rigor_mortis
rigor_mortis (üye)
Ankara / Amatör

A350 Ve 450d Hangisi?

merhaba arkdaşlar ben sizelere bir soru sorcam doğrumu karar aldım mı acbaa

aklımda sony A350x (18-70mm + 55-200m ile birlikte geliyor) vardı ama sonra dedimki birazdaha para ayırıp canon 450d (18-55mm ile birlikte geliyor) +birde 75-300m alayım dedim sizce doğrumu olmuş yoksa a350x mi olsun yorumlarınız beim için cok önemli arkdaşlar

#Rigor_Mortis' tarafından 24.01.2009 22:43:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ocak 2009, 18:33 - İp: 88.***.**6.115
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

selamlar arkadaşım..

konu başlığını değiştirmeniz iyi olacaktır. bu tür başlıklar yasak forumda..
konu içeriğinde ne varsa, ona dair kısa bir başlık olması gerekiyor.

yani, içinde ne yazdığı belli olmayan, merak ettirip tıklatmaya yönelik başlıklar kilitleniyor.

A350 ve 450d hangisi? gibisinden olmalı..

başarılar..

#panctom' tarafından 23.01.2009 21:11:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Ocak 2009, 21:10 - İp: 88.***.**7.93
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

aslında aynı cevabı tam 7 aydır yazmaktan yoruldum inan ama..
bir daha yazayım

Canon 450d alınca, yüksek zoomlu çekimler için bir lens almak isteyeceksiniz.
çünkü 18-55 size yetmeyecek, kesmeyecek. lakin yazmışsınız 75-300 diye..

Ve muhtemelen, 70-300 sigma veya 70-300 tamron gibisinden bir lens almak isteyeceksiniz. Veya bir başkası..
çünkü bu lensler hem güzel, hem ucuz..

Amaaaa..

Canon kullandığınız için, bu lenslerle 300mm çekimleri yaparken tripoda ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü elinizdeki en ufak titreşimler, 300mm değerindeki uzaklığa doğru DEV TİTREŞİMLERE dönüşecek. (uzaklık arttıkça titreşim boyutu artar)
yani arkadaşlar, güzel ve keskin detaylar almak için tripod taşıyacaksınız yanınızda..
Haa belki taşımazsınız ama bunun şartları var: Her zaman çok iyi ışıkta çekim yapmanız gerekecek.
kış günleri, zayıf ışıkta ise işiniz zor

Haa bir de çok önemli: bu tarz lenslerde en keskin sonucu almak için minimum f:8 yapmanız gerekiyor maalesef..
Eeee.. F:8 yapınca enstantane değeriniz düşecek. Bu durumda el titreşimleri daha da beter sonuçlar çıkarabilecek.

Bunu önlemenin başka yolu da var tabii canon da.. Gidip te üzerinde titreşim önleme olan lenslerden alırsınız. Ama bayağı para bayılarak..

YA SONY CEPHESİNDE NASIL DURUM??

Valla süper
Asla tripod taşımaya ihtiyaç duymuyorum. Çünkü SONY de gövde üzerinde süper çalışan titreşim önleme modu var.
Ben hangi lensi takarsam takayım, titreşim önlemem var

BİR BAŞKA FARK:
SONY de renkler çok daha coşkulu ve canlıdır. Bu su götürmez bir gercektir.
canon daha doğal ve iddiasız renklere sahip.. Tabii bu tarzı sevenlere de saygı duymak lazım.

BİR DİĞER ÖNEMLİ FARK:

450d ile LCD den çekim yapmak zordur. çünkü otomatik netleme yapmaz. elinizle objektif halkasını çevirerek hem netleme, hem zoom yapmanız gerekir. bu da bayağı zaman kaybıdır ve poz kaçabilir.

SONY LCD üzerinden dünyanın en hızlı netlemesini yapar. Ve oynar LCD çok güzel, avantajlıdır.

Ben SONY öneririm size.. Kendim 450d alabilirdim ama almadım, sony aldım.
çok ta memnunum.

Ama mümkünse SONY A300 alın derim.

ve a300 veya a350 alırsanız, şöyle yapın:

makineyi sadece kit lens ile alın (18-70 ile)
üzerine bir de sony uyumlu sigma 70-300 apo makro alın.

tavsiyem bu yöndedir.

Tarih: 25 Ocak 2009, 01:30 - İp: 88.***.**7.93
rigor_mortis
rigor_mortis (üye)
Ankara / Amatör

cok güzel acıklamışsın ellerine sağlık ben lenslere bakıyorum ama sony a350 için uyumlu olanları nasıl anlayabilirim veya su su su su lensler olur diyebildin varsa söylermsin çünkü kitlenslerde görüntü kirliliği olcaktır ama lens alacagımda sony sadece kendi ürettiği lenslermi olur yoksa sigmalardanda olanalr varmı ???

