byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

Ak Sakallı Abim

selamlar ve saygılar değerli forum üyeleri.

20 yasında bilgisayar muhendıslığı ogrencısıyım. kucuklugumden berı merakım var fotograf cekmeye. 5 yıldır da sureklı compakt makınelerın sınırlarını zorladım.

1 aydır dslr ile ilgili arastırmalar yapıorm vs falan, ögrendıgım en buyuk şey şu oldu: ilk dslr yi almak gercekten de cok zor. yenı bır seyler okudukca insanın kararları cabucak deışıyor. 1 ay evel arkadasımın tavsiyesi d90 olmustu. fazla gelır bana dedım. o zaman eos 400d tam senlık demıstı. para toplamaya basladım dedim abımden de alırım para, eylulde bı 400d alırım.

sonra bu foruma uye oldum, daldım dslr satın alma rehberine. d60 diye bir makıne. fiyatı bıraz daha yuksek gıbı geldı ama kanım ısındı. dedım kı d60 alırım almısken daha ıyı olsun. derken d60 vs 450d diye bi konu gördüm. okudum falan basladım 450d arastırmaya. gercekten guzel makına vs vs dedım kesın kararlıyım bunu alcam.1 haftadır teknosa vb yerlerde 450d ile çekımler yaptım . gercekten makına hosuma gıttı.

hayyamdakı fıyatlarına bakarken 450d ile 500d nın fıyat farkının 150$ civarı oldugunu gordum. 150$ a tr menu +3mp ve hd video. gayet mantıklı geldı. video şart olmayabılır ama 150$ fark yanı deger dıye dusundum.

600 tlye yakın param var su an. abım de eylül basında maas alcak ve 800 tl falan vercektı. 500d mantıklı geldı.

hersey kesınlesmıs gıbıyken bu sabah AK SAKALLI ABIM'den son bomba geldı. bence bu ay alma. bir sonrakı maasımda bin lira daha verırım nikonun bi modelı vardı ya ondan alırsın dedi.

aslında teklıfı cok basıttı 1 ay sabret d90 al. sımdı dusunuorm. ekım ayının basında benım elımde 2500 tl ye yakın para olcak. acaba ordan da fıkırlerım d300 e kayarmı. benım yasadıklarımı emınım baskaları da yasamıstır. birileri benı bu karmasadan guzel yorumlarıyla cıkarsın.

bı yanda 1 ay sonra d90 almak var. diger yanda 2 gun sonra 450d veya 500d almak var.

bana ve benım gıbı cıkmaza dusenlere ve düşeceklere yardımcı olursanız sevınırım.

sabredıp okudugunuz ıcın ve yapacagınız degerlı yorumlarınız ıcın(ustad amatör hiç farketmez yapın yeter) şimdiden cok teşekkur ediyorum

#byjehan' tarafından 30.08.2009 17:37:43 tarihinde düzenlendi.

#byjehan' tarafından 30.08.2009 17:38:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ağustos 2009, 17:36 - İp: 78.***.**6.158
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Şimdi soruya soru ile yanıt vereyim.
5 yıldır kompakt kullanıyorsan artık enstantane, diyafram, ISO gibi şeyleri çözdüğünü varsayıyorum. Bunun ötesinde DSLR ile ne ne yapmak istediğini de bildiğini varsayıyorum. Gelelim detaya. Aşağıda vereceğim linklerde 450D, 500D, D60 ve D90'ın özelliklerini karşılaştır. Aradaki farkların hangilerinin senin için önemli olduğuna karar ver. Sonra bir sonraki linkte verdiğim sayfada bu makinelerle çekilmiş fotoğrafları incele...

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/compare/1806-2147-1958-1775.html

http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_eos450d%2Ccanon_eos500d%2Cnikon_d60%2Cnikon_d90&show=all

http://www.pixel-peeper.com/

Şimdi gelelim asıl meseleye. Şu ana kadar yukarıdaki linklerden makineleri ve özellikleri incelediğini ve karar verdiğini varsayıyorum.. Esas olarak hiç sormadığın bir soru var. Hangi lens(ler)???

Ne fotoğrafı çekmek istediğini biliyorsan hemen hemen çok benzer özellikli makinelerin hangisi alacağından çok hangi lensi alman gerektiğini sorman lazım bence.. Manzara mı? börtü böcek mi? Kuş mu? Spor karşılaşmaları mı? Portre mi? Bunların biri mi, bazıları mı, hepsi mi? Gövdeye karar verdiğinde devamında lens sormalısın bence..

