nacnac1905
nacnac1905 (üye)
Balıkesir / Amatör

Acemilik Dönemi

arkadaşlar bende fotoğrafa merağımı artık gidermek için kompakt makinemi bırakıp dslr ye geçicem bir kaç tane makine buldum
1-nikon D5000
2-canon 500D
bu iki model arasında kalmışken arkadaşımın bir değimi şu şekilde oldu ''Nikon manzara, canon portre içindir'' böyle kıyaslama yapmak ne kadar doğrudur bilemiyorum ama arkadaş ısrarla nikon öneriyor sizce nasıl bir makine alayım ?

Tarih: 19 Kasım 2010, 12:36 - İp: 95.***.**0.189
xyzzzz
xyzzzz (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon gerçekten manzara çekimlerinde de portre çekimlerinde de oldukça başarılı bir makinedir.Ben de nikon kullanıcısıyım,daha önce canon kullanmıştım.Ama kıyaslamak gerekirse nikon önde gidiyor.DSLR'de acemilik dönemi için nikon d5000 uygundur.Menü rahatlığını da kullanırken hissedeceksin zaten.Saygılar...

Tarih: 19 Kasım 2010, 12:45 - İp: 94.***.**4.111
nacnac1905
nacnac1905 (üye)
Balıkesir / Amatör

çok teşekkürler iyi fotoğraf yakalayabileceğiniz günler diliyorum .

Tarih: 19 Kasım 2010, 12:46 - İp: 95.***.**0.189
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

nikon canon arasında çok bir fark yok aslında, canon un yüksek iso performansı biraz daha iyidir nikona göre, nikonunsa kit lensi daha iyi canona göre. gerçi canon 50mm 1.8 alırsanız sadece 200 liraya gayet kaliteli ve keskin görüntü elde edersiniz... bunun dışında canon nikona göre biraz daha küçük ve hafif taşınma anlamında daha üstün bu açıdan, ama titreme çok oluyor gece çekiminde hafif olunca tabi bunu yüksek isodaki performansla aşıyorsunuz, her koşulda aynı kapıya çıkıyor.
asıl avantaj fiyatta ortaya çıkyor canon almak daha mantıklı bence bu açıdan... ilginizi çekermi bilmiyorum 500d de video kayıtta var, d5000de varmı bilmiyorum. lensler v.s daha uygun canondai en azından ben öyle biliyorum
saygılar..

Tarih: 19 Kasım 2010, 13:09 - İp: 77.***.**3.208
teotan
teotan (üye)
İzmir / Amatör

slm bende yeni fotoğraf çekmeye başlıyorum bana önereceğiniz ilk makine hangisi yardımcı olursanız çok sevinirim almışkende iyi bir makine almak istiyorum.Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

Tarih: 23 Kasım 2010, 19:08 - İp: 213.***.**7.45
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar o iyi bu iyi olayı biraz yalan,fotoğrafçılık işinde tercihler vardır mutlak doğrular azdır... Alırsınız elinizde tutarsınız hangisi hoşunuza giderse onu alırsınız. Mesela ben Canonun 400d 450d 500d gibi modellerini sevmesem de yine de D5000 den daha mutlu edeceğini düşünüp alabilirdim 500d yi. Ama siz gider d5000 severseniz ne diyebilirm ki ?

Israr, ikna filan biraz saçma. Devir dene - hisset devri gidin alışveriş merkezlerine fotoğrafçı dükkanlarına denemek isteyin makineyi.

Tarih: 23 Kasım 2010, 19:33 - İp: 78.***.**9.190
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

mavi izci bu konuda haklı,
d5000 yada 500d bırakın acemiligi, en profesyonel fotografcının dahi işini gorecek makineler.
hangisine içiniz ısınırsa onu alın,
bu arada d5000in govdede af motoru olmadıgını, lens alırken her lensin uyumlu olmayacagını gozonunde bulundurun.

Tarih: 23 Kasım 2010, 20:34 - İp: 88.***.**8.140
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Ben Nikon kullanicisi olsamda Canon portre,Nikon manzara olayini tamamen sacma buluyorum.Olay zaten makina olayi degil lens olayi.Renk olayida artik RAW formatinda cekim yapip istedigin renkleride fotograflarina aktarman mumkun.Niye soylemis olabilir bu lafi?Kendini tamamen eski soylemlere teslim etmis diyebilirim.He sensoru biraz buyuk oldugu icin daha iyi dinamik alan falan diyorsa,dogrudur ama senin bu farki gorebilcegini hic zannetmiyorum.D5000 alacagima D90dan bile daha iyi performans sergileyen D3100 alirdim acikcasi.(Kasa olarak kiyaslama yapmiyorum tabiki sadece resim ciktisina ve yuksek ISO rakamlarina deginmek istedim).Diger teknik ozellikler senin ne kadar isine yarar orasida belli iken ucuz olani alman bence daha mantikli olurdu.Motorsuz kasa olayinada gelirsek,bu konuda ihtiyaci hissettirecek tek bir lens var oda 50mm 1.8.Bende D90 olmasina ragmen motorlu APSC makina olarak ,bu lensden baska elimde hic eski lens yok ve almamda zaten.Motorsuz lensler hem gurultulu olur hemde fokusta sorunlu bunu boyle bilesin,bilesiniz.Ayrica ben kendim icin konusayim,yeni 1.8 35mm yi aldigimdan beride pek kullandigim yok bu eski gurultulu lensi.Zaten Nikonda motorsuz lens artik tarih oldu tartismaya gerek yok.Bazi arkadaslar neden 35mm ye ragzi olayim derlerse;Zamaninda 50mm full format icin yaratildi ve yillarca full formatcilarin 50mm sini 75mm olarak bizim APSC ciler kullanmaya ragzi oldu.Simdi gercek 50mm yi sunan 35mm DX format lens ile neden sorunlular anlamiyorum.Ben sevindim acikcasi gercek 50mm yi gayette kaliteli bir lens ile sunduklari icin.

#ozansan' tarafından 24.11.2010 01:49:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Kasım 2010, 01:39 - İp: 221.***.**6.23
  • 1