rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

A200 'den 500d/550d 'ye Geçiş

selam arkadaşlar. uzun bir süredir foruma katılamıyorum.

1.5yıldır sony a200 kullanıyorum
ilk dslr'ımdı, genellikle 18-70 kit lens ve son 2-3aydır da 75-300 tamron ile kullandım. 10-12bin kare fotoğraf çekmişimdir.

bu makinamı elden çıkarmaya karar verdim.
ilk düşündüğüm makina fiyat/performans olarak canon 500D idi. HD video kayıt ise çokça işime yarayacak bir özellik.
sonra ise canon 550D gözüme çarptı. daha fazla özellik ve 300tl'lik fiyat farkı.

şimdi sizlere sormak istediğim şu:
profesyonel değilim ama makinamı hergün yanımda taşırım, bol bol fotoğraf çekerim. manzara da çekerim, ay fotoğrafı da çekerim makro da çalışırım kendimce. yani elimden geldiği kadar herşeyi denemek isterim.
A200 satıp canon 500D mi 550D mi almalıyım.

bütçem ise 1300TL. bunun 1lira fazlasını veremem.

önerilerinizi değerli fikirlerinizi bekliyorum.

saygılar...

Tarih: 14 Ekim 2010, 09:42 - İp: 88.***.**8.118
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

A200 için şimdilik 700 TL bekliyorsun, seneye fiyatı düşsün düşsün 650 TL, bir sonraki sene 600 TL, sonra 550 TL, zaten bundan ucuz DSLR yok, kaybedeceğin maksimum para 150 TL.

Canon 550D aldın sattın yekten %10-%15 kayıp, bir sene sonra max 1000 TL, sonra 800.... artık hesabını sen yap.

Bu arada 550D sırf biraz yeni diye A200'den mutlaka daha uzun yaşayacağını düşünme, elektronik alet şans meselesi, maazallah 2 gün sonra bir ERR-99 alırsın kafayı yersin.

Hani mesele araba olsa hiç düşünme sıfır al derdim, çünkü eski araba durduğu yerde para yer, ama bu fotograf makinası, tekleyene kadar kulanırsın sonra çöpe atarsın.

#antika' tarafından 15.10.2010 03:30:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Ekim 2010, 15:23 - İp: 78.***.**8.242
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

A200'ü kullanmaya devam et,satma, illa videolu servis der isen sırf fullHD vb video çeken bir ürün alın kullanın..

İleriki günlerinde yeni lens şu bu dersen de işin içinden çıkılmaz durum had safhada olabilir de..

Tarih: 14 Ekim 2010, 20:47 - İp: 88.***.**7.147
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ben 550d kullanıyorum... açık konuşayım, makinemi bir tek canon 5d almak için satarım... onun dışında APS-C sensörlerin aralarında öyle ahım şahım bir fark olacağını zannetmiyorum...

ucuna güzel lens takınca tüm dslr ler coşar...

video olayını ise bilemem, ben bir heves ettim, ama olmadı, video zor işmiş, montajı filan büyük dert, bilgisayarınızın ve sabrınızın çok iyi olması lazım...

selamlar...

Tarih: 15 Ekim 2010, 00:38 - İp: 46.***.**5.189
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

sn fujisever
550d'den önceki makinanız neydi, 550d'ye geçmenizdeki sebep neydi?

Tarih: 15 Ekim 2010, 08:58 - İp: 85.***.**0.22
eosamet
eosamet (üye)
Zonguldak / Firma

Ben de daha once 1,5 yil kadar A200K kullandim ilk dslr imdi kullandigim bir suru lensler vardi a200 de halen memnunum makinamdan satmai dusunuyorum bile warsin kalsin allah nasip ederse 500D almayi dusunuyorum. Kesin kararimida verdim makinayi baya inceledim makina ilk once akla gelen ozellik benim icin hafif ve elime daha kolay oturmasi elime aldigim an zaten kesin kararimi vermistim. Diyorsunuzki;
Video cekmek istiyorum. Bence en muhtesem alettir... yuksek cozunurluklere sahip full HD Kare sayısı (kare/sn) 30fps Bu benim icin muthis bir olay! gidip profesyonel bir el kamerasi almaktansa kucuk kucuk cekimlerimi bu makina ile rahatlikla yapabilirim.Hatta su yeni cikan handy dslr olayi benim cok hosuma gitti Canon 500D Yi Cano XL1 gibi kullanabilirim.
Aldigimda bir kac foto ve video ceker eklerim isterseniz bekleyin.... 1 haftaya makina elimde ins...

Hazir konu acilmisken ben sunu anlamadim 500D de Canon EOS Rebel T2i ve T1i arasindaki fark/ Canon EOS 550D

Yani T2i ile T1i arasindaki fark bileniniz varsa simdiden cok tesekkur ederim.... Kolay Gelsin...

#sametcanti' tarafından 17.10.2010 03:02:45 tarihinde düzenlendi.