Tarih: 25 Ocak 2009, 20:46 - İp: 78.***.**8.141
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

sigma,tamron ve tokina sony için lens üretiyor.
örneğin
17-70 sigma
70-300 sigma
105 mm macro sigma
17-50 tamron
70-200 tamron
90 mm macro tamron

ayrıca minolta af lenslerinin tamamı sony ile uyumludur
50 mm F:1,7
50 mm F:1,4
70-210 F:4
vs vs vs

Tarih: 25 Ocak 2009, 21:18 - İp: 88.***.**0.30
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ayrıca tamron'un 70-300 de var. sony uyumlu..

yine sigma 10-20 var, sony uyumlu..

fipar hocamın yazdıkları dışında daha sony uyumlu lensler de var. alırken "sony uyumlu" diye istemen veya araman lazım.

Tarih: 25 Ocak 2009, 22:21 - İp: 88.***.**2.52
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Yahu bunları geçtik piyasada MA-MD dönüştürücüler var minoltanın eski slr lenslerini dijital makinelerde manuel kullanmak için. Ayıca mount değiştirici adaptörler var başka bir marka lensi makineniz ile kullanmak için.
Sony nin lens çeşitliliğine örnek 200 liran mı var sony 75-300 f4,5-5,6 daha fazla mesela 450 liran mı var tamron 70-300 f4-5,6 daha damı çok paran var 900 lira mesela sony 70-300 f3,5-5,6
Valla bebn bu çeşitliliği ne canonda ne nikonda gördüm.

Tarih: 28 Şubat 2009, 03:03 - İp: 85.***.**2.191
_zaknafein_
_zaknafein_ (üye)
İstanbul / Amatör

Bir sony kullanıcısı olarak(compact) ben sony i önermem.Sony de yapacağın gece çekimleri veya az ışıktaki çekimlerinde çok fazla noise olur.Sen kompak makina kullanıyosun nerden bileceksin diyen olacaktır bana ama sony DSLR makinalar arkadaşlarda var.Açıkçası pek memnun değiller.
Bu karşılaştırmayı pentax la felan yapsan neyse derimde(ki bence pentax bile daha iyidir) canon gibi bi makinayla hele hele 450 d ile yapmana gerek yok.Açık ara farkla 450 d öneririm.Zoom lens konusuna gelince eğer 300 mm lik bi lens alıyosan zaten tripod alman lazım.Image stabilization öle çok tapılacak birşey deği, gece çekimlerinde pozlamaları saniyelerle yapacaksın.Belki 30 sn bile pozladığın fotograflar olacak,bunlarda 0.5 sn lik is özelliği neye yarar?
İlla canonda da is özellikli lens arıyosan belki sigma ve tamrondan biraz pahalıdır ama canon 55-250 is war bunu alabilirsin.Çok da rahat işini görür.Ben şahsen boyle yapmayı planlıyorum, olympus e 520 düşünüyodum (hala kafam karışık) ama canon daha ağır basıyor.Tabi yakında avrupada da satılmaya başlayacak olan olympus e620 bayağı bi devrim yapacak giriş seviyesi için...

Tarih: 28 Şubat 2009, 18:30 - İp: 88.***.**1.94
caday
caday (üye)
İstanbul / Amatör

canon al derim çünkü sony nin yanında düşünürsen canon sony a350 nin iso su kötü çok yer kaplıyor tabi birde mp takılmaman gerek tabi çekip çarşafa basmıyacaksan 14.2 mp çok bence 6- 12 arası derim bu sıtatülere uygun canon pişman olmazsın diye düşünüyorum ( ayrıca canon alıcaksan yanında verilen mercek çok kötüüü) 18-55

#caday' tarafından 02.03.2009 00:54:10 tarihinde düzenlendi.

#caday' tarafından 02.03.2009 00:56:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mart 2009, 00:52 - İp: 88.***.**4.247
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

İkisi de güzel. Iso yönetimi bakımından Canon 450D gerçekten de çok iyi. Sony A350 çok gren oluşturuyor ancak onun yerine A300 düşünürseniz bence daha iyi bir seçim yaparsınız. 450D mi A300 mü derseniz, ben Sony A300'ü tercih ederim. O fiyata bence çok iyi bir makine.

Ancak çok da kafanızı karıştırmayın, ikisi de çok çok iyi. Eğer makineleri inceleme fırsatınız varsa, elinize alın, hangisini daha çok severseniz onu alın bence.

Tarih: 2 Mart 2009, 09:48 - İp: 78.***.**5.148
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Evet t-yaman haklı. Kullanıcı ile makine arasında bir bağ oluşacak. Güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız makinenizi seveceksiniz. En iyisi tamam internettende araştırın ama gidin Hayyama yada Yalçınlara yada olan bir arkadaşınızdan rica edin alın makineyi elinize bakın, kurcalayın, elinize oturmasına bakın. Mümkünse bir kaç kare çekin. Öyle karar verin. Ben şahsen en pahalı olan en iyidir mantığında değilim. Canonların iso başarısını kimse inkar etmiyor. Sonuçta birbirinden yok çok fazla farkları

Tarih: 2 Mart 2009, 14:08 - İp: 88.***.**2.180