ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Ak Sakallı Dede

Yaş 35; yolun yarısı da olsa, bu güne kadar bir kare bile fotoğraf çektiğim olmadı, hiç mi hiç merakım olmadı fotoğrafa. Çekenlerin birinden makinesini isteyip onunla bile hiç fotoğraf çekmedim, hep poz vermekle yetindim.

Geçen gece rüyama, sol taraftan ak sakallı bir dede girdi. "Oğlum" dedi, "eline makinesini alan fotoğraf çekiyor, senin onlardan eksiğin ne? Ben sende ışık görüyorum, fotoğraf da ışıkla çekilir, sen beni dinle, şimdi ben sana bir el vereceğim, sabah sen uyanır uyanmaz, içinde fotoğrafçılığa karşı büyük bir merak da seninle beraber uyanacak. Fotoğraf bilgin yok biliyorum, ama şimdi bilgiyi boş ver, acilen bir makine al, çeke çeke öğrenirsin, kimler öğrenmedi ki."

Sabah kalktığımda, fotoğrafa bir merak, bir merak vardı ki içimde hiç sormayın. Ak sakallı dede, sonunda yapacağını yapmıştı.

İyi de, fotoğraf çekmek için bir makine almalıyım, bu konuda hiç bilgim yok, en iyisi ben çok bilen birilerine sorayım. Hımm, şu foruma bir konu da ben patlatayım, bakalım ne cevaplar gelecek? Konu başlığı da "Bir fotoğraf makinesi alacağım siz ne dersiniz?" olsun, "Yardım, mardım" dersem kilitlerler yine konuyu. Gerçi daha önce aynı konuda açılan yüzlerce başlık vardır ama şimdi onları kim okuyacak? Benim durumum özel ve tabi ki acil. Kaç kişinin rüyasına ak sakallı dede girip de fotoğrafçılık merakı aşılamış ki?

Foruma sordum ve sonunda hangi model daha çok oy aldıysa ben de ona karar verdim. Bütçemi zar zor denkleştirdim. Neyse uzatmayayım, gittim girdim bir dükkana, bastım parayı, aldım kit lensli de-se-le-reyi. Satıcı da sağolsun bir konuşkandı ki.

- Çok isabetli bir karar vermişsiniz.
- E tabi anlarım az çok bu işlerden.
- Belli, belli.

- En son teknoloji bu, değil mi?
- Evet, en son teknoloji, şu anda üstüne yok.
- Ne zaman olur?
- Bir hafta alır.
- Bir hafta mı?
- Tabi, bunlar haftalık dergilerden daha sık çıkıyorlar.
- Ben haftaya gelsem?
- Ondan bir hafta sonra da bir yenisi daha çıkar.
- Hımm, beklemenin sonu yok diyorsunuz yani.
- Bence de bekleyip ak sakallı dedeyi kızdırmayın.
- Siz o konuyu nereden biliyorsunuz ki?
- Yazının başında yazmıştınız ya.
- Hııı, doğru ya.

- UV filtre de alacak mısınız?
- Almalı mıyım?
- Tabi.
- Ne kadar?
- Kalitesine göre değişir.
- Peki ne işe yarar bu filtre?
- O kadar para verip aldığınız lensinizi korumak istemiyor musunuz yoksa siz?
- Neden korumak gerekiyor?
- Dış etkenlerden.
- Mesela?
- Mesela, bir arkadaşınız makinenizi gördü çok beğendi, "Tüh maşallah! Ne kadar güzel makine almışsın" derken, tükürüğü lensinizin ön camına yapışabilir. Sonra, "fotoğraflarımdaki bu lekeler nedir, nedir?" diye sorup durursunuz forumlarda.
- Hııı, tamam o zaman, UV de alalım.
- Kalitelisi mi olsun kalitesizi mi?
- E almışken kaliteli olsun, "Kalitesiz UV Kullanmayın" diye bir konu gözüme ilişmişti forumlarda, söz dinleyeyim bari.

- Polarize filtre ister miydiniz?
- İstemeli miyim?
- Polarizesiz olmaz, her fotoğrafçının en az bir polarizesi olmalı, kurallar böyle.
- Neyse, onu da alalım bari. (Ben sonra forumda sorup öğrenirim ne işe yaradığını, şimdi bunu da sorup bu işten anlamadığımı belli etmeyeyim.)

- Tripod?
- Ne pod? (ipod mu satmak istiyor acaba yanında?)
- Tripod, yani üçayak.
- (Bu da ne ayak yahu?)
- Gece fotoğraf çekecek misiniz?
- Tabi, gece-gündüz devamlı çekeceğim, çok meraklıyım ben fotoğraf çekmeye. (Kısa bir süredir)
- O zaman tripod şart.
- Peki onu da aldık.