#sametcanti' tarafından 17.10.2010 03:08:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2010, 02:17 - İp: 109.***.**0.183
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

550d den önceki makinem fuji 6500fd idi... hala durur kendisi, efsanedir benim için...

ama canon la aramda bu bağı kuramadım, ne bileyim çok şey beklemişim dslr den... yani ucuna iyi lens takmak gerekiyor harbiden...

boşu boşuna fazla para vermiş gibi hissediyorum kendimi, bir tane 40d alıp ucuna tamron 17-50 de takabilir mişim...

ama sağlık olsun, şimdi sabrediyorum, güzel lensler alıp, ileride inşallah 5d alacağım...

sizlere tavsiyem, öncelik iyi lens olsun, gövde ikinci planda olsun...

video biraz fazla ayrıntılı bir olay, sanatsal çalışmak çok zor... ama hatıra çekecekseniz, neden full HD ? gidin bir el kamerası alın ucuza, o daha iyi olur ...

selamlar...

Tarih: 19 Ekim 2010, 13:31 - İp: 88.***.**2.29
eosamet
eosamet (üye)
Zonguldak / Firma

Evvet sonunda 550D ile tanisabildik sonunda...

fujisever neden full HD? diye bir soru sormussunuz...
simdi neden full HD ben foto cektigim ani ayni zaman fotograflamak ayni zamandada video yapmak ve bunun full hd 29fps olmasini isterim kaliteli bir gotuntu elde edeyim niye ugrasayimki onu cikar ac cek kapa 550D ile hepsini ayni anda yapailiyorum... zaten suan piyasada olan FUL HD normal el kameralarindaki görüntu ile DLSR FULL HD ile cekilen görüntü arasinda daglar kadar fark var... adamlar kisa sinama filmleri cekiyorlar bunu normal el kamerasiylada cekebilirdi ama goruntu arasinda cok fark var. saygiyla selamliyorum....

#sametcanti' tarafından 31.10.2010 04:26:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Ekim 2010, 04:22 - İp: 109.***.**0.13
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

full hd kulaga hos geliyo ama nedense sunu anlamak istemiyor insanlar.

full hd video ceken bir dslr ile kamerada cektiginiz sekilde video CE-KE-MEZ-Sİ-NİZ.
evet adamlar kısa film cekiyor bu makinelerle.
ama bunun için yardımcı onlarca ekipman kullanıyorlar.
montaj yapıyorlar.

bunlar gercekten sıkıntı. cok iyi bir bilgisayar gerekiyor montaj işi için. normal video işlemesi montajı bile zaman alan bir ugras.

ayrıca

360p ile 480p arasındaki fark cok rahat anlasılır
aynı sekilde 480p ile 720 p arasındaki farkta anlasılabilir
ancak eger 42 inc bir ekranınız yoksa HD (720p) İLE FULL HD (1080p) ARASINDAKİ FARKI ANLAYAMAZSINIZ.
varsa ne ala.

almıssınız, hayırlı olsun gule gule kullanın. makinenizi severek kullanın,videolar cekin ozellikle makro yada ornito cekim yapmayı seviyorsanız bir yandan videolamak cok zevkli olur diye dusunuyorum.
ama 500d alsanızda aynı sonuc olacaktı ve video işlemeniz biraz daha kolay olacaktı.
bunu hatırlatmak istedim.

Tarih: 31 Ekim 2010, 16:38 - İp: 88.***.**8.140
bahattinakkaya
bahattinakkaya (üye)
Ankara / Meraklı

valla video montaj olayı için hakkaten sağlam bilgisayar gerekiyor. Bu türden video dosyalarını riplemek cpu bile yaktırır. Örneğin ben blueray film ripliyorum 1080p yapıyorum 60-80 saat arası sürüyor ve benim bilgisayarın cpu su %100 le çalışıyor.

Tarih: 31 Ekim 2010, 18:00 - İp: 92.***.**4.49
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

konuyu açtığımda araştırıyordum
şuan 1haftadır 550d kullanıyorum.

a200 ile 550d arasında foto kalitesi olarak çook fark var.
en basitinden yüksek iso başarısı, ışığın az olduğu ortamlarda çok işime yarıyor.
a200'de iso 400'ü geçince ortalık şenlik yerine dönerdi.
ayrıca renkler daha doygun.

video olayına gelelim. bugün polonezköydeki hayvanat bahçesine gittim.
güzel güzel çekim yaparken video moduna geçip gayette güzel kayıt yaptım.
29ekimde cumhuriyet yürüyüşündeydim bağdat caddesinde, karanlık ortamdaki video kalitesi gayet güzeldi.

zaten epeydir video montajla amatörce uğraşıyorum, kesip biçmek vs çok zor gelmiyor.

şimdi a200 satılıp 550d alınırmı, aradaki fiyat farkına değermi derseniz, değmeyebilir. ama ben cebimden çok fazla fark vermeden bu kamerayı edindiğim için benim için çok mantıklı bir tercihti.

TR garantili 2200-2400tl civarı bir fiyata asla ve asla almazdım onu da söyleyeyim

Tarih: 31 Ekim 2010, 19:38 - İp: 94.***.**2.252