cartal
cartal (üye)
İstanbul / Meraklı

Aldigim 20d Kullanilmis mi ?

Merhaba,

Bugun sirkeciye gittim. D80 almaya kararliydim. Ancak orada satici 20Dyi onerdi ve fiyat olarak da 1300 usd dedi. Fiyatinin dusuk olmasindan dolayi bir gariplik olabilecegi aklima geldi ancak satici bir sorun olmadigina ve makinanin sifir olduguna beni ikna etti. Eve geldigimde makinaya daha onceden flash takilip cikarildigini flash kizagindaki izlerden farkettim. Ayrica pil uzerindeki birkac cizikten kullanilmis oldugunu da anladim.

Makinayla cekim yaptigimda 377CANON seklinde klasor acti ve dosyalar IMG_7701.JPG ismi ile basladi.

Bu bilgiler isiginda bu makinanin kullanilmis olduguna karar verdim. Makina disaridan bakildiginda tertemiz duruyor ve calismasinda bir soruna rastlamadim.

Siz olsaniz bu makinayi geri mi verir diniz ? icime bir kurt dustu perde omru dolmaya yakin bir makina satin almis olabilir miyim ? Ne yapayim sasirdim !

Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Tarih: 3 Aralık 2006, 01:49 - İp: 85.***.**9.224
cartal
cartal (üye)
İstanbul / Meraklı

eklemeyi unutmusum makinanin uzerinde 18-55 kit lens mevcut. Ayrica makina erkayalar garantili bunu pazartesi erkayalari arayarak teyid edecegim.

Tarih: 3 Aralık 2006, 01:51 - İp: 85.***.**9.224
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

açıkçası dosya ve klasör numarası kullanılmış imajı yaratıyor. flaş kızağındaki ve pildeki izlerden bahsetmişsiniz.
yalnızca garantisinin olup olmadığını değil, bir de ne kadar kaldığını sorsanız iyi olur. yalnızca var derler falan.

eğer fotoğraflar numaralandırıldığı gibi 7700 fotoğraf çekildiyse, ki bu hiç de az bir sayı değil, bence değiştirin.

yeni diye satılmış bir makine alıyorsanız, yeni olmasını istemeniz kadar doğal bir şey yok.
hatta sonradan satıcı kişiye şunu da sorabilirsiniz:
"Siz benimle kafa mı buluyorsunuz?"

Tarih: 3 Aralık 2006, 05:14 - İp: 84.***.**8.240
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

ben, 20d mi satmak istesem 20.000 shutter gibi bir rakama yaklaştığını önceden söylemem gerekir.. 7700 gibi rakam görsenizde, 40.000 de olabilir.. Yani resetleme imkanı var.. ancak serviste gerçek rakamı öğrenebilirsiniz..

1300 usd ikinci el ürün çin çok pahalı.. bir kaç ay olmadı, 800 usd olarak ikinci el 20d görmüştüm..

Tarih: 3 Aralık 2006, 10:11 - İp: 85.***.**0.6
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Bence götür hemen geri ver 1300 USD daha güzel makinalar alır.

Tarih: 3 Aralık 2006, 11:19 - İp: 85.***.**3.174
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

aekadaşım hiç vakit kaybetmeden bence geri götürver düşünme bile mete007 dedigi gibi sonucta dosya numarasını
sıfırlaya biliyorsun p.tesi götür ver için rahat olur aklında soru işareti kalıp huzursuz hissedicen kendini

Tarih: 3 Aralık 2006, 11:55 - İp: 88.***.**0.71
komazec
komazec (üye)
Kocaeli / Amatör

cartal

Nikon D80 icin ne kadar fiyat vermislerdi gittigin yerde sana?

Tarih: 3 Aralık 2006, 12:09 - İp: 85.***.**3.246
cartal
cartal (üye)
İstanbul / Meraklı

D80(body) icin spot garantisiz 1050 usd
D80 + 18-135mm kit halinde 1500 usd spot (garantisiz)

sizce D80 ile degistirsem dogru mu yapmis olurum.

#cartal' tarafından 03.12.2006 18:10:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2006, 14:06 - İp: 88.***.**4.26
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Kıymetli arkadaşlar,
Makinenin ne kadar kullanıldığını, kaç kare çektiğini en güzel servis bilir.
Bu durumu çözen bir program kullanıyorlar.
Başıma geldiği için biliyorum, elimizde birden fazla makine olur ve formatlanmamış hafıza kartını makineye takarsak önceki kullanıldığı makinedeki son kare numarasının üzerine sayım devam edeceğinden, birden yüksek rakkamları görüveririz.
Genelde firmaların tanıtımcıları her zaman yeni hafıza kartı açmayıp ortadaki rastgele bir hafıza kartını takarak yaptıkları testlerden bu sonuç her an çıkar.
Hep satıcının mı kusuru var?
Almayı düşündüğümüz makineyi test etmek isteyen bizler epey deneyip sonra biraz düşünmek için ayrılırız.
Kim alacak o makineyi?
Herkes kutuyu kendi açmak istemezmi?
Spot olunca sanırım 30D de oldukça ucuz bulunur.
20D için ise servis raporundan önce söz söylemek erken olur.
Dış görünüşü tertemiz tutarak 5000 kare çekmek kolay değildir. Öfkelenip zararına devretmenizin size zararı olur.

Sizin olayınızın yeni alım yapacak arkadaşlarımıza araştırmanın satın almadan önce daha titiz davranılması konusunda örnek olması gerekir diye düşünüyorum.

Sonucun gönlünüze göre olması dileklerimle.

Tarih: 3 Aralık 2006, 19:39 - İp: 85.***.**8.81
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

cartal,
o mu bumu deme git o makinayı geri ver yerine 30d al,20 d eski demode bir model kimse almak istemez,eğer 30d yoksa o zaman d80 al hiç değilse yeni makinedir.

Tarih: 3 Aralık 2006, 22:19 - İp: 195.***.**1.52
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Dış görünüşü tertemiz tutarak 5000 kare çekmek kolay değildir. Öfkelenip zararına devretmenizin size zararı olur.

katiliyorum..

yalniz su da var ki metenin dedigine bakilirsa, ikinci el 20d'yi 800 dolara almak demek 500 dolar fazla odemis oldugunu gosteriyor cartalin..

cartal acikcasi 30d olsaydi, belki denebilirdi, tabii yine yeni olmak kosuluyla.. ama madem d80 ile 18-135 1500 dolar, 20d ile 18-55 almaktan daha iyi olacagi kesin..
bence direk 18-135 ile d80 al.. sifir, ambaljinin acilmamis olmasina da dikkat et mutlaka..

.....

arkadaslar birsey soracagim; bu satici resmen sahtekarlik yapiyor, yani bir makineyi kullanilmamis diye satmak, kanunlara aykiri.. bunun hakki savunulamaz mi bir sekilde?.. valla burada basima gelse, direk mahkemeye verirdim o dukkani..

Tarih: 4 Aralık 2006, 03:59 - İp: 86.***.**0.120