- Yedek pil ister miydiniz?
- Neden, çok çabuk mu biter bunun kendi pili?
- Valla hiç belli olmaz ama genellikle çekimin en heyecanlı yerinde biter bunlar.
- Yok, ben çok çekerim, o zaman bir de yedek pil alalım.

- Hafıza kartı olarak ne verelim? Hızlısı var, yavaşı var, orjinali var, sahtesi var, kapasitesi az olanı var, çok olanı var.
- En hızlısını verin, ben çok hızlı fotoğraf çekerim. Hatta öyle hızlı olsun ki, makinemin yazma hızı bile o hıza ulaşamasın. (Battı balık, yan gider, bari kartımız hızlı olsun.)

- LCD koruma ister misiniz?
- Ayrıyeten mi satılıyor o?
- Bu modelde öyle.
- Almazsak n’olur?
- LCD çizilebilir, korumak lazım.
- Tamam onu da alayım. (Makineyi ve lensi korumaktan fotoğraf çekmeye nasıl vakit bulacağım ben acaba?)

- Çanta olarak nasıl bir şey düşünürsünüz?
- Verin işte uygun bir tane de çanta. (Tabi bu kadar mal aldık, bunları taşımak için de bir çanta gerekiyor sanırım, düşünceli adam.)
- Uygunundan almayın bence.
- Neden?
- İleride başka lensler falan alırsınız sonra sığmaz, değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bir, hatta iki büyüğünden alın.

- "İleride başka lensler alırsınız" derken?
- Başka lens almayacak mısınız?
- Alacak mıyım? (Ne bileyim yahu, amma da çok soruyor bu adam, sorular da gittikçe zorlaşıyor.)
- Tabi size bağlı, ama bence alacaksınız.
- Tabi siz daha iyi bilirsiniz.
- Ne tür fotoğraflar çekersiniz?
- (Bir çekmeye başlasam ben de bileceğim ama) Benim belirli bir türüm yok, her türden çekerim. Yani, türler arasında pek seçici değilimdir. Mesela ben bu makineyle ayı da çekmek isterim, kuş da çekmek isterim, sineğin gözünü de.
- (Dediği kadar varmış, adam her türden çekiyor.) Bu lens ile bunların hepsini çekemezsiniz.
- Neden? (İş iyice çığrından çıktı artık, ne diyor bu adam? O kadar para verdik yahu, hala onu çekemezsin, bunu çekemezsin diyor. Acemi mi sandı beni yoksa?)
- Makro çekmek için makro lens almalısınız, uzakları çekmek için tele lens almalısınız.
- Bu aldığımız lens makro çekmez mi?
- Yani, çeker çekmesine de 1:1 çekmez.
- (1:1 ? Aklımda olsun, forumda sorulacak bu 1:1 konusu.)
- Uzakları yakına getirmez mi peki?
- Siz ne kadar uzağı ne kadar yakına getirmeyi düşünmüştünüz?
- Ne bileyim, getirmişken ... 1 kilometreyi 1 metreye getirsin bari, e o kadarını da yapsın artık.
- Siz en iyisi o bir kilometreye arabayla gidip çekimi orada yapıp dönün.
- Getirmez diyorsunuz yani.
- Getirmez diyorum.
- Getiren lens var mı peki?
- Var tabi ama onun fiyatı önce sizin ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirir, sonra uzakları yakına getirir.
- Kuş da mı çekemeyeceğim?
- Kuşuna bağlı, kuş uçmuyorsa veya ölüyse belki.

- Hımm peki, teşekkür ederim ilginize, ben şimdi eve gideyim, vakit de geç oldu, bu gece yatıp bir uyuyayım, belki ak sakallı dede bu gece de rüyama girer de, kendisine söyleyecek bir iki lafım olacak...

Tarih: 4 Haziran 2009, 22:16 - İp: 95.***.**5.220
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

@klikklik, yazı 2009 yılında yazılmış.

Tarih: 23 Mart 2014, 17:19 - İp: 85.***.**8.228
cankat35
cankat35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sayın ocaklilar'dan yine mükemmel bir yazı. Her seferinde keyifle okuyorum. Devamının da gelmesi dileğiyle, izninizle alıntı yapıyorum.

Bir de bu Netfotograf'ta en sevmediğim şey sabit konular olmayışı. 5 sene önce yazılmış yazıyı tesadüf üzerine daha yeni gördüm. Bu tür yazılar en üstte sürekli durmalı bence diğer forumlarda olduğu gibi.

Tarih: 23 Mart 2014, 22:44 - İp: 78.***.**3.81
bogachannn
bogachannn (üye)
Kocaeli / Amatör

Arkadaşlar,
Yukarıdaki ders alınası hikayeyi 07-07-2014 tarhinde okudum. O anda kendi makinamı alamadan ki halim aklıma geldi. Düşününce, insanları ne kadsar yanlış yönlendirdiklerini anladım.(Amaç para kazanmak) O kadar kazıklandık ama şu anda sadece basit bir dslr ile 15-85mm bana yetiyor. Diğer aldıklarım beklemede. Belki bir gün kulanırım. Ama ne zaman.
Saygılarımla.