Peki ben olsam ne yapardım; madem öğrenciyim, abimden para alacam. Gider en ucuz gövde ile orta karar bir lens alırdım. Bir kaç yıl bu sistemle fotoğraf çekip, mezun olur, diplomamı alır, askerliğimi yapar işe girince de ilk iş makinemi yenilerdim :D Ama ben olsam böyle yapardım. Sen öyle yapmalısın demek değil elbette...

Sevgiler..

Tarih: 30 Ağustos 2009, 18:51 - İp: 213.***.**2.120
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

gercekten lınklerın faydası oldu. 500d ıle d90 arasında cok bı fark yok kı 500d nın cozunurlugu daha yuksek. 950$ diye bılıorm fıyatını hayyamda ama emın deılım. kesın bılen varmı ?

Tarih: 30 Ağustos 2009, 19:12 - İp: 78.***.**6.158
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 30 Ağustos 2009, 19:20 - İp: 85.***.**6.240
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

alkış neyeydi :D yazdıklarımda herkes kendinden bırşeyler mı buluyor acaba :D

#byjehan' tarafından 30.08.2009 19:31:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Ağustos 2009, 19:21 - İp: 78.***.**6.158
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ak sakallı dede esprisine.

Tarih: 30 Ağustos 2009, 19:33 - İp: 85.***.**6.240
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

:D

Tarih: 30 Ağustos 2009, 19:34 - İp: 78.***.**6.158
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

''gercekten lınklerın faydası oldu. 500d ıle d90 arasında cok bı fark yok kı 500d nın cozunurlugu daha yuksek. 950$ diye bılıorm fıyatını hayyamda ama emın deılım. kesın bılen varmı ''

D90 kit 1400 dolar, 500D kit 1000 dolar, 450D kit 775 dolar..Bence bırakın 500D'yi, 450D ile dahi D90 ile yapabileceklerinizi haddiden fazlasıyla yapabilirsiniz..Aradaki 625 dolarlık devasa farka ise çok kaliteli bir hatta iki objektif alabilirsiniz..

Tarih: 30 Ağustos 2009, 20:05 - İp: 94.***.**4.34
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

yok onuda alma işe gir,bikac ay calıs almısken d3 falan al bari..asagısı kesmez..
yapmayın allah askına nezaman bukadar teknoloji delisi olduk yaa?
ne farkı var sorusunu bi sorun kendinize once..
buna bukadar fazladan para verecegim,bana ne verecek bu makine????
okadar zor bir sorumu bu ya?

butun bunlar sırf analog zamanları gormediginiz için buyuk ıhtımal..
ozaman dslr almak boyle herbabayigidin harcı olmadıgı için en dandik dslrye bile teknoloji harikası gozuyle bakılıyordu..
şimdi teknoloji harikalarını begenmiyoruz, bana yetermi falan diye birde supheye dusuyoruz anlayamıyorum..

d90 alacak paraya 450d + 18-55 +55-250alınır..ikiside is'li ikiside (ozellikle 55-250 is)

Tarih: 30 Ağustos 2009, 20:08 - İp: 78.***.**3.126
byjehan
byjehan (üye)
İstanbul / Amatör

500d icin 950$ fiyat aldım. bunu 925e dusurebılırım buyuk ıhtımalle. bu durumda 450d ile 500d arasında 150 dolar fark oluyor. hd video özelliği için çok bi ucret mı? ki çözünürlüğü de yuksek lcd sı de daa ıyı.

ben bana yetermı süphesıne dusmedım hıc. uzunca bır sure belkide bozulana kadar hıc deıştırmeyecegım bır makına alcagım bu kadar ırdeliyorum.

Tarih: 30 Ağustos 2009, 20:31 - İp: 78.***.**6.158
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Güzel oldu.. Şimdi diğer arkadaşlar da yorumladılar. Gördüğün gibi pek çok kişi hem fikir. Benim de demek istediğim aynı şeydi. Bu makinelerin arasındaki farklılıklar o kadar da büyük değil.
Video önemli mi? Önemli ise bence 500D işini görür. D90'dan ucuza gelir.
Video önemli değilse 450D kesinlikle iyidir. Madem artan para var, onunla ya kit lens yerine Sigma 17-70 gibi bir lens alabilirsin (IS yoktur ama gayet başarılıdır), ya da Gaijin'in dediği gibi kit + tele yapabilirsin.
Ama yine aynı şeyi söylüyorum. Bütün bunlar ne çekeceğinle tamamen değişecektir. Sen önce ona karar ver bence.

Tarih: 30 Ağustos 2009, 20:31 - İp: 213.***.**2.120