nun sagladigini tatminin %95'ini saglayacaktir. Geri kalan %5 icin 5 kati fazla para vermen gerekiyor.

Ben bu isi Hi-Fi isine benzetiyorum, orada da genellikle %10'luk performans artisi icin 10 kati para harcamak gerekir.

Tarih: 21 Eylül 2007, 10:46 - İp: 81.***.**5.159
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

http://www.dijitalfokus.com/index.php?topic=778.0

konu burada dire. merak etme o adama dönmezsin...

eğer bütçeni çok zorlayacaksa minolta 100mm makroyu almana gerek de yok . ben kullandığı makro objektifi hakkında çok olumsuz şeyler söyleyen birine rastlamadım şimdiye dek.
dyxumdaki sigma önyargılı kişiler bile sigma makrolara bol keseden puan vermişler mesela
çünkü bu makro objektiflerin tamamı oldukça iyi camdan yapılıyor, yani optik kaliteleri süper.

antika o cosina nerede satılıyor? millet uyanmadan almak lazım

Tarih: 21 Eylül 2007, 11:03 - İp: 81.***.**7.49
dire
dire (üye)
İstanbul / Amatör

çok haklısın antika, son kararı iyice düşünmem gerekiyor, bambaşka bir dünya makro alemi, yapabileceğimden bile emin değilim

buffalo ahmet altan'ın politik yazılarını okur musun bilmiyorum ama o lezzette bir yazı olmuş, dönüp dönüp okunmalı (sık kullanılanlara ekledim bile)

çok sıkı eleştiriler var, tebrikler

adamın yazıları ülkedeki komedilerden çok bunaldığım zaman bende ruhsal terapi etkisi yapıyordu, özellikle bilimsel postmodern darbe zamanlarında, tekrar tekrar okuyup gülüyordum, en son 27 nisan quantomic elektronik-postasından sonra o yazıları okumak geçti şiddetle içimden ama geriye doğru silinmiş (çok eski idi)

uzun süredir politik bişi yazmamıştım, ne çok şey birikmiş

off-topic için özür dilerim

Tarih: 21 Eylül 2007, 13:44 - İp: 85.***.**1.128
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Hayyam'da var, fiyati da o kadar. Cosina veya Vivitar diye geciyor, ikisi ayni sey, ustelik dyxum'da gayet uzun review da var, bir Turk yapmis, Birakutusu ile karsilastirmis, Birakutusun'dan iyi diyor. ( Birakutusu amma referans haaaa )

http://www.dyxum.com/columns/articles/lenses/Cosina_100_35_macro/Cosina_100_35_macro_review.asp

Tarih: 21 Eylül 2007, 16:06 - İp: 81.***.**5.159