Tarih: 7 Temmuz 2014, 03:49 - İp: 212.***.**1.98
h_f_ozkan
h_f_ozkan (üye)
Ankara / Amatör

harika bir makale olmuş.ellerinize sağlık

Tarih: 22 Ekim 2014, 10:25 - İp: 78.***.**6.84
turan_izmir
turan_izmir (üye)
Balıkesir / Amatör

- Ne bileyim, getirmişken ... 1 kilometreyi 1 metreye getirsin bari, e o kadarını da yapsın artık.
- Siz en iyisi o bir kilometreye arabayla gidip çekimi orada yapıp dönün.
- Getirmez diyorsunuz yani.
- Getirmez diyorum.
- Getiren lens var mı peki?
- Var tabi ama onun fiyatı önce sizin ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirir, sonra uzakları yakına getirir.

Sonu öldürüyordu. Gülmekten öksürmeye başladım offf ucuz atladık.

Tarih: 27 Kasım 2014, 15:29 - İp: 78.***.**8.163
tuncsen
tuncsen (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

hazlar ve zevkler parayla ölçülmez.bunun metresi,kilosu olmaz.hayatta insanlar sevgiyi,fotoğraf sevgisini karşılık olarak değerlendirmemeli.böyle değerlendirenler al gülüm ver gülüm hesabında olan ciddiye alınacak kimseler değildir.
düzgün kişi zaten kendine göre konumunu bady ve lensini ayarlar.parası olanada bu çok pahalı alma demek bana göre pahalı ben alamıyorum sende alma mantığıdır. kaldıramayacağı kadar yüke giren ne yaptığını bilen kimse değildir.zaten bir süre sonra maymun iştahlı olduğundan fotoğraf sevdasından vazgeçecektir.ben ucuz lenslerle çok iyi fotoğraf çeken gençler biliyorum.önemli olan bilgi sahibi olup neyi nasıl yapacağını bilmektir.

Tarih: 14 Haziran 2015, 12:00 - İp: 78.***.**4.62
chaturanga
chaturanga (üye)
Ankara / Amatör

Yazı çok güzelmiş 6 sene sonra okumuş olsamda yorum yazmadan olmazdı

4 sene önce kompakt bir makine almak için girdiğim meşhur bir fotoğrafçıdan, buna benzer muhabbetler sonucunda EOS 500D alarak çıkmıştım. Özellikle zoom meselesinde kadını çıldırtmıştım ne yani 6x, 12x, 24x... diye giderkene diğer makineler, bu lensten alacağım benim 3x mi püüüü.. Neyse zoom olayından vazgeçip kaliteli resim çeken bir makineye razı etti kadın beni.. kadın "ama makine Japon üretim değil" deyip arkasında "Made In Japan" ı görünce verdiği fiyattan dolayı pişmanlık duydu mu emin değilim, mutlu olup tamam madem Japon değil dedi ama Japon çıktı hemen almalıyım deyip almıştım..

Makinemden memnunum, ama halen amatörüm ve makineyi 4 senede toplasanız 3-4 gezide adam akıllı kullanabildim.. şimdide tele lens alma derdine düştüm amatör amatör.. amatörlük ruhunu seviyorum sanırım

Tarih: 22 Temmuz 2015, 11:25 - İp: 212.***.**0.106
muratfb06
muratfb06 (üye)
İstanbul / Meraklı

Bugün bir makine alma hissiyatı oluştu araştırma yaparken yazıya denk geldim.
Yıllar geçti ama düşünceler ve amaçlar halen değişmedi galiba.
Yazıyı Kahkaha atarak okudum yazı 2009 biz 2016 yılındayız fakat şuan bir mağazaya girmiş olsam aynı şeyleri yaşayacağım korkusuyla makine alamıyorum , ben ne yapacağım yaaa , imdaaat ! :-D

Tarih: 10 Haziran 2016, 14:36 - İp: 88.***.**0.236
yavuzist
yavuzist (üye)
İstanbul / Amatör

Ak sakallı dede satıcıdan komisyon alıyor olmasın

Tarih: 29 Mart 2017, 19:11 - İp: 88.***.**7.183
a.onder_x-h1
a.onder_x-h1 (üye)
Adana / Amatör

Hayatımda fotoğrafçılık hevesi konusunda bu kadar güzel bir yazı okumadım. Halen ara sıra siteye girer bu yazıyı okurum. Hocam böyle güzel yazılarınızın devamını bekliyoruz.

Tarih: 8 Şubat 2018, 12:09 - İp: 212.***.**8